Bakan Ağbal İstanbul'da

Maliye Bakanı Naci Ağbal, önce Bahçelievler’de iş adamları ile daha sonra ise Bağcılar Halk Sarayı'nda hemşerileri ile buluştu. İşte o buluşmalardan notlar...

Bakan Ağbal İstanbul'da
Bayburt Postası - Refarandum çalışmaları kapsamında hafta sonunu İstanbul'a ayıran Maliye Bakanı Naci Ağbal, önce Bahçelievler’de iş adamları ile daha sonra ise Bağcılar Halk Sarayı'nda hemşerileri ile buluştu.

AK Parti İstanbul Bahçelievler ilçe teşkilatı tarafından organize edilen kahvaltıda ilçede faaliyet gösteren işadamları ile bir araya gelen Bakan Ağbal, "geçmişte baktığınızda tüm yaşanan krizler ekonomik görünüyor ama altını kaldırdığımızda gerçek nedenin siyasi olduğu anlaşılıyor" dedi.

Bakan Ağbal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ekonomimiz büyüsün ve büyümenin kalitesi artsın istiyoruz. Büyüme ile birlikte hem eğitim, hem de temel alt yapıda daha fazla geleceğe yatırım yapmak istiyoruz. Bunu yapabilmenin yolu ülkede siyasi ve ekonomik istikrarın yakalanmasına bağlı. 94’te bir kriz yaşanmış, 96’da ikinci bir kriz, 98’de bir kriz daha ve 2001’de yaşadığımız kriz. Hepsi arka arkaya krizler. Bu krizler ekonomik olarak ortaya çıkıyor ama altını kaldırdığımızda siyasi krizleri görüyoruz. Bir ülkede büyümeyi belirleyen faktörlerden birisi o ülkede yapılan özel sektör yatırımları ve o ülkeye gelen sermaye tutarı. 1990’lı yıllara bakıldığında ülkeye gelen yıllık yabancı sermaye tutarı ortalama 1 milyar dolar. Bugün artık tek bir yatırım ile Türkiye’ye 1 milyar dolar yatırım çekebiliyoruz. Son 14 yılda Türkiye’ye gelen yıllık ortalama yabancı sermaye tutarı 13-14 milyar dolar. Neden? Çünkü istikrar var, Türkiye’nin dışa açılan bir politikası var, Türkiye’nin bu bölge içerisinde oluşturduğu bir çekim merkezi olma özelliği var. Dolayısıyla biz işimizi doğru ve sağlam yaparsak ülkenin 
her bakımdan önü açık. Gelin ekonomide son 14 yılda yaşanan olumlu gelişmeyi geleceğe taşıyalım.”

Bakan Ağbal, referandum ile halkın yüzde 50’sinden fazlasının desteğini alanın iktidara geleceğini ve 5 yıl boyunca kesintisiz hizmet üretme şansı olacağını söyledi. Yaşanacak referandumu bir futbol maçına benzeten Bakan Ağbal, “kim iyi oynarsa o kazanacak” dedi. Ağbal, yeni sistemle siyasetin daha geniş kitlelere ulaşacağını kaydederek, şunları kaydetti:

"Yeni sistem Türkiye’nin ileriye dönük reformlarının yapılabilmesinin önünü açacak. Hükümetlerin ömrü kısa ise memleketin temel sorunlarına eğilemiyor. Bütün bunlara rağmen bizler 2008 yılında sosyal güvenlik reformunu yaptık, son derece önemli bir reform. Kamu reformu yönünde yatırımlar yaptık. İşgücü piyasası reformları yaptık. Kamu maliyesi alanında daha önce konuşulamayan konularda reformlar yaptık. Referandum ile bugünkü sistemden çok daha güçlü bir siyasi anlayışa taşıyacağız ülkeyi. Artık sorunlar halının altına süpürülemeyecek. Nasıl olsa iki sene sonra ben giderim, gelen halletsin denilemeyecek. 5 yıl boyunca seçim yok. Yüzde 50’den fazla halk desteği var. Böyle bir hükümete sorarlar daha ne istiyorsun diye. Senin önünde 5 yıl var, 5 yıl boyunca yüzde 50’den fazla milletten vekalet almışsın, o zaman memleketin sorunlarını çöz diyeceksiniz."

“Dünya ekonomi liginde Süper Lige çıkacağız”

Referandum ile önemli bir eşiğin aşılacağını anımsatan Bakan Ağbal, “Yani bugün Türkiye 2002 yılında 3 bin 500 dolardan 11 bin dolara geldi 3 kat artık 14 yılda kişi başına milli düşen gelir. Türkiye’nin gelebileceği son nokta 11 bin dolar değil, biz onun için önümüzde bir hedef koyduk. Dedik ki Türkiye’nin aslında orta vade de gelmesi gereken nokta 250 bin dolar kişi başı milli gelir. Bu önemli bir eşik önemli bir sıçrama şu an da biz 11 bin 12 bin dolar civarındayız. 12 bin 400 doları geçersek üst gelir grubu ülkeler arasında gireceğiz. Dünya Ekonomi Ligi’nin, Süper Ligine çıkacağız. Tam eşikteyiz. Gelin hep beraber bu işi yapalım. 16 Nisan’da bu referandumda evet çıkarsa, evet olması zaten bizzat kısa vadede ekonomi ile ilgili bütün tahminleri ve beklentileri olumlu etkileyecek. Referandumdan ‘evet’ çıkarsa Türkiye’nin siyasi iktidar istikrarı noktasında son derece orta ve uzun vadede yepyeni bir öngörülebilirlik sağlanacak” dedi.


Referandumun Türkiye için önemli bir sıçrama tahtası olacağını ve referandumun gözlerde büyütülmemesi gerektiğini ifade eden Bakan Ağbal, “2004 yılında AB ile müzakerelerini konuşuyorduk. Bu 16 Nisan referandumu sonucu itibariyle Türkiye’yi bir anda yukarılara çıkacağız Onun için inşallah Türkiye ekonomisinde yakaladığımız bu başarıyı 14 yıllık büyüme hikayesi ne Türkiye’nin her alanında kaydettiği gelişmeleri önümüzdeki döneme çok da hızlandırarak gireceğiz. 16 Nisan’ı gerçekten gözümüzde büyütelim. 16’sı önemli bir adım. Bu adımı hep beraber atacak olursak, ondan sonra gerçekten Türkiye hak ettiği noktalara çok daha rahat gelecektir. İnşallah hep beraber barış içinde, kardeşlik içinde, birlik ve beraberlik içinde bir halk oylaması olur. Neticesinin olumlu olması ülkemin önümüzü açacak bunda hiçbir tereddüt yok. Ondan sonra ekonomi gündemi gündemin ilk sırasına gelecek. Son bir kaç yıldır ister istemez arka arkaya gelen siyasi gelişmeler, siyaseti gündemin birinci sırasına oturttu. Halbuki bizim ülke olarak ihtiyacımız olan aslında ekonomi gündemi 1 sırasına oturmak. Bunu şuradan da ölçü olarak vereyim son bir yıldır meclisten olağanüstü yasalar geçirdik. Reform sayılmayacak bir çok kanun geçirdik. Fakat gündem siyasetle o kadar dolu ki, yapmış olduğumuz düzenlemeler çok fazla ön plana gelmedi. Son yıllarda reformlar bakımından son bir buçuk yıldır en güçlü yıllar oldu. Ama siyaset o kadar baskın kaldı ki, ekonomideki bu yaptıklarımız biraz arka planda kaldı. Gelin 16 nisanda siyasette çok önemli bir atılım yapalım. Ondan sonra ekonomi çok daha fazla öne çıkacak” diye konuştu.


Maliye Bakanı Naci Ağbal, Bahçelievler'in ardından Bayburt Kültür Yardım Derneği ve AK Parti Bağcılar ilçesi tarafından organize edilen programda, Bağcılar Halk Sarayı'nda hemşerileri ile buluştu.

Bakan Ağbal pazar günü de İstanbul'da

9 Nisan 2017 Pazar
10.00 - 11.00 / Avcılar Grand Life Garden

9 Nisan 2017 Pazar
14.00-16.00 / Gaziosmanpaşa Paşa Köşkü

9 Nisan 2017 Pazar
16.30 - 18.30 / Esenlar Adem Baştürk Kültür Merkezi
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.