İç Anadolu mutfağı gerçek Türk mutfağıdır

Müge AkgünKırk yılı aşkın süredir Türk mutfak kültürü ile ilgili araştırmalar yapan, bölge yemeklerini belleklerden yazıya taşıyan Nevin Halıcı amacını 'Ana mutfağımızı bir bütün olarak ortaya koymak' olarak özetliyor. Halıcı, hiç işgal görmediği ve farklı ülkelerin mutfaklarından etkilenmediği için İç Anadolu mutfağını gerçek Türk mutfağı olarak kabul ediyor.Nevin Halıcı, Türk mutfağını kültürel açıdan ele alan, akademik çalışmalara imza atan önemli bir yemek araştırmacısı. Konya yemeklerini belgelemek için yola koyulmuş ama zaman içinde bölgelere göre adeta Türk mutfağının coğrafyasını çıkarmış. 1986'da ağabeyi Fevzi Halıcı ile başlattığı uluslararası yemek kongrelerini düzenlemeye devam ediyor. Bugün dünyada Türk mutfak tarihi dendiğinde ilk akla gelen birkaç isim arasında.

İç Anadolu mutfağı gerçek Türk mutfağıdır
Müge Akgün

Kırk yılı aşkın süredir Türk mutfak kültürü ile ilgili araştırmalar yapan, bölge yemeklerini belleklerden yazıya taşıyan Nevin Halıcı amacını 'Ana mutfağımızı bir bütün olarak ortaya koymak' olarak özetliyor. Halıcı, hiç işgal görmediği ve farklı ülkelerin mutfaklarından etkilenmediği için İç Anadolu mutfağını gerçek Türk mutfağı olarak kabul ediyor.

Nevin Halıcı, Türk mutfağını kültürel açıdan ele alan, akademik çalışmalara imza atan önemli bir yemek araştırmacısı. Konya yemeklerini belgelemek için yola koyulmuş ama zaman içinde bölgelere göre adeta Türk mutfağının coğrafyasını çıkarmış. 1986'da ağabeyi Fevzi Halıcı ile başlattığı uluslararası yemek kongrelerini düzenlemeye devam ediyor. Bugün dünyada Türk mutfak tarihi dendiğinde ilk akla gelen birkaç isim arasında.

Müge Akgün ve Nevin HalıcıNevin Halıcı, Konya'da sık sık ziyafetler verilen bir evde büyümüş. Annesini iyi bir aşçı babasını da gurme olarak tanımlıyor. O dönemlerde kadının kendini göstereceği tek alan olduğu için annesini ve arkadaşlarını hep yemek yaparken hatırlıyor. Annesinin arkadaşlarından biri öldüğünde "Eyvah şimdi höşmerimi onun gibi kim yapacak" diye üzüldüklerini görünce bu tarifleri kayda geçirmeye başlamış. Ama aile geleneğine göre ağabeyleri kolejlere yollanırken onu, ilkokuldan sonra okutmamışlar. Evde İngilizce dersleri alsa, 13-14 yaşında dünya klasiklerini okusa da topladığı tarifleri kitap haline getirmeye karar verdiğinde ilkokul mezunu biri olarak yazdıklarının ciddiye alınmayacağını düşünmüş. Kapalı bir ailenin kızı olmasına karşın tüm zorlukları göğüsleyerek, başı açık kapalı tartışmalarını kendi bulduğu yöntemlerle çözerek Konya Pratik Kız Meslek Lisesi'ni ardından da Ankara Kız Teknik Yüksek Öğretmen Okulu'nu bitirmiş. Nevin Halıcı, bugün eğitim sistemi içindeki zıtlaşmalardan büyük üzüntü duyuyor. "Çok zeki, akıllı onlarca öğrencim ailesiyle okul arasında kaldığı için okuyamadı" diyor.
 
Derleme yöntemlerini Ankara'da okurken yanında anketör olarak çalıştığı Sedat Veyis Örnek'ten öğrendikten sonra ilk kitabı "Selçuklulardan Günümüze Uzanan Konya Yemek Kültürü ve Yemekleri"ni 1979 yılında yayımlamış. İzmir'de öğretmenlik yaparken "Ege Bölgesi Yemekleri" kitabını, ardından "Türk Mutfağı, Akdeniz ve Güneydoğu Bölgesi Yemekleri"ni hazırlamış. Türk Mutfağı kitabı, Almanca ve İngilizceye çevrilmiş.
 
Elli yaşında doktora

Nevin Halıcı, akademik çalışmalarına emekli olduktan sonra başlar. Konya Üniversitesi'nde yüksek lisans, Gazi Üniversitesi'nde doktora çalışmalarını tamamlar. 2001 yılında doktora bitirme tezi olan Karadeniz Mutfağı kitap olarak basılır.
 
2003 yılında Mevlevi mutfağı üzerine yaptığı araştırmaları bir kitaba dönüştürmeye karar verir ama basacak bir yayınevi bulamaz. Konya Belediyesi de destek olmaz. 1985 yılından beri katıldığı, eski diplomat yemek tarihçisi Alan Davidson'un öncülüğünde kurulan Oxford Grubu'nun hazırladığı gıda sempozyumunda bu çalışmasından söz edince yemek yazarı arkadaşları Halıcı'yı "Saqi Books"a götürürler. Çalışma 2005 yılında yayımlanır ve büyük ilgi görür. "Sufi Cousine-Sufi Mutfağı" İngiltere'de basılan en iyi yabancı yemek kitabı ödülünü alır.
 
2007 yılında Metro Yayınları "Mevlevi Mutfağı" adıyla kitabın Türkçesini yayımlar. Nevin Halıcı, Türk mutfağıyla ilgili günümüze dek yapılmamış bir araştırma üzerinde çalışıyor. Sırada Marmara, Doğu Anadolu ve İç Anadolu yemekleri var.
 
Halıcı, kırk yılı aşkın süredir sürdürdüğü çalışmalarının amacını "ana mutfağımızı bir bütün olarak ortaya koymak" olarak özetliyor. Halıcı, "Türk mutfağı hakkında temel bilgiler klasik tarifler oluştuktan sonra isteyen o yemekleri modernize edebilir. Ama şimdi ortalık toz duman. Herkes tarifler vererek yemek yazarı olabileceğini sanıyor. Ayrıca Türk mutfağında süsleme yoktur, yemeklerimizin kendi görüntüsü çok güzeldir. Sıcak yemekler soğuk garnitürlerle de süslenmez" diyor.

Halıcı'ya göre Türkiye'nin her bölgesi birbirinden güzel yemeklere sahip. Sadece biraz Ege mutfağı ile Güneydoğu Anadolu arasında sıkışmış Akdeniz mutfağını zayıf buluyor. Börekler, etler, pilavlar, kuyu kebapları ve mevsimlik eşlikçi sebzeleriyle İç Anadolu mutfağını, hiç işgal görmediği ve farklı ülkelerin mutfaklarından etkilenmediği için gerçek Türk mutfağı olarak kabul ediyor.
 
Nevin Halıcı iyi bir araştırmacı olduğu kadar çok iyi bir aşçı da. Konya'da evinde ya da katıldığı yemek kongrelerinde yaptığı yemekleri yiyenler bir daha tadını unutamıyor. Paul Levy, Holly Chase, Claudia Roden, Jill Norman, Raymond Sokolov, Darra Goldstein, Margo True gibi yeme içme dünyasının ünlü isimleri de Nevin Halıcı sayesinde Türk yemeklerine hayran kalıp yazılarında bunu sıklıkla dile getirenler arasında.
 
Konya, ev yemekleri çeşidinin en fazla olduğu Türkiye'nin bir numaralı yemek merkezi. Ancak kapalı bir bölge olduğu için Konya'ya gelenler bir tanıdıkları yoksa ev yemeklerine ulaşamıyordu. Köşk Restoran açılınca Konya'nın ev yemekleri ile Türkiye hatta dünya tanıştı. Nevin Halıcı, Köşk Restoran'ın açıldığı günden beri fahri danışmanlığını yapıyor. Köşk, 2003 yılında Waitrose Food Illustrated dergisi tarafından yapılan seçimde "Dünyanın en seçkin 10 restoranı" arasına girmiş.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.