banner164

Türkiye'de 1446 kayıp çocuk var

Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı, Türkiye’de bin 446 çocuğun kayıp olduğunu tespit etti. Başkanlık, tüm illerin İnsan Hakları Kurulları Başkanlıklarına bir yazı göndererek bu çocuklar hakkında çalışma yapılmasını istedi. Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı(İHB), dezavantajlı grup olarak tanımlanan çocuklar ve kayıp çocukların sorunlarına çözüm bulunması için il ve ilçe İnsan Hakları Kurulları’na bir yazı göndererek, İl Emniyet Müdürlükleri, İl Milli Eğitim Müdürlükleri, İl Sosyal Hizmetler Müdürlükleri ve ilgili sivil toplum kuruluşları ile diyalog kurulmasını istedi. İHB Başkanı Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu imzasıyla gönderilen yazıda, “Kayıp çocukların kaybolma sebepleri, kayıp çocuklarla ilgili istatistiki bilgiler, kayıp çocuklarla ilgili kamuoyunun aydınlatılmasına, suçun önlenmesine yönelik çalışmaların neler olabileceği” konularının araştırılmasını ve bir rapor halinde Başkanlığa sunulmasını istedi.

Türkiye'de 1446 kayıp çocuk var

Türkiye'de 1446 kayıp çocuk varBaşbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı, Türkiye’de bin 446 çocuğun kayıp olduğunu tespit etti. Başkanlık, tüm illerin İnsan Hakları Kurulları Başkanlıklarına bir yazı göndererek bu çocuklar hakkında çalışma yapılmasını istedi.

Başbakanlık İnsan Hakları Başkanlığı(İHB), dezavantajlı grup olarak tanımlanan çocuklar ve kayıp çocukların sorunlarına çözüm bulunması için il ve ilçe İnsan Hakları Kurulları’na bir yazı göndererek, İl Emniyet Müdürlükleri, İl Milli Eğitim Müdürlükleri, İl Sosyal Hizmetler Müdürlükleri ve ilgili sivil toplum kuruluşları ile diyalog kurulmasını istedi. İHB Başkanı Prof. Dr. Hasan Tahsin Fendoğlu imzasıyla gönderilen yazıda, “Kayıp çocukların kaybolma sebepleri, kayıp çocuklarla ilgili istatistiki bilgiler, kayıp çocuklarla ilgili kamuoyunun aydınlatılmasına, suçun önlenmesine yönelik çalışmaların neler olabileceği” konularının araştırılmasını ve bir rapor halinde Başkanlığa sunulmasını istedi.

 

1446 Kayıp Çocuk

Fendoğlu’nun yazısıyla birlikte Türkiye’de çocuk kayıplarının illere göre dağılımının olduğu bir liste de gönderildi. Listeye göre toplam bin 446 çocuğun kayıp olduğu Türkiye’de ilk sırayı 346 kayıp çocukla İstanbul alıyor. İstanbul’u 138 kayıp çocukla İzmir izlerken Ankara’daki kayıp çocuk sayısı ise 69. Listede Doğu ve Güneydoğu illerindeki kayıp çocuk sayılarının fazla olması dikkat çekti.

En çok görünen iller

Listede en çok çocuk kaybının görüldüğü iller şöyle sıralandı: Şanlıurfa (57), Bursa (45), Hatay (45), Diyarbakır (40), Mersin (39), Eskişehir (37), Kocaeli (34), Osmaniye (31), Tekirdağ (27), Van (26), Gaziantep (25), Çanakkale (23)Balıkesir (22), Konya (19), Manisa (19), Mardin (18), Siirt (18), Batman (17), Hakkari (17), Aydın (17), Adana (15) Kayseri (15) ve Afyonkarahisar (15)

Diğer illerdeki durum

Diğer illerdeki kayıp çoçuk sayısı da şöyle: "Adıyaman, Erzincan, Kastamonu, Giresin ve Yalova (1), Bartın, Burdur, Elazığ, Gümüşhane, Karaman, Malatya ve Rize (2), Yozgat (3), Amasya, Bingöl ve Edirne (4), Denizli (5), Antalya, Bitlis, Bolu, Çorum, Trabzon ve Kilis (6), Kahramanmaraş, Karabük ve Zonguldak (7), Bilecik, Iğdır, Kırıkkale, Kütahya, Muğla, Nevşehir, Sakarya ve Uşak (8), Ağrı ve Kırşehir (9), Sivas (10), Kars ve Isparta (11), Ordu (12), Niğde ve Tokat (13), Samsun (14)"

Kayıp vermeyen iller

Bu arada toplam 11 ilde ise kayıp çocuk olmadığı tespit edildi. Bu iller de şöyle:
"Aksaray, Ardahan, Artvin, Bayburt, Çankırı, Düzce, Erzurum, Kırklareli, Muş, Sinop, Tunceli."

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.