banner164

Bayburt Köln Kültür Derneği`nin düzenlediği kurslara büyük ilgi

Köln`ün Mülheim semtinde 2001 yılında kurulan ve o günden bu yana büyük bir gelişme gösteren Bayburt Köln Kültür Derneği e.V., yaklaşık yedi ay önce Osnabrück`ten Köln`e taşınan Zekâi Aydın idâresinde Kur`ân-ı Kerîm ve Dîn Dersi Kursları başlattı. Kısa süre önce başlamış olmasına rağmen katılım sayısının her hafta gittikçe arttığı izlenen derslerde, her yaşta çocuklara dînî eğitim verilmekte. Derneğin, Bayburt`un kurtuluş yıldönümü sebebi ile 2004 yılında düzenlediği ve 1200 kişinin katılımı ile salonun dolup taştığı, birçok kişinin de kapıdan dönmek zorunda kaldığı Bayburt Kurtuluş Gecesinde elde edilen gelirin bir kısmı ile yeni açılan Bayburt Fakültesine bilgisayar temîni yardımında bulunan dernek yetkilileri, yine ayrıca aynı amaç ile bağışlardan toplanan bir miktâr parayı da Türkiye`ye ulaştırmış bulunmaktalar.

Bayburt Köln Kültür Derneği`nin düzenlediği kurslara büyük ilgi

Bayburt Köln Kültür Derneği YönetimiKöln`ün Mülheim semtinde 2001 yılında kurulan ve o günden bu yana büyük bir gelişme gösteren Bayburt Köln Kültür Derneği e.V., yaklaşık yedi ay önce Osnabrück`ten Köln`e taşınan Zekâi Aydın idâresinde Kur`ân-ı Kerîm ve Dîn Dersi Kursları başlattı. Kısa süre önce başlamış olmasına rağmen katılım sayısının her hafta gittikçe arttığı izlenen derslerde, her yaşta çocuklara dînî eğitim verilmekte. Derneğin, Bayburt`un kurtuluş yıldönümü sebebi ile 2004 yılında düzenlediği ve 1200 kişinin katılımı ile salonun dolup taştığı, birçok kişinin de kapıdan dönmek zorunda kaldığı Bayburt Kurtuluş Gecesinde elde edilen gelirin bir kısmı ile yeni açılan Bayburt Fakültesine bilgisayar temîni yardımında bulunan dernek yetkilileri, yine ayrıca aynı amaç ile bağışlardan toplanan bir miktâr parayı da Türkiye`ye ulaştırmış bulunmaktalar.

Gençlerin sokak sokak dolaşarak uygun olmayan mekânlarda başıboş dolaşmamaları için onları dernek bünyesinde eğitici ve kültürel faaliyetlere yönlendirmek amacı ile uğraştıklarını belirten yöneticiler, bunun, derneği kurmalarındaki en önemli faktör olduğunu açıkladıktan sonra, küçüklerin büyüklere saygı, büyüklerinde küçüklere sevgi gösterdikleri bir ortam meydana getirmeye çalıştıklarını ve bunun için her yörenin insanına da açık olduklarını dile getirdiler.

Dernekte herkesin başkan olduğu, dayanışmanın, kaynaşmanın, kardeşliğin ve derneğin yürümesinin en ön planda tutulduğunu da belirten Dernek Başkanı Ahmet Devecioğlu ve Onursal Başkan Biribul Karabacak, her yıl Bayburt`un kurtuluşu dolayısı ile faaliyetler düzenlendiğini söyledikten sonra, âilesi ile gelerek semte yerleşmiş ve aynı zamânda kendisi de Bayburtlu olan Zekâi Aydın Hocayı da dînî eğitim için derneklerine kazandırmış olduklarını açıkladılar. 3 çocuk babası Zekâi Aydın Hoca, ilkokulu Bayburt`un Devetaşı Köyü`nde okuduktan sonra eğitimine İstanbul`da devâm etmiş. İmam Hatip Lisesi`nden geçen eğitim süreci sonrasında Mısır`ın El-Ezher Üniversitesi Şeriat Fakültesi bölümünde okuyup, arkasından Almanya`ya gelmiş. Burada da imamlık yaptığı süreç içerisinde, “Minberden Gönüllere Hîtâp” adı altında 3 dilde (Türkçe-Arapça-Almanca) yazarak hazırlamış olduğu kitap, 2008 yılında bastırılarak piyasaya sürülmüş.

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.