banner164

Bayburt’a ikinci vekillik için kaç kişi lazım?

TBMM’de tek milletvekili ile temsil edilen tek il Bayburt’un, 2015 Genel Seçimleri’nin ardından 2 milletvekili ile temsil edilmesi için kent nüfusuna en az kaç kişi kaydedilmesi gerekiyor?

Bayburt’a ikinci vekillik için kaç kişi lazım?
Bayburt Postası - Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde tek milletvekili ile temsil edilen tek il Bayburt’un, 2015 Genel Seçimleri’nin ardından 2 milletvekili ile temsil edilmesi için kent nüfusuna en az kaç kişi kaydedilmesi gerekiyor? TÜİK'in Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) 2013 sonuçları baz alınarak yapılan hesaplamaya göre, Bayburt dar bölge seçiminin uygulanacağı tek il olma özelliğini korumaya devam ediyor. 

Yüksek  Seçim Kurulu (YSK) tarafından güncellenen sadece 2 ilin milletvekili sayısının değiştiği karara göre, TBMM’de tek vekille temsil edilen ve dar bölge seçiminin uygulanacağı il olma özelliğini koruyan tek il konumundaki Bayburt’un vekil sayısı yeniden 1 olarak belirlenmişti. 

2007 Milletvekili Genel Seçimi’nde 2 milletvekili çıkaran daha sonra nüfusu 2010 yılında yapılan sayımlarda 77 binden 74 bine kadar gerileyen Bayburt’un milletvekili sayısı 1’e düşmüştü. Anayasa Mahkemesi’nin Milletvekili Seçim Kanunu’nda yaptığı değişiklik sonucunda 24. Dönem TBMM’de tek milletvekili ile temsil edilen ve ülke kamuoyunda da gündem konusu olan Bayburt’un vekil sayısının artırılması için arayışlar sürüyor.9 bin 808 kişi!

TÜİK tarafından açıklanan son nüfus sayımının ardından vekil sayılarını yeniden belirleyen Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından yapılan düzenlemeye göre Bayburt’ta, bugün seçim olsa sandıktan yine tek milletvekili çıkarken, ikinci vekil sayısına ulaşılabilmesi için nüfusun tam 85 bin 428 kişi olması gerekiyor.

Bir başka deyişle, nüfus artışına göre milletvekili dağılımından pay alan iller arasında yer alamayan Bayburt’ta bugün seçim olsa, ikinci vekil sayısını 9 bin 808 kişi ile kaybediyor.

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) 2013 sonuçları baz alınarak yapılan hesaplamada, Bayburt, vekil sayısını belirleyen artık nüfusa göre milletvekilinin dağıtıldığı ilk 39 il arasında yer almıyor. Artık nüfustan 39 ile dağıtılan vekil sayısı sıralamasında Tunceli son sırada yer alıyor. Tunceli'nin ardından Kütahya, Elazığ ve son olarak Ordu’nun gerisinde kalan Bayburt 43’üncü sırada. Nüfus artışı göz önüne alındığında, mevcut nüfusa ADNKS 2014’te tam 9 bin 808 kişi daha eklenmiş olursa ikinci bir milletvekili sayısını elde edebilecek nüfusa ulaşılmış oluyor.

Buna göre, Aralık 2014’e kadar nüfusu sürekli artan ve artık nüfusa göre milletvekilinin dağıtıldığı ilk 39 il arasında yer almayan illerin nüfus artışında önemli oranda bir değişiklik olmazsa, sürekli göç veren Bayburt'un 2015 Genel Seçimler'de ikinci vekil sayısına ulaşması zor ama mümkün görünüyor.

Çözüm alınan göç, sorun verilen göç!

TÜİK’in Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre kent nüfusu artarken alınan göçün, verilen göçü kurtarmadığı tespit edilmişti.

2007 Genel Nüfus Sayımı’nda; nüfusu 76 bin 609 olarak belirlenen Bayburt'un, -genel nüfusun son 5 yılda ortalama yüzde 7 oranındaki artış hızına rağmen- 3 yıl içinde nüfusu artmadığı gibi toplam 2 bin 197 kişi daha azalmıştı. TÜİK’in 2011 yılı rakamlarına göre 2007 ve 2010 arası sürekli göç veren Bayburt’ta, son bir yıl içinde yüzde 3 oranında nüfus artışıyla son 4 yılın en yüksek nüfusuna ulaşmıştı. TÜİK verilerinden elde edilen bilgilere göre 2011’de bir önceki yıla göre nüfusun 2 bin 312 kişi ile artış gösterdiği Bayburt’ta, 20-24 yaş grubunda ise yüzde 26,5 artış görülürken, aynı döneme ait yaş gruplarına ilişkin verilere göre bu oranı etkileyen faktörün çoğunluğu üniversite öğrencilerinden oluşan genç nüfus olduğu gözlenmişti. 2011’de üniversite nüfusuna bağlı olarak genel nüfusun artış gösterdiği Bayburt’ta göçün gizli bir şekilde devam ettiğini ortaya koyan TÜİK’in 2013 verileri ise göçün yine açık bir şekilde sürdüğünü ortaya koydu.

TÜİK'in verilerinde en çok dikkat çeken ayrıntı ise, son 4 yılda merkez nüfusun artış göstermesine rağmen nüfusun artması için çalışma yapıldığı ileri sürülen belde ve köylerin nüfusunda sürekli düşüş yaşandı!

Tek vekili olan tek il


Nüfusu 2 milletvekili çıkarmak için yeterli olmayan illere 2 milletvekili çıkarma hakkı tanıyan 5922 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un ilgili hükmünün Anayasa Mahkemesi'nce iptal edilmesi nedeniyle Bayburt’un milletvekili sayısı 1’de kalmıştı. Bayburt bu özelliğiyle 2011’de yapılan genel seçimlerin ardından 81 il arasında 1 milletvekili çıkaran tek il olmuştu. TBMM’de "Bayburt Yasası” olarak bilinen ve Milletvekili Seçim Kanunu’nda yapılan değişiklik ile "her il en az iki milletvekili ile temsil edilir" fıkrası CHP’nin başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi tarafından yürürlüğü durdurulmuş ve 2010 yılında yapılan nüfus sayımına göre de Türkiye’nin en az nüfusuna sahip olan Bayburt iki milletvekili hakkını böylelikle kaybetmişti.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Göktürk 6 yıl önce

Başbakan Malatyalılara hitaben mitingde sevgili malatyalılar buyuksehir olmanız için 10 bin nufusa ihtiyac var demişti bu yuzdenden çalışın dedi hanımlara soyluyorum dedi 10 bin nufus.Yani Bayburtta hep AKP kazanıyor Basbakan Bayburta geldiği zaman söylesin Bayburtlulara 10 bin kişi lazım diye 3 değil 5 olsun diye o zaman sorun cozulur

Misafir Avatar
hakan 6 yıl önce

yahu zaten bayburt'ta 2 vekil yokmuydu?hani seçim zamanı gelip '2. vekiliniz benim'demişti.sahi ne oldu o,gören duyan var mı?

Misafir Avatar
Abdulkadir Biçakçi 6 yıl önce

MİLLET İŞ AŞ DERDİNDE BUNLARIN DERDİNE BAK

Misafir Avatar
69bayburt69 6 yıl önce

Gönderdiğimiz milletvekili yeter zaten ikinci yatip para alan kisiye ihtiyac yok

Misafir Avatar
Ziya 6 yıl önce

Bıze bır vekil yeter biz Bayburtlular asillarız kemdımızı temsil ediyoruz 2.inci vekile gerek yok

Misafir Avatar
Muhammet Yağan 6 yıl önce

Nüfus azalmasinda artmasini boşverin hayaller peşinde kosmayin

Misafir Avatar
çetin Terzi 6 yıl önce

Çok iş değil çocuk lazım ???

Misafir Avatar
Taner Dilara 6 yıl önce

Bayburta iki millet vekili olsa bile bayburt gine degismez cag disi kalmiss bayburt:-) :-) :-)