Yıldırımtepe: "Gübre fiyatlarındaki artış çiftçiyi zor durumda bıraktı"

Bayburt Ziraat Odası Başkanı Abuzer Yıldırımtepe, gübre fiyatlarındaki aşırı artışın çiftçiyi zor durumda bıraktığını belirtti.

Yıldırımtepe: "Gübre fiyatlarındaki artış çiftçiyi zor durumda bıraktı"

Bayburt Postası - Yıldırımtepe, geçen yıl 1500 lira olan nitrat gübresinin 2100 liraya çıktığını, 2250 lira olan fosfat gübresinin ise şuan 3600 lira olduğunu belirterek, "Bu durum karşısında çiftçilerimiz ya gübresiz ekim yapacak ya da yeterince kullanamayacaktır. Bu durum son derece verimi düşürecek ve çiftçilerimizi zor durumda bırakacaktır" dedi.  

Yıldırımtepe, çiftçiye destek verilmesinin altını çizdiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"TARIMSAL VE HAYVANSAL GİRDİLER GİDEREK ARTIYOR

Baharla birlikte ekim yapmaya hazırlanan çiftçilerimiz zor durumda. Bitkisel üretimde gübre fiyatları geçen seneye oranla aşırı derecede artış göstermiştir. Daha önceleri döviz fiyatlarını gerekçe göstererek artış yapan firmalar dövizin son üç ayda geri gelmesine rağmen özellikle çiftçinin fazlasıyla kullandığı fosfatlı ve azotlu gübrelerde fahiş artış devam etmektedir. Geçen yıl bu tarihte nitrat gübresi 1500 TL iken; bugün itibariyle 2100 TL'ye, fosfat gübresi (DAP) 2250 TL iken bugünkü güncel fiyatı fabrika çıkışı 3600 TL'ye yükselmiştir. 

Konvansiyonel tarımda gübre kullanımının verimi %50 artırdığı aşikardır. Bu durum karşısında çiftçilerimiz ya gübresiz ekim yapacak ya da yeterince kullanamayacaktır. Bu durum son derece verimi düşürecek ve çiftçilerimizi zor durumda bırakacaktır.

Aynı durum; hayvancılığın bel kemiği olan yemde de aynı oranda yükseliş geçen yıla oranla sürmektedir. Oysa geçen yılın aynı aylarındaki döviz fiyatları bugüne oranla fazla yükselmemiş, buna rağmen gübrede olduğu gibi yemde de %50'nin üzerinde artış görülmekte ve artış da devam etmektedir.

Besicileri son derece etkileyen bu duruma gübrede olduğu gibi mutlaka tarım bakanlığımız ve merkezi hükümetimiz tarafından acil eylem planı yaparak gübre ve yem fiyatları artışı durdurulmalı, hatta fiyatı düşürülmelidir.

Ayrıca yetersiz olan yem ve gübre desteği ivedilikle artırılmalı, önümüzdeki üretim sezonunda gerek et üretiminin gerekse bitkisel üretimde verim kaybının olmaması her iki alanda da üretimin yeterli derecede olması için çiftçilerimizin zor durumu göz önünde bulundurularak, merkezi hükümetimizden ve ilgili tarım bakanlığımızdan acil destek bekliyoruz."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Aloş 1 yıl önce

Hele şükür ki bir oda başkanı hükümeti eleştirdi. Bayburt ta da eleştiren odalar var. Bakalım başka odada çıkacak mı yoksa padişahım sen çok yaşa diyenler devam mı edecek.

Avatar
Herkes yare yazdı arzuhalini, bizimkini rüzgara yazdılar. 1 yıl önce

Şaşkınım! Odaların, sivil toplum kuruluşlarının, sendikaların konuşabildiklerini yeni yeni öğreniyoruz. Tebrik ederim ziraat odasını bizlere bugünleri de gösterdikleri için. Konuşabilme yeteneklerini keşfetmeleri büyük bir gelişim bizler için. Konuya gelince sadece gübre fiyatları mı? Tarım ve hayvancılık girdilerinin tamamı üzerine koyarken, üretimin büyük bir kısmı borçlanmalarla ilerletilirken, üretici nasıl bir kâr etmeli ki sirkülasyon sağlansın? Kalite ve verimliliği hiç sormayın bile. Çifçinin ürünü beş para etmiyor. Ülkede süt üretimi durma noktasına geldi. Zincir marketlerde satılan ithal, ne olduğu belli olmayan etleri yiyor tüketici. Çözüm üretmek için tüm selahiyet elinde olan yetkililer ise kalıcı uzun vadeli çözümler yerine, dostlar alışverişte görsün şiarıyla insanlara bir aldatmacadan başka alternatif sunamıyorlar. Artık bunları yazmaktan söylemekten dahi nefret eder hale geldik ama naparsın “ Söylesek tesiri yok, sussak gönül razı değil”

Avatar
Emmi 1 yıl önce

Şimdide yem satanları hain etmesinler

Avatar
Mtk 1 yıl önce

YALAN SÖYLÜYOR. çünkü SAyın Erdoğan dün (01 ŞUbat 2021) Kabine Toplantısı sonrası Hem çiftçiyi hem esnafı paraya boğduğunu söyledi.
Hibeler, Destekler, borç ertelemesi, vergi ötelemesi, kira desteği gibi bir sürü yardım yaptığını söyledi ERdoğan..
Koskoca Cumhurbaşkanı yalan mı söylüyor?
Tarım Bakanı, çiftçiye Milyarlarca destek ve hibe verdiklerini belirtti.
Koskoca Cumhurbaşkanı ve Tarım Bakanı yalan söyleyemeceğine göre demek ki bu muhalif tipler iktidarı karalamak için yalan söylüyor iftira atıyorlar. KALKINAN VE GELİŞEN TÜRKİYE var. EKONOMİ de İLK 10'dayız. bunları Erdoğan söylüyor.
ama bir iki kendini bilmez "GÖZÜ AÇ" sırf muhaliflik olsun diye iktidarı ve Erdoğanı karalıyor.

Avatar
Arpalı 1 yıl önce

Geç te olsa nihayet konuşmaya başladık. Tebrik ederim. ..

Avatar
De get Bayburt 1 yıl önce

Mesele;
A partisi,
B partisi,
C partisi,
Meselesi olsa da,
Mesele; memleket meselesi,Kurumsal kişilikler sorun var diyorsa sorun var demektir.

Avatar
Ozululu 1 yıl önce

Bırak traşı başkan hükümet bir yığın destek verdi çifçiye çifçi naptı yan geldi yattı ekmedi biçmedi hazıra dag dayanmaz herşeyi eleştirmeyin sırf eleştirmek için eleştirmiş hiçmi iyi yönü yok devletin ayıp ayıp

Avatar
Fatih 1 yıl önce

Bazı arkadaşların ülkenin gerçeklerinden haberleri yok sanırım yalnış bilgiler vermişler yorumlarda sorgulamayan araştırmayan okumayan sadece biat eden ezilen çiftçinin yanında durmayan hamaset yapan gübre fiyatlarını eleştiren sayın başkana bile tahamülü olmayan yorumcular sandık önümüze geldiğinde en güzel cevabı alacaksınız merak etmeyin