Belediyelere ÇED uyarısı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca Çevre Kanunu hükümlerinin titizlikle uygulanması için 13.10.2014 tarih ve 16270 sayılı yazı ile İçişleri Bakanlığı’na belediyelere bildirilmesi için yazı gönderildi.

Belediyelere ÇED uyarısı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca Çevre Kanunu hükümlerinin titizlikle uygulanması için 13.10.2014 tarih ve 16270 sayılı yazı ile İçişleri Bakanlığı’na belediyelere bildirilmesi için yazı gönderildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin talimatı ile belediyeler tarafından ruhsatlandırma işlemlerinden önce Çevresel Etki Değerlendirilmesine (ÇED) ilişkin gerekli sorgulamaların yapılmasının önemine binaen söz konusu yazı İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğüne gönderildi. Gönderilen yazıda son zamanlarda belediyelerce ÇED yönetmeliğine tabi olan bazı projelerde ‘ÇED olumlu’ ya da ‘ÇED gerekli değildir’ kararı almadan faaliyete başlandığı tespit edildiği vurgulandı.

Yazıda şöyle denildi:

"ÇED süreci tamamlanmadan inşaata başlanması hem geri dönülemez çevre sorunlarına yol açmakta hem de söz konusu faaliyetlere Çevre Kanununun 20. ve 15. maddeleri gereği gerekli idari para cezaları ve faaliyet durdurma yaptırımları uygulanıyor. Bu durumun yol açacağı zaman ve ekonomik açıdan kayıpların ve birçok mağduriyetin önlenebilmesinde belediyelere büyük görev düşüyor. Bu kapsamda; Türkiye’de ekonomik ve sosyal gelişmeye engel olmaksızın, çevre değerlerini korumak, sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak amacıyla ilgili Belediyelerce ruhsat vb. belgeler (özellikle yapı (inşaat) ruhsatı) düzenlenmeden önce 2872 sayılı Çevre Kanununun 10. maddesi "Gerçekleştirmeyi planladıkları faaliyetleri sonucu çevre sorunlarına yol açabilecek kurum, kuruluş ve işletmeler, Çevresel Etki Değerlendirmesi Raporu veya proje tanıtım dosyası hazırlamakla yükümlüdürler. Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu Kararı veya Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir Kararı alınmadıkça bu projelerle ilgili onay, izin, teşvik, yapı ve kullanım ruhsatı verilemez; proje için yatırıma başlanamaz ve ihale edilemez…" hükmü gereğince çevresel etki değerlendirmesine ilişkin gerekli sorgulamanın yapılması önem arz ediyor"

Haber: Cihan
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.