banner164

Şair Zihni Şiir Yarışması başlıyor

Bayburt Tarih Kültür ve Edebiyat Derneği (BAYDER), Türkiye geneli ödüllü şiir yarışmasının ikincisini düzenliyor.

Şair Zihni Şiir Yarışması başlıyor
Bayburt Postası - Bayburt Tarih Kültür ve Edebiyat Derneği (BAYDER), Türkiye geneli ödüllü şiir yarışmasının ikincisini düzenliyor. Daha önce “7’den 70’e Şiirler Yarışıyor” adıyla 2013 yılının en büyük şiir yarışma organizasyonunu gerçekleştiren BAYDER, bu sene ki Türkiye geneli şiir yarışmasını da Bayburtlu Şair Zihni Şiir Yarışması adıyla düzenliyor.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği Başkanı Fatih Dündar, 2013 yılında gerçekleştirdikleri şiir yarışmasının Türkiye'nin en büyük şiir yarışma organizasyonu seçildiğini belirtti.

Yarışmanın şiire, edebiyata olan ilgiyi artırmak yeni yetenekleri tespit etmek açısındam önemli olduğuna dikkat çeken Dündar, şunları söyledi: 

"İlk defa gerçekleştirmemize rağmen profesyonel sonuç almamız ve toplamda 48 farklı ilin katılımını sağlamamız bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir. Tabi ki bu güzel etkinliğin ilimizde tarafımızca geleneksel hale getirilmesi hedefimizdi. Şükürler olsun Allah nasip etti şimdi ikincisini ilan ediyoruz. Bu organizasyonun geçmiş tecrübelerimizle daha büyük bir organizasyon olacağına inanıyoruz. Kültürel, sanatsal, tarihsel ve edebi programlar ve TRT programları ile yüze yakın program gerçekleştiren derneğimizce, edebiyatımıza önemli katkılar sağlayan Edebiyat Şehri Bayburt’ta ve ülke genelinde; şiire ve edebiyata olan ilgiyi artırmak ve yetenekleri tespit etmek amacıyla; 7’den 70’e herkesin katılabileceği ikinci yarışma organizasyonumuzu tertip ediyoruz. Yarışmamız para ödüllüdür. Bu yarışmamız için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na da yardım talebinde bulunduk. Gelebilecek yardımı da dikkate alarak ödül miktarlarını daha sonra belirleyeceğiz. Ayrıca önceki yarışmamızda dereceye giren ilk 60 şiir ile bu yarışmamızda dereceye girecek ilk 60 şiirin yer alacağı toplam 120 şiirden oluşacak şiir kitabımız da Bay-Der Yayınları bünyesinde yayımlanacaktır. Yarışmaya katılacak bütün yarışmacılarımıza şahsım ve derneğim adına başarılar diliyorum.”

Öte yandan yarışmayla ilgili şartname belli oldu. İşte yarışmaya girecek olanlarda aranılan özellikler ve istenilen belgeler:

- Yarışmaya 7 yaşından büyük herkes katılabilir.
- Her yarışmacı yalnız bir şiirle katılabilir.
- Şiirlerde konu ya da tema sınırlaması yoktur.
- Daha önce herhangi bir yarışmaya katılmış ve herhangi bir yerde yayımlanmış şiirler değerlendirmeye alınmayacaktır.
- Şiirlerin uzunluğu en az 16 dize, en fazla 80 dize olmalıdır.
- Şiirler isimsiz olarak sadece rumuzlu değerlendirilmeye alınacağı için şiirlerde mahlas ve isim kullanılmayacaktır.
- 09 Ekim 2015 tarihinde Şair Zihni Kültür Merkezi’nde ödül töreni yapılacaktır.
- Yarışmaya katılacak şiirler, 15 Eylül 2015 tarihine kadar Bayder PK : 60 69000 BAYBURT posta adresine gönderilmiş olmalıdır.
- Her yarışmacı kendisine en az beş rakamdan bir harften oluşan bir rumuz belirlemelidir. (Örneğin 35443F)
- Şiirin yazılı olduğu A4 kağıdının alt tarafında sadece rumuz belirtilmeli ve üç nüsha halinde gönderilmelidir. (İsim ve mahlas yazılı şiirler değerlendirilmeyecektir)
- Bir büyük zarf, bir küçük zarf olmak üzere iki zarf kullanılacaktır.
- Küçük zarfın içine, A4 kağıdına ad-soyad, doğum tarihi, açık adres, telefon numarası ve rumuz yazılarak konulmalıdır. Küçük zarfın ağzı yapıştırılarak arkasına sadece rumuz yazılmalıdır.
– Büyük zarfın içine, küçük zarf ve üç nüsha halinde şiir konularak Bayder PK: 60 69000 BAYBURT adresine gönderilmelidir.
- Şiirler, Türkçeyi Doğru Kullanma 25, Etkili Anlatım ve Kalıcılık 25, Biçim ve Ahenk 20, Konu ve Konu Bütünlüğü 15, Yazıldığı Türe Uygunluk 15  puan ölçütlerine göre yedi seçici jüri tarafından toplam 700 puan üzerinden değerlendirilecektir. İlk 10’a giren şiirler seslendirilerek ödüllendirilecektir.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Aysel 5 yıl önce

Slmhocam.bu siirin odullu var mi