Doğu Karadeniz sele teslim: 8 ölü, 2 kayıp

Doğu Karadeniz Bölgesi sel ve heyelan faciasını yaşıyor. İşte bölgede yaşananlar ve saat saat detaylar...

Doğu Karadeniz sele teslim: 8 ölü, 2 kayıp
Bayburt Postası - Rize ve Artvin başta olmak üzere Doğu Karadeniz Bölgesi sel ve heyelan faciasını yaşıyor. İşte bölgede yaşananlar ve saat saat detaylar...Saat 16:33
Güneysu'da yollar kapalı

Gece saatlerinden itibaren aralıklarla etkili olan sağanak, kentte hasara yol açtı. Güneysu ilçesinde debisi yükselen Salarha Deresi'nin taşması sonucu iki HES şantiyesinde hasar oluştu. Çok sayıda mahalle ve köy yolu, toprak kayması sonucu ulaşıma kapandı. Belediye ve İlçe Özel İdaresi ekipleri, yolların açılması için çalışıyor.

Adacami mevkisinde de derenin ıslahında kullanılan iş makinesi, aniden başlayan taşkın nedeniyle operatörü tarafından terk edildi. Kibledağı mevkisindeki köy yollarında oluşan göçükler nedeniyle ulaşım tek şeritten sağlanıyor. Karayolunda biriken taşlar, karayolları ekiplerince temizlendi. Bazı köylerde ise su kesintileri ve elektrik arızaları oldu, çay yetiştirilen tarım arazileri de su altında kaldı.


İlçe sakinleri, dere kenarlarındaki ağaç parçalarını topluyor

Salarha Deresi'nin taşmasıyla yerlerinden sökülen ağaçlar, karayoluna kadar sürüklendi. Yağışın sona ermesinin ardından bazı ilçe sakinleri, yol kenarındaki ağaç parçalarını toplamaya başladı.

İlçe sakinlerinden Adem Kalender, geceden itibaren şiddetli yağmurun başladığını belirterek, "Evlerimizde bile duramadık. Korkudan uyuyamadık. Gün ışığıyla her şey ortaya çıktı. Şimdi bizler buradan yağmur sularının getirdiği odunları toplayarak kışlık yakacak ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz" diye konuştu.

Saat: 16.40
Artvin'de sel ve heyelan

Artvin'de sağanak sonrası meydana gelen sel ve heyelan nedeniyle Karadeniz Sahil Yolu'nun Hopa-Fındıklı güzergahı ulaşıma kapandı.

Arhavi ilçe merkezindeki derenin taşması sonucu ilçedeki çok sayıda iş yeri ve bodrum katını su basarken, park halindeki otomobillerde de hasar oluştu. Yağışın etkilediği Rize'nin Fındıklı ilçesinde de heyelan nedeniyle yol trafiğe kapandı.

Uzun araç kuyruklarının oluştuğu Karadeniz Sahil Yolu'nun Fındıklı-Hopa güzergahında, polis ekipleri ise güvenlik önlemleri aldı. Karayolları ekipleri tarafından yolun trafiğe açılması için başlatılan çalışmalar devam ediyor.


Saat: 17.53
Artvin Valisi Kemal Cirit: "Kriz Koordinasyon Merkezi oluşturduk"

Artvin'in Arhavi, Hopa ilçeleri ile Kemalpaşa beldesi ve Sarp Sınır Kapısı'na kadar olan bazı alanlarda sel ve heyelanlar meydana geldiği bildirildi.

Cirit, yağmur sonucunda bazı yerleşim yerlerinin etkilendiğini ifade ederek, "Sahil sınırımızdaki Arhavi, Hopa ilçelerimiz, Kemalpaşa beldesi ve Sarp Sınır Kapısı'na kadar olan alanlar ile Hopa-Artvin arasında ana yol güzergahını etkileyen yağmur ve diğer köylerimizde yer yer heyelanlar yaşanmakta, risk de devam etmektedir" dedi.

Hopa-Cankurtaran arasında yer alan Koyuncular köyü mevkisinde çeşitli alanlarda heyelan oluştuğunu aktaran Cirit, ana yolun kapandığını kaydetti.

Vali Cirit, Borçka ilçesi çıkış ana yol güzergahının da kapalı olduğunu vurgulayarak, "İlgili birimler olan, kaymakamlıklar, belediyeler ile AFAD, Karayolları ve Özel İdare ekiplerimiz çalışma sahalarına intikal etmektedir. Karayolu ile ulaşım sağlanamayan alanlar için ilgili birimlerden helikopter ve arama kurtarma ekipleri istenmiştir" diye konuştu.

Saat: 18.00
Rize Sağlık Müdürü Dr.Mustafa Tepe vatandaşlara uyarılarda bulundu.

Tepe, yaptığı yazılı açıklamada ilde dün gece başlayan yağışlar nedeni ile mevcut su şebekelerinde hasarlar meydana geldiğini belirtti.

Yağıştan ciddi anlamda etkilenen bölgelerde su kirliliğinin ortaya çıktığına işaret eden Tepe, "Bu nedenle özellikle söz konusu bölgelerimizdeki vatandaşlarımızın köy sularını kaynatmadan kesinlikle içmemeleri gerekmektedir. Yine sağlıklı su anlamında en temiz suyumuz Andon şebeke suyu başta olmak üzere şebeke sularımızdır. Ancak hangi şebeke suyu olursa olsun su kesintilerinden sonra ilk gelen sular kaynatılmadan kesinlikle içilmemelidir" ifadesinde bulundu.

Tepe, il genelinde yağıştan etkilenen sularla ilgili genel anlamda tekrar tahliller yapıldığını,  bu konuda vatandaşlara düzenli bilgi verileceğini bildirdi.

Saat: 19.55
Artvin Valisi Kemal Cirit: "Yaşanan sel ve heyelanlar sonucu ilde ilk belirlemelere göre 8 kişi öldü, 2 kişi kayıp"

Artvin Valisi Kemal Cirit, "Kesinleşmiş olmamakla birlikte Hopa merkez Orta Mahallesi'nde çöken bir evde 3 vatandaşımız, Yoldere köyünde 3 vatandaşımız, Yeşilköy'de enkaz altında bulunan bir vatandaşımız, Eşmekaya köyünde bir vatandaşımız olmak üzere toplam 8 vatandaşımızı kaybettik" dedi.

Cirit, Valilikte düzenlediği basın toplantısında, yağışa bağlı meydana gelen sel ve heyelanlara ilişkin bilgi verdi.

"Kesinleşmiş olmamakla birlikte Hopa merkez Orta Mahallesi'nde çöken bir evde 3 vatandaşımız, Yoldere köyünde 3 vatandaşımız, Yeşilköy'de enkaz altında bulunan bir vatandaşımız, Eşmekaya köyünde bir vatandaşımız olmak üzere toplam 8 vatandaşımızı kaybettik" diyen Vali Cirit, "Hopa merkezde bir çocuğumuz kayıp. 17 vatandaşımız yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştır. Bunlardan 5'inin, ihtiyaca göre Rize'ye sevki gerçekleştirilmiştir" şeklinde konuştu.

"Köylerde mahsur kalanlar var"

Cirit, Yukarı Kuledibi Mahallesi'nde bir kişiyi kurtarmak için çalışmaların sürdüğünü belirterek, "Sugören, Çamlık ve Hendek köylerimizde vatandaşlarımızın bir kısmı mahsur bulunmaktadır. Bunları helikopterle almayı planlıyorduk ama maalesef şu an AFAD'ın kurtarma ekipleriyle almamız gerekecek. Onlarla ilgili çalışmaları da başlatmış bulunmaktayız" dedi.

Ulaşılamayan bazı köylere de ulaşmayı başardıklarını dile getiren Vali Cirit, "Komşu illerden ve diğer yerlerden de iş makinesi talebimiz söz konusu oldu. Onlar da ulaşmak üzereler ve yarın da ulaşacak ekiplerimiz olacak. AFAD'ın arama kurtarma ekipleri olarak da şu an için Artvin Trabzon, Erzurum ve Rize ekipleri burada çalışmaktadır" ifadesini kullandı.

Borçka ilçesinde uzun süre karayolu kapalı olduğu için Hopa ve Arhavi'ye ulaşımı sağlayamadıklarını anlatan Vali Cirit, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Özellikle Erzurum ve Artvin ekipleri ancak ulaşabildi. Bizim oradaki ekiplerimiz tabii ki çalışmalarını devam ettiriyor ama böyle bir durum söz konusu oldu. Borçka'da metrekareye 161,7 kilogram yağış düştü. Arhavi'de metrekareye 128 kilogram yağış düşerken Hopa ilçemizde 255 kilogram yağış düştü. Gece 00.00'dan sonra yağışın etkisinin zaman zaman düşerek devam edeceği ama etkisinin daha da azalacağını, yarın için biraz daha iyi olacağını şimdiden söyleyebiliriz."

Cirit, Sahil Güvenlik Komutanlığından gelen dalgıç ekibinin, kaybolan çocuk için arama çalışmalarını sürdürdüğünü de bildirdi.

Saat: 20.05
AKUT Bölgede

"Artvin’in Hopa ilçesinde gerçekleşen sel felaketinden sonra bölgede oluşan enkazlar ve diğer hasarlar nedeniyle ekiplerimiz bugün öğle saatlerinde arama kurtarma operasyonuna başlamıştır.

AKUT Rize, AKUT Trabzon ve AKUT Giresun ekiplerimiz bu operasyon boyunca birlikte hareket edecektir. AKUT Rize ekibimiz 15, AKUT Trabzon ekibimiz 7 gönüllümüz ile bölgeye hareket etmiştir. AKUT Giresun ekibimiz bölgeye ulaşım için son hazırlıklarını yapmaktadır.

AKUT İstanbul ve AKUT Kocaeli ekiplerimiz bekleme durumundadır, gerektiği takdirde tüm sesli ve görüntülü arama ekipmanı ve kurtarma destek ekipmanı ile yola çıkacaklardır.

AKUT Arama Kurtarma Derneği İstanbul Genel Merkezi tarafından yönetilen bu operasyon için AKUT Esentepe’de kriz merkezi kurulmuştur. Operasyonu yönetmek ve sahadaki ekiplerimize lojistik destek sağlamak üzere 10 gönüllümüz 7/24 AKUT merkezde görev almaya devam edecektir."

Saat: 20.11
"Yaşadığımız sel ve heyelan ilçemiz için son 50 yılın felaketi diyebiliriz"

Hopa Belediye Başkanı Nedim Cihan, "Yaşadığımız sel ve heyelan ilçemiz için son 50 yılın felaketi diyebiliriz" dedi.

Cihan, yaptığı açıklamada, öncelikli olarak Artvin Valiliği tarafından oluşturulan kriz masasına gelen ihbarların değerlendirildiğini, bu kapsamda mahsur kalan vatandaşlara öncelik tanınarak ekiplerin kendilerine yönlendirildiğini söyledi.

İlçeye bağlı 13 köy yolunun tamamen kapandığını ifade eden Cihan, "Yaşadığımız sel ve heyelan ilçemiz için son 50 yılın felaketi diyebiliriz. Köy yollarımıza ulaşım sağlayamıyoruz. Göçük altında olan bazı evler var. Şu ana kadar 8 can kaybımız var ve tek dileğimiz bu sayının artmaması. Ekipler canla başla mahsur kalan vatandaşların tespiti ve kurtarılması için çalışıyor.  Şu anda hasar tespitine bakmıyoruz ve önceliğimiz de değil" diye konuştu.

Cihan, ilçede elektrik kesintisinin devam ettiğini kaydetti.


Detaylar geliyor...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yahya Doğan 9 yıl önce

Hayatını kaybedenlere Cenabı Hak'dan rahmet diler,Bölge halkınageçmiş olsun derim.