banner164

Trafik Haftası “Türk Dünyası Parkı”nda başladı

02 - 10 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası, Bayburt’ta başladı. Öğle saatlerinde Türk Dünyası Parkı’nda açılışı yapılan “Trafik Haftası Sergisi”, Cumhuriyet Caddesinde ilgi odağı oldu. Sergiyi ziyaret ederek, etkinlikler ile ilgili bilgi alanlar arasında Bayburt Belediye Başkanı H.Ali Polat ve İl Emniyet Müdürü Burhan Gümüş’te vardı. Jandarma Trafik, Polis Trafik ve Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün birer stantla katıldığı sergide, ziyaretçiler yetkili kişiler tarafından ‘Trafik Güvenliği’ hakkında bilgilendiriliyor. Sergi gün boyu açık kalacak. 

Trafik Haftası “Türk Dünyası Parkı”nda başladı

Halk sergiye yoğun ilgi gösterdi02 - 10 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası, Bayburt’ta başladı. Öğle saatlerinde Türk Dünyası Parkı’nda açılışı yapılan “Trafik Haftası Sergisi”, Cumhuriyet Caddesinde ilgi odağı oldu. Sergiyi ziyaret ederek, etkinlikler ile ilgili bilgi alanlar arasında Bayburt Belediye Başkanı H.Ali Polat ve İl Emniyet Müdürü Burhan Gümüş’te vardı. Jandarma Trafik, Polis Trafik ve Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün birer stantla katıldığı sergide, ziyaretçiler yetkili kişiler tarafından ‘Trafik Güvenliği’ hakkında bilgilendiriliyor. Sergi gün boyu açık kalacak.

 

Belediye Başkanı H.Ali Polat ve Emniyet Müdürü Burhan GümüşTrafik Haftası

Trafik sorunlarını çözümlemek amacıyla bir çok Avrupa ülkesi aralarında anlaşarak bir konsey kurdu. Bu konseye Türkiye de üyedir. Merkezi Fransa'nın başkenti Paris'te olan bu konseyin üyeleri, zaman zaman toplanarak trafik sorunlarını görüşürler.

Bu konsey Mayıs ayının ilk cumartesi günü ile başlayan haftayı «Uluslararası Karayolu Güven Haftası» olarak kabul etmiştir.

Ülkemizde de trafik kazalarının önlenmesi yolunda çaba gösteren kuruluşlarca, aynı hafta «Trafik Güvenliği ve Eğitim Haftası» olarak kabul edilmiştir. Bu hafta süresince; yayın organları, radyo, televizyon aracılığı ile trafik kazalarının önlenmesi için halka trafik kuralları anlatılır. Trafik kurallarına uyulması gereği belirtilir. Okullarda öğrencilere trafik bilgileri öğretilir.

Uygarlık tarihinde tekerleğin bulunması önemli bir olaydır. Önceleri yüklerini kendileri taşıyan, hayvanlara taşıtan insanlar tekerleğin bulunması ile taşıt araçları yaptılar. Uzun süren çalışmalar, araştırmalar sonucu buharı bulan, motor gücünden yararlanmayı öğrenen insanlar bu buluşlarını taşıtlara uyguladılar. Önce kara taşıtlarının, sonra deniz ve hava taşıtlarının sayıları çoğaldı, hızları arttı.

Bu taşıt araçlarına sahip olan insanlar kentlerde ve kentler arasında araçlarını kullanmaya başladılar. Yürüyenlerin karşıdan karşıya geçmesi zorlaştı. Taşıt araçları insanlara ve birbirlerine çarparak kazalara neden oldular.

Trafik sorunlarına çözüm getirmek, trafiği düzene koymak için bir takım kurallar belirlendi. Sürücülerin ve yayaların uymaları gereken bu kurallara trafik kuralları denir. Trafik kuralları uzun araştırmalar ve deneyler sonucu ortaya çıkmıştır.

Bizi en çok ilgilendiren, her an karşılaştığımız kara trafiğidir. Deniz ve hava taşıtlarının gidiş gelişlerini düzenleyen deniz ve hava trafiği kuralları da vardır.

Her gün gazetelerde okuduğumuz; radyoda dinlediğimiz, televizyonda izlediğimiz trafik kazaları; dikkatsizlikten, kendine fazla güvenmekten ve trafik kurallarına uymamaktan meydana gelir. İnsan yaşamı bakımından trafik, çağımızın en önemli sorunudur. Büyük kentlerde günün her saatinde taşıtlarla karşılaşırız. Trafik kazalarında yaralanan ve ölenlerin çoğu 5-14 yaş arasındaki çocuklardır.

Bu nedenle Trafik Haftası’nda, özellikle ilkokullarda, öğrencilere trafik kuralları öğretilir. Trafik kazasına uğramamak için hafta boyunca öğrendiklerimizi hiç unutmayalım. Yürürken, karşıdan karşıya geçerken tüm trafik kurallarına uyalım.

YAYALAR İÇİN TRAFİK KURALLARI

1.    Cadde ve sokaklarda her zaman yaya kaldırımında yürümeliyiz. Karşı kaldırıma ancak yaya geçitlerinden geçmeliyiz.
2.    Kaldırımdan inerken, karşıdan karşıya geçerken önce sola, sonra sağa yine sola bakıp öyle geçmeliyiz.
3.    Yaya kaldırımı olmayan yerlerde yolun solundan yürümeliyiz.
4.    Trafik polislerinin işaretlerine uymalıyız.
5.    Trafik polisinin olmadığı yerlerde trafik işaretlerine dikkat etmeliyiz.
6.    Trafik lambası kırmızı yanarken kesin olarak karşıya geçmemeliyiz.
7.    Karşıdan karşıya geçerken zikzaklar çizmemeliyiz.
8.    Duran bir taşıtın hemen önünden ve arkasından geçmemeliyiz.
9.    Taşıt araçlarından inerken taşıtın tam olarak durmasını beklemeliyiz.
10.    Taşıt araçlarına binerken sıramızı beklemeliyiz.
11.    Taşıt aracından iner inmez hemen karşıya geçmemeliyiz.
12.    Taşıtlara hiçbir nedenle asılmamalıyız.
13.    Yolda top oynamamalıyız.
14.    Yolda gruplar oluşturup geçişe engel olmamalıyız.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.