Bayburt, daha fazla destek bekliyor

2014 yılı KUDAKA projeleri hakkında bir değerlendirme toplantısı düzenleyen Bayburt Valisi Mükerrem Ünlüer, ajanstan en az pay alan Bayburt’un daha fazla destek alması için çağrıda bulundu.

Bayburt, daha fazla destek bekliyor
Bayburt Postası - Bayburt Valisi Mükerrem Ünlüer, “Bayburt’un projelerinin daha fazla görülmesinin sağlanması için herkesin desteğini bekliyoruz” dedi.

2014 yılı KUDAKA projeleri hakkında bir değerlendirme toplantısı düzenleyen Vali Ünlüer, ajanstan en az pay alan Bayburt’un daha fazla destek alması için çağrıda bulundu. Ünlüer, “Bu toplantıda, 2014 yılında KUDAKA projelerinde il olarak ne durumdayız. 2013 yılında yaptıklarımızın daha fazlasını 2014 yılında yapabilir miyiz, eksiklerimiz nelerdir, diğer arkadaşlarla nasıl bir koordinasyon sağlayabiliriz, nasıl yardımcı olabiliriz diye bir araya gelmiş bulunmaktayız. İlgilileri mümkün mertebe hepsini çağırdık.  Bu toplantı bilgi ve fikir paylaşımı olarak da düşünülebilir.  Katılımcılar kendi kurumları ve diğer kurumlarla ilgili olarak fikirlerini dile getirebilir” dedi.

2014 yılında Bayburt’a daha fazla imkan sağlamayı amaçladıklarını söyleyen Ünlüer, “Bayburt’un projelerinin daha fazla görülmesinin sağlanması için herkesin desteğini bekliyoruz” şeklinde konuştu. Ünlüer, proje sahiplerinin projeleri hakkında bilgi verdiği toplantın ardından söz konusu projelerin KUDAKA’ya sunulmadan önce valilik proje birimde gözden geçirilerek eksikliklerin tamamlanması gerektiğini de belirtti.

2014 yılında teklif çağrısına çıkan projeler hakkında bilgi veren KUDAKA Bayburt Yatırım Destek Ofisi Sorumlusu Hasan İskender de, 19 Aralık 2013 tarihinde ilan edilen mali destek programına başvurabilecek potansiyel proje başvuru sahiplerinin 7 Şubat 2014 tarihine kadar ajansa başvurabileceklerini söyledi. İskender, KUDAKA’nın başarılı olacak kar amacı güden proje başına sağlayabileceği mali destek oranının en fazla yüzde 50 olmak üzere destek miktarının 15-400 bin lira arasında, kâr amacı gütmeyen proje başına sağlanacak mali destek oranının da en fazla yüzde 90 olmak üzere, destek miktarının 15-250 bin lira arasında değişeceğini bildirdi.

KUDAKA ‘birer birer’ kalkındırıyor!

Öte yandan, merkezi Erzurum’da bulunan KUDAKA tarafından kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşların proje hazırlanmasına katkı sağlama ve kurumsal nitelikli faaliyetlerine mali destek veren ve 2010 yılında başlatılan Teknik Destek Programı’na, Erzurum, Erzincan ve Bayburt’tan yapılan başvurular ve bu üç ilden yapılan başvurulara göre başarılı bulunan proje sayısı dikkat çekti.

İlk olarak 2010 yılı Temmuz-Ağustos döneminde başlatılan ve her yıl birkaç dönem halinde devam eden teknik destek programında şu ana kadar 116 proje başarılı bulundu. Verilere göre, başarılı bulunan en çok proje sayısı en çok başvurunun yapıldığı Erzurum’a ait oldu. 68 projenin başarılı bulunduğu Erzurum’u 35 proje sayısı ile Erzincan takip ediyor. En az başvurunun yapıldığı Bayburt’ta başarılı bulunan proje sayısı ise beklendiği gibi sadece 13 oldu. Buna göre dağılımda yüzde 59 ile aslan payına Erzurum sahip olurken, Bayburt için bu oran yüzde 11’de kaldı.

6 dönem 1'er proje

Verilerde dikkat çeken bir başka ayrıntı 2010 yılından itibaren 12 ayrı döneme ilişkin yapılan değerlendirme sonuçlarına göre, 13 projenin başarılı bulunduğu Bayburt’ta bir dönem 5, bir dönem 2 ve altı dönem ise 1’er proje teknik destek programına alındı. Erzincan’ın sadece 2 dönem destek alamadığı 2010 ve 2013 arası takvimde Erzurum’dan yapılan başvurulardan ön inceleme sürecini geçen projeler, 12 ayrı dönemin tamamında destek kapsamına alındı.

Yıllara göre dağılıma bakıldığında ise Bayburt’tan en çok 2012’de başvuru yapıldı.  Buna göre proje sayısının illere göre dağılımında 2010 yılında yüzde 16, 2011 yılında yüzde 4, 2012’de yüzde 26 pay alan Bayburt, 2013’te de Temmuz itibariyle yüzde 9 oranında pay almıştı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Selami Oğul 6 yıl önce

Sn valimiz Hasan İpek ne gibi problemlerle karşılaşmıştı? çare ne olabilir, tecrübeli
sn valimiz Hasan İpekten istifade edilebilir. Saygı ile..

Misafir Avatar
Ali 6 yıl önce

Sayın Valim sivil toplum örgütlerini projelerden soğuttular.Allah aşkına bir geçmişimize bakalım SODES projeleri bir rant kapısı olmuş. Projeler ilimize değil şahıslara hizmet ediyor. Projelerden nemalananları bütün Bayburt halkı biliyor ve devamlı bunların projeleri geçiyor. Projelerin içeriğine bile bakılmadan eleniyor.

banner268