DSİ son 21 yılda Bayburt'a neler yaptı?

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta son 21 yıldaki Bayburt yatırımlarını açıkladı.

DSİ son 21 yılda Bayburt'a neler yaptı?

Bayburt Postası - Genel Müdür Balta, Bayburt'ta 12.264.499.254 TL değerinde 87 tesis inşa ederek, işletmeye aldıklarını söyledi. 

DSİ'nin Türkiye Yüzyılına damga vuracak projelerine devam edeceğini söyleyen Balta, Bayburt’a yapılan yatırımlar hakkında detaylara değindi. DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “2003-2024 yılları arasında Bayburt ilimize toplam 12.264.499.254 TL yatırım yaparak, 87 adet tesis hizmete aldık. Bu tesislerin 1 adedi İçmesuyu, 11 adedi Baraj, 1 adedi Gölet, 16 adedi Sulama, 2 adedi Arazi Toplulaştırma ve TİGH, 53 adedi taşkın kontrol tesisi, 3 adedi ise HES tesisidir” dedi.

9 Baraj ve 2 Gölet inşaatı devam ediyor

Bayburt’ta 2003 yılından bugüne kadar 11 baraj ve 1 gölet tamamlandığını ifade eden Genel Müdür Balta, “Tamamladığımız bu tesislerimizle 96 milyon m³ su biriktirme hacmine ulaşıldı. Bayburt ilimizde hali hazırda inşaat aşamamızda 9, planlama ve proje aşamasında 6 barajımız bulunmaktadır. Ayrıca 2 adet inşaat aşamasında ve 2 adette planlama ve proje aşamasında göletimiz bulunmaktadır” şeklinde konuştu. 

Bayburt Mümbit Toprakları Modern Sulama Tesisleri İle Sulanıyor

Bayburt’ta inşa edilen baraj ve göletlerin faydaya dönüşebilmesi için modern sulama tesisleri de inşa ettiklerini kaydeden Balta, “Bayburt İlimizde 2003 yılından bugüne kadar 16 sulama tesisi tamamlanmış olup, toplamda 177.080 dekar zirai tarım arazisi sulamaya açılmıştır. Böylece çiftçilere yıllık 885 milyon TL zirai gelir artışı sağlanmıştır. Bayburt’ta işletme halinde 16, inşaat aşamasında 5, planlama ve proje aşamasında 13, sulama tesisimiz bulunmaktadır. Ayrıca yatırım programında da 1 adet sulama tesisimiz bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

10 Adet Taşkın Kontrol İnşaatı Devam Ediyor

Bayburt’taki taşkın kontrol projelerini de paylaşan Genel Müdür Balta, “2003 yılından bugüne kadar tamamlanan 53 dere ıslahı ile Bayburt şehir merkezinin yanı sıra, 60 adet yerleşim yeri ve 7 870 dekar arazi taşkınlardan korunmuştur. Bayburt ilimizde 10 adet taşkın kontrol işimiz devam etmekte olup, 4 adet taşkın kontrol projemizde yatırım programındadır. Bunun yanı sıra Bayburt ilimizde makinalı çalışmalarımızla da derelerimizi daha güvenli hale getirmeye ve olası taşkınlar öncesi bentlerimizi temizleyerek, tedbirlerimizi almaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Çoruh Nehri Üzerinde Eski Kesiti Yetersiz Köprüler Yıkıldı Yerine Daha Güvenli Köprüler İnşa Ediliyor

Bayburt ilimizin merkezinden geçen Çoruh Nehri üzerine uzun yıllar önce yapılan kesiti yetersiz eski köprüleri yıktıklarını söyleyen Genel Müdür Balta, “Şuan da Bayburt ilimizin sembolü haline gelen Çoruh nehri üzerine, estetik ve emniyeti ön planda olan 2 adet yaya ve 2 adet araç köprüsü inşa ediyoruz. Çelik taşıyıcılı yaya köprülerimiz 5 metre genişliğe ve 40 metre açıklığa; araç köprülerimiz ise 13 metre genişlik ve 36 metre açıklığa sahip olacaktır. Yaya köprülerimizin temellerini tamamladık. Çelik konstrüksiyon malzemelerin montajı yapılacak. Araç köprülerimizden de birisinin bağlantı yolları hariç tamamladık. Söz konusu köprü çalışmalarımız mevsim şartlarına göre devam etmektedir. Tamamlandığında ise köprülerimiz Çoruh Nehri’nin güzelliğine güzellik katacaktır” dedi.

“356.510 Dekar Alanda Arazi Toplulaştırma Tescilini Gerçekleştirdik”

Bayburt’ta arazi toplulaştırma çalışması da gerçekleştirdiklerini ifade eden Genel Müdür Balta, “Bildiğiniz üzere arazi toplulaştırması ile parseller büyüyor, modern tarım teknikleri ve tasarruflu sulama metotlarının uygulanması bu arazilerde daha kolaylaşıyor. Bayburt ilinde 22 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında 2 adet işimizi tamamlayarak,  356.510 dekar alanda arazi toplulaştırma tescilini gerçekleştirdik” dedi.

Bayburt’taki yenilenebilir enerji kaynaklarına da değinen Genel Müdür Balta şöyle devam etti:

“Bayburt İlimizde son 21 yılda 3 Adet Hidroelektrik Enerji (HES) Tesisini işletmeye aldık. Bu 3 HES tesisimizin kurulu gücü 25,73 MW, yıllık enerji üretimi ise 95,55 milyon kiloWatt.saat'tir. Bayburt’ta Planlama ve Proje aşamasında ise 2 adet HES tesisimiz bulunmaktadır. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projeler hakkında değerli Bayburtluların özellikle de tesislerimizden birebir faydalanan vatandaşlarımızdan almış olduğumuz olumlu geri dönüşler bizi ve ekibimizi motive ediyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah düzeyini yükseltecek, özetle “Türkiye Yüzyılı” idealimizi perçinleyecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.” 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Şafak Güngör 1 ay önce

Durup dururken nereden çıktı bu açıklama. Yerel seçim yatırımımı? Modern çağın gereksinim olarak devlet bütçesinden bu tip yatırımlar tabikide yapılacak. Yok yan gelip yatsaydınız.

Avatar
BAYBURT SEVDALISI 2 hafta önce

Sayın genel müdürüm kaleardı köprüsü dar olduğundan onun yanına ilave yapılması lazım