Bakan Kurum'dan önemli açıklamalar

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bayburt Valiliğinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Anadolu'un özeti, bereketli topraklarıyla bölge ve ülke için önemli olan, Türk tarihinin dile geldiği Dede Korkut'un kültürel mirasçısı Bayburt'ta bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Bakan Kurum'dan önemli açıklamalar
Bayburt Postası - Ziyaretinde ilgililerle genel istişare toplantısı gerçekleştirdiklerini belirten Kurum, Bayburt'un geleceği, vatandaşların yaşam kalitesi için önemli kararlar aldıklarını aktardı. Kurum, kent için güzel projeleri bulunan AK Parti'nin Bayburt Belediye Başkan adayı Fatih Yumak'ın yanında olduklarını dile getirdi.

Daha önce yapılan çalışmalarla son aşamaya getirilen Bayburt Kışlasının yapımı hazırlıkları sürecinin tamamlandığını ifade eden Kurum, "Mayıs ayının ilk haftasında TOKİ Başkanlığımız kışla yapımının ihalesine çıkmış olacak ve en kısa zamanda kışlanın yapımını gerçekleştirmek suretiyle de yaklaşık 3 bin 500 kişilik birliği de Bayburt'umuza getirmek istiyoruz. Bu birliğin gelişi Bayburt'un ekonomisi, bölgedeki istihdam için çok önemli bir süreç başlatacak." diye konuştu.

Kurum, kışlanın tamamlanmasının ardından Bayburt'un bulunduğu konumdan çok daha yukarıya çıkacağını hem şehirleşme hem de sosyal donatı ihtiyaçlarının ortaya çıkacağını vurgulayarak, bunların da sırasıyla yapılacağını söyledi.


Gençosman Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm çalışmaları

Gençosman Mahallesi'nde 17,5 hektarlık alan içerisinde 650 hak sahibi bulunduğunu anlatan Kurum, şöyle devam etti:

"Bugün, bu alana ilişkin de vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde ve onlarla iş birliği içerisinde buradaki dönüşüm projesini de başlatıyoruz. TOKİ Başkanlığımız ve Belediyemiz de Altyapı Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğümüzle de buradaki dönüşüm sürecini, vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde yürüteceğiz ve buraya da zemin artı 4'ü, 5'i geçmeyen yatay mimari esaslı, bölgemizin, Bayburt'umuzun kültürünü, doğasını buraya yansıtacağımız çok önemli bir projeyi gerçekleştirmiş olacağız. İçinde Millet Bahçeleri, sosyal donatı alanları ve yürüyüş yolları olacak. Hem Bayburt'a hem bölgeye çok katkı sağlayacak bir proje olarak yapımını da gerçekleştirmiş olacağız."

Kurum, aynı mahallede sanayi sitesi bulunduğunu da anımsatarak, "Bu sanayi sitesinde kiracı esnaflarımız var. Kiracı esnaflarımızı da mağdur etmemek adına, 21 Şubat Sanayi Sitesi'nin hemen yanında Hazine mülkiyesinde araziler var, o arazilerin de kiracı esnafımızın kurduğu kooperatife verilmesi kaydıyla, oradaki kiracı esnaflarımıza artık kendi dükkanlarında ticaret yapabilmenin imkanını vermiş olacağız. Bu da hem sanayimiz açısından hem Bayburt'un geleceği açısından da önemli bir süreci başlatmış olacak." dedi.

Bayburt genelinde Yumak'ın kentsel dönüşüme ilişkin güzel projeleri bulunduğunu dile getiren Kurum, şunları kaydetti:

"Kentsel dönüşümde şehirlerimizin önceliği, vatandaşlarımızın bu anlamda yaşam kalitesini artırmak ve deprem riski altında, o riskli binalarda oturmasını kesinlikle istemiyoruz ve buna da müsaade etmeyeceğimizi bir çok kere ifade etmiştik. Buna ilişkin de Bayburt'un genelinde öncelikle o riskli alanları başkanımız belirlediler. O alanlardan başlamak suretiyle kentsel dönüşümü de hızlı, kararlı şekilde, vatandaşlarımızın rızası çerçevesinde bu süreçte yapmak istiyoruz. Bayburt'u bölgede marka şehir haline getirecek hem istihdamı hem buradaki ticareti artıracak projelere de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak her türlü desteği vereceğimiz."


263 sosyal konut projelendirdik

Kurum, Türkiye çapında 50 bin sosyal konutluk projeleri bulunduğunu anımsatarak, şu değerlendirmede bulundu:

"Bayburt'ta da ilk etapta 263 sosyal konut projelendirdik ve 490 liradan başlayan taksitlerle vatandaşlarımız bu evlerden alabiliyorlar ve 240 aya varan vadeyle de taksitlerini ödüyorlar. Kira öder gibi hatta hatta kiranın da daha altında ödeme seçenekleriyle bu projemizi başlattık. İlk etapta Bayburt'ta 263 konut yapacağız, talebe göre de... Biliyorsunuz 2023 yılına kadar tüm Türkiye'de 250 bin konut yapma hedefiyle çalışıyoruz ve gelen talebe göre de illerimizde etaplar halinde sosyal konut uygulamasını yapacağız ve bu sayede şehrimizde alt gelir grubu, şehit ailemiz, emeklilerimiz ve orta gelir grubu vatandaşlarımızın ev sahibi olabilmesinin önünü açmış olacağız."
Sokak iyileştirmesi için 2 Milyon lira

Cumhuriyet Caddesi'nde sokak sağlıklaştırma projesinin yapıldığına dikkati çeken Kurum, binaların caddeye bakan cephelerinin yenilenmesi ve tabela kirliliğinin kaldırılmasına yönelik çalışma başlatacaklarını, bunun için de Bayburt Belediyesine 2 milyon lira hibe desteği vereceklerini söyledi.

Kurum, İller Bankası Genel Müdürlüğü ile sürecin yönetilmesine ilişkin gerekli talimatları verdiğini belirterek, caddeyi kaldırımı, lambası, otoparkı, cephesi ve tabelası ile turistik bir güzergah haline getirecek çok önemli düzenlemeyi yapacaklarını vurguladı.

Belediyeye rezerv alandan 469 bin metrekare arazi vereceklerini dile getiren Kurum, belediyenin de süreç içerisinde proje geliştirerek bu araziyi hem belediye hizmetlerinde hem de şehrin genelindeki ihtiyaçlarda ve rezerv konut üretmek üzere kullanacağını söyledi.

Kurum, şehre hizmet eden herkese teşekkür ederek, "İnşallah 1 Nisan sabahı da Fatih Yumak başkanımız bu bölgedeki AK Parti belediyeciliğini, gönül belediyeciliğini en üst noktalara çekmek suretiyle hizmete devam edecektir." dedi.

Denizli'deki deprem

Bakan Kurum ayrıca Denizli'de yaşanan depremle ilgili de bilgiler verdi. Kurum, "Bugün Denizli Acıpayam'da bir deprem meydana geldi, deprem gerçeğini bugün bize bir daha hatırlattı. 5,5 şiddetinde oluşan depremde ilk belirlemelere göre ağır hasarlı 139 binamız var, hafif hasarlı 132 binamız var, yıkık da 7 binamız olmak üzere toplamda 278 yapıya ilişkin tespitler yapıldı. Bunlar ön tespitler arkadaşlarımız 5 bölgede sahadalar, tespitlere devam ediyorlar. 22 tane de yaralı vatandaşımız var. Bu vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum" diye konuştu.
STK temsilcileri ile buluştu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gençosman Mahallesi'ndeki salonda gerçekleştirilen toplantıda ise, göreve geldiği günden itibaren 50'nin üzerinde şehri ziyaret ederek, bakanlığınca yürütülen projeleri yerinde incelediğini belirtti.

AK Parti iktidarları döneminde Bayburt'ta altyapıdan üstyapıya, sağlıktan eğitime, tarımdan turizme kadar birçok sektörde yatırımlar yapıldığını anlatan Kurum, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının da devam eden yatırımlarının bulunduğunu ifade etti.

Kurum, TOKİ Başkanlığının Bayburt'a 16 yılda 113 milyon liralık konut, cami, hastane, kamu hizmet binası, okul ve ticaret merkezi kazandırdığını vurguladı.

Bugün yaptıkları toplantıda Bayburt'un geleceği için önemli kararlar aldıklarına işaret eden Bakan Kurum, şehrin ekonomisi için önem taşıyan Bayburt Kışlası'nın ihalesine mayıs ayının ilk haftasında çıkacaklarını aktardı.

Kurum, kentsel dönüşüm, sosyal konut ve sokak sağlıklaştırmasına ilişkin projelere de değinerek, şu değerlendirmede bulundu:

"Aşk ile yürüyen yorulur mu? Yorulmaz, yorulmadık. Hamdolsun gittiğimiz her yerde milletimizin teveccühünü görüyoruz. 16 yıldır gece gündüz, darbe, Gezi demediniz hep bizim yanımızda oldunuz, Allah hepinizden razı olsun. İnşallah 31 Mart'ta bu beka mücadelesini sona erdirmek suretiyle Allah'ın izniyle milletimiz kazanacak, Bayburt kazanacak tüm Türkiye kazanacak. Biz beka meselesi üzerinden yürürken Cumhuriyet Halk Partisi yerel seçim manifestosunu açıkladı. Diyorlar ki yerel seçim manifestosunda 'Mart'ın sonu bahar', bende sizlere soruyorum bu şehirler, bu ülke Cumhuriyet Halk Partisi döneminde ne zaman baharı gördü ki bu baharda görsün?"

"Biz pehlivanı mindere çıkışından biliriz." diyen Kurum, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bunların belediyecilik karneleri sıfır. Bunların belediyeciliği çöp, çamur, çukur belediyeciliği olarak milletimizin hafızalarına kazınmıştır ve çöp, çamur, çukur belediyeciliğini sona erdiren AK Parti'dir, AK belediyeciliktir, Recep Tayyip Erdoğan'dır. Bayburt, 24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanımıza yüzde 82 oyla destek vererek, büyük bir rekora imza attı, inşallah Fatih Yumak başkanımıza da aynı desteği verecek."

Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, esnaf ve merkez mahalle muhtarlarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, AK Parti Bayburt Milletvekili Fetani Battal, AK Parti'nin Bayburt Belediye Başkan adayı Fatih Yumak, AK Parti Bayburt İl Başkanı Hacı Ali Polat da yer aldı.

Şehit Osman Tepesi ve İmaret Tepe'den şehri inceleyen Bakan Kurum, Gençosman Mahallesi'ndeki esnafı da ziyaret etti.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mahir 3 yıl önce

müjde"c.hur ittifakı yüzde 90,"millet ittifakı sınıfta kaldı.türkiyede birinci.!!!
gerçekten sn hükmü bey sevilen sayılan bir şahsiyet projesinde şehit osman tüneli var
80 dükkan olacak ve yol tşkler.

Avatar
ahali 3 yıl önce

sn hükmü bey projesinde şehit osman tüneli var takriben 80 dükkan türistik- ve yol
devasa proje tebrikler

Avatar
Yusuf69 3 yıl önce

Ak partiliyim ama vermeyecem ...bu seçim oyumu adaydan yana kullanacam...yeter artik hakikaten gına geldi meteyle devam edilmesi lazimdi adamin projeleri hep yarim kaldi bayburt 5 sene daha geri gitti

Avatar
vah çoruh 3 yıl önce

sayınmış bakanmış şehir eşkiyaları sizin adınız sanayii kimlere peşgeş çekeceksiniz size ne verilecek ayağı çarıklı sığır çobanları sizin işiniz insanları hayvanlar gibi isdif etmek çünki siz osunuz

Avatar
Vatandaş 3 yıl önce

FABRİKA FABRİKA FABRİKA diyoruz bunlar halen tutturmuş kentsel dönüşüm park bahçe elinizden başka birsey gelmez ama siz açılan fabrikaları bile satıp özelleştiriyorsunuz ne yaptıgınız belli değil

Avatar
temel 3 yıl önce

sayın bakanım 17 senedir ak parti belediyesi ve hükümeti dediğiniz gibi 650 kişi hak sahibi ve eski sanayi kentsel dönüşüm projesi uygulanıyor ama bir türlü olmuyor gelen vekiller ve başkanlar başka iş takibinden kentsel dönüşüme bir türlü sıra gelmedi 650 hak sahibi yıllardır mağdur olacağıda yok bırakın mal sahiplerine kendileri yapsın yada yap sat yapanlarla anlaşsın şindiye çoktan bitmişti toki bedava yer alıyor 3 katına satıyor kimse kabul etmez seçimden seçime bu vaatler bizi üzüyor daha kanmayacağız MHP diyeceğiz

Avatar
Ozan 3 yıl önce

Sayın Bakan demecinde gönül belediyeciliğinden bahsetmiş. Demek ki Seçilecek Sayın Başkan MAAŞ almayacak demektir. Gönülden yapılan işlerde para pul olmaz sadece hizmet olur. Sayın Başkan adayı bu gönül işi ortaya koymuşsa maaş almayacağını söylemelidir. Maaş devreye girerse gönül işi olmaz sadece rant işi olur.

Avatar
Mehmail bey 3 yıl önce

Hele şuna turist diyor daha açık saçık gelecekler bayburta dolanacaklar çarşıda pazarda faprika lazım faprika iş lazım aş lazım turist ney göl ney

Misafir Avatar
Ozan 3 yıl önce @Mehmail bey

Turist e hizmet iş aş değil mi, gölün yapılması iş değil mi, aklını çalıştır, uyuma! uyan.

Beğenmedim! (3)