Bayburt Tüketiciler Birliği Başkanı Hayrettin Dilek’ten 2023 ve 2024 değelendirmesi

Bayburt Tüketiciler Birliği Başkanı Hayrettin Dilek, 2023 yılında yapılan çalışmaları anlattı. Dilek, 2024 yılında yürürlüğe giren düzenlemeler hakkında da bilgi verdi.

Bayburt Tüketiciler Birliği Başkanı Hayrettin Dilek’ten 2023 ve 2024 değelendirmesi

Bayburt Postası - 2023 yılında Bayburt’ta Tüketici Hakem Heyeti tarafından 455 başvurunun karara bağlandığını ve söz konusu başvuruların toplam uyuşmazlık bedelinin ise yaklaşık 1.2 milyar lira civarında olduğunu belirten Başkan Dilek, “Bayburt’ta bir önceki yıl olduğu gibi 2023 yılında da yine en fazla şikayet Perakende Ticaret Sektöründe yapıldı. Bu şikâyetlerin; 299’u tüketici lehine sonuçlanırken, aleyhe sonuçlanan ise 156 karar olmuştur. Şikâyetlerin ilk sırasını 310 kararla Perakende Ticaret almıştır. Abonelik Hizmetleri 71, Finansal Hizmetler 28, Ulaşım, Sağlık ve Eğitim Hizmetleri 30, Turizm Hizmetleri 1 ve diğer hizmetler ise 15 olarak sıralanmıştır" dedi.

Tüketici Hakem Heyetlerine başvurularda 2024 yılı Parasal Değerlerin yeniden belirlendiğini belirten Dilek, "6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında, tüketiciler ile satıcı ve sağlayıcılar arasında yaşanan uyuşmazlıkların adil, hızlı, basit ve olabilecek en az masrafla çözüme kavuşturulması amacıyla il merkezlerinde ve belirlenen ilçe merkezlerinde faaliyet gösteren Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurularda uyulması zorunlu parasal sınırlar, 1 Ocak 2024’ten itibaren geçerli olmak üzere, yeniden değerleme oranında artırılmış ve 2023 yılında 66.000 Türk Lirası olan bu değer, 2024 yılı için 104.000 Türk Lirasına çıkarılmıştır" diye konuştu.

Dilek şöyle devam etti:

"Fiyat Etiketi Yönetmeliği’ndeki değişiklikle de, 1 Ocak 2024 tarihi itibarıyla tarife ve fiyat listelerine ilişkin belgeler lokanta, restoran, kafe ve benzeri yiyecek ve içecek hizmeti sunulan işyerlerinde giriş kapısının önüne ve masaların üstüne, tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde konulacağını belirten Başkan Dilek, Üzülerek görüyorduk ki, canı isteyen istediği fiyatı uyguluyordu. Aynı kalitedeki mekânların kafasına göre, hatta müşteriye göre, fiyatlandırma yapması, hem yerli hem de yabancı turistin şikâyetlerine sebep oluyordu. İstikrarlı bir fiyat politikasına gidilebilmesi ve müşterinin sipariş etmeden önce gelecek hesabı bilebilmesi için yeni yıldan itibaren restoran kapılarında ve masalarda fiyat menüsü asması tüketicilerimiz açısından çok faydalı olacaktır. 2024 yılında, aldatıcı ve sahte ilanların engellenmesi amacıyla otomotiv ve emlak sektöründe ilan platformlarına, ilan verenlerin kimlik ve iletişim bilgilerini doğrulama ve ilan verme yetkilerinin bulunup bulunmadığını kontrol etme yükümlülüğü getirildi. Söz konusu hükme aykırı davranan ilan sitelerine, ilan başına 10 bin liradan 100 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacak.

Söz konusu düzenlemelerin uygulanabilirliği önemli. 2024 yılı için olumlu kararlar alındı ama, bundan sonraki süreçte de yetkili birimler tarafından gerekli denetimler ara verilmeden gerçekleştirilmelidir. Söz konusu kararlar rekabet sağlayacağı için, fiyatlarda da düşüşe yol açmasını bekliyoruz. Gerekli denetimler yapıldığı ve bu konuda taviz verilmediği takdirde, kararlar tüketicilere her anlamda olumlu yansıyacaktır."

Başvurular ücretsiz, danışmanlık ücreti de yok!

Tüketici hakem heyetlerine başvuruların ücretsiz olduğunu ve herhangi bir ücret alınmadan danışmanlık ve rehberlik hizmeti verildiğini belirten Hayrettin Dilek, “Tüketici hakem heyetlerinin kararı, mahkeme kararı hükmündedir. Hakem heyetleri, gerekirse bilirkişi incelemesi yaptırır. Tüketicinin haklı çıkması halinde bilirkişi ücreti satıcıya yansıtılıyor. Tüketicinin haksız bulunması halinde de masraflar devlet tarafından karşılanıyor. Bayburt’ta birçok sektörde olduğu gibi özellikle internet satışlarında üzüntü verici tecrübe yaşayan birçok tüketicimizin olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla, hemşehrilerimizden isteğimiz, bu durumlarda Tüketiciler Birliğimize, Ticaret İl Müdürlüğüne veya Alo 175 Tüketici Danışma Hattını arayarak sorunlarının çözümü için mutlaka başvurmalarıdır. İnternet alışverişlerinde tavsiyemiz, özellikle tanınmış firmalardan alışveriş yapmalı. Eğer çok tanınan bir firma değilse ürünü satın almadan önce ilgili firma hakkında biraz araştırma yapılmalı. Diğer önemli bir sorun ise, ürün satan firmaların tüketicilerin hakları olduğundan habersiz olmalarıdır. 2024 yılının tüketicilerimize sağlıklı, huzurlu ve bereketli güzel bir yıl olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.