Proje başvurusunda değişen bir şey yok!

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA), 2014 yılı Mali Destek Programları başvuru sonuçlarını açıkladı. Başvurunun en fazla yapıldığı il Erzurum, en az yapıldığı il ise Bayburt oldu.

Proje başvurusunda değişen bir şey yok!
Bayburt Postası - Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı'nın (KUDAKA), 2014 yılı Mali Destek Programları başvuru sonuçları açıklandı. Bayburt, Erzincan ve Erzurum illerine yönelik destekleri kapsayan başvurularda, üç ilden toplam 261 proje başvurusu alındı. Başvuruların yüzde 53’ü Erzurum’dan, yüzde 37’si Erzincan’dan ve yüzde 10’u Bayburt’tan yapıldı.

KUDAKA tarafından yapılan açıklamada geçtiğimiz günlerde sona eren ve üç ilden yapılan başvuru sonuçlarına göre İktisadi Kalkınma Mali Destek Programı’na 154, Yerel Kapasitenin Artırılması Mali Destek Programı’na ise 107 adet olmak üzere toplam 261 proje başvurusu alındığı belirtilirken, başvurunun en fazla yapıldığı il Erzurum, en az yapıldığı il ise Bayburt oldu.

Açıklamada, başvurusu alınan projeler ile ilgili değerlendirme aşamaları hakkında da bilgi verildi. Başvuru sahipleri tarafından sunulan projelerin değerlendirme sürecinin ön inceleme ile teknik ve mali değerlendirme adında iki aşamadan oluştuğu açıklamada, “Ön inceleme kapsamında ajans tarafından projelerin idari kontrolü ile uygunluk kontrolü yapılacaktır. Uygunluk kontrolünde proje teklifleri başvuru rehberinde belirlenen uygunluk kriterleri çerçevesinde incelenecek ve uygun olmayan proje başvuruları reddedilecektir. İdari kontrol aşamasında eksik evrakı olduğu tespit edilen başvuru sahipleri resmi yazı ile bilgilendirilerek 5 gün içerisinde eksik belgelerini tamamlamaları talep edilecektir. Eksik belgelerini tamamlamayan proje başvuruları ön inceleme aşamasında reddedilecektir. Ön inceleme aşamasından geçen proje teklifleri, Kalkınma Ajansları Proje Destekleme Mevzuatı çerçevesinde bağımsız değerlendiriciler tarafından değerlendirilecektir. Değerlendirmede sırası ile başvuru sahibinin mali ve yönetim kapasitesi, proje konusunun programın amaç ve öncelikleri ile ilgililiği, önerilen metodolojinin kalitesi ve geçerliliği, projenin destek sonrası sürdürülebilirliği ile projenin bütçe ve maliyet etkinliği göz önünde bulundurulacaktır” denildi.
 
Değerlendirme sürecinin bağımsız değerlendiricilerin proje tekliflerini değerlendirmesinin ardından ön izleme ziyaretleri ile devam edeceği belirtilen açıklamada, “Proje tekliflerinin risk durumunu ölçmek amacıyla, sonuçlarını Değerlendirme Komitesi’ne ve Yönetim Kurulu’na sunmak üzere Ajans personeli tarafından ön izleme ziyaretleri yapılacaktır. Ön izleme ziyaretlerinden sonra Kalkınma Ajansları Proje Destekleme Mevzuatı çerçevesinde Değerlendirme Komitesi toplanacak, komite bağımsız değerlendiriciler tarafından yapılan değerlendirmeler üzerinde gerekli kontrolleri yaparak destek sağlanmasını tavsiye ettiği başarılı projeler listesini ve eşik değeri aşan ancak bütçe kısıtı nedeniyle desteklenmesi ilk aşamada mümkün olmayan yedek başarılı proje listesini Yönetim Kurulu’nun onayına sunacaktır” bilgisine yer verildi.

Yapılan Teknik ve Mali Değerlendirmeler sonrasında başarılı olan proje sahipleriyle Mayıs ayı içerisinde sözleşme imzalanacağı da belirtildi. 

2014 yılı Mali Destek Programları’na ilişkin üç ilden yapılan başvuru sayıları şöyle:

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner268