banner164

Türkiye'nin en az sıfırcısı Bayburt

Bayburt Postası - ÖSS'nin tartışma yaratan 'sıfırcıları' sayısal olarak en çok İstanbul, Ankara ve İzmir'den çıktı. En az sıfırcı çıkan iller ise Bayburt, Tunceli ve Kilis oldu… Bu yıl sonuncusu yapılan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme sınavında (ÖSS) yanlışları doğrularından fazla olduğu için puanı hesaplanamayan 30 bin öğrencinin illere, okul türlerine ve öğrenim durumlarına göre dağılımı Türkiye'nin başarısızlık tablosunu ortaya çıkardı. 12 Temmuz'da sonuçları açıklanan ÖSS'de sınavı geçerli sayılan öğrencilerin sıfır çeken öğrencilere oranlandığı tabloda en başarılılar sırasıyla Karaman, Uşak ve Aydın. En başarısız illerse Şırnak, Hakkâri ve Ardahan. İller sayısal açıdan karşılaştırıldığında en az sıfırcı çıkaran iller Bayburt, Tunceli ve Kilis oldu. En fazla sıfırcı ise üç büyük şehir olan İstanbul, Ankara ve İzmir'den geldi. 2009 ÖSS'de her ilden ve okul türünden sıfır alan mevcut.

Türkiye'nin en az sıfırcısı Bayburt

Türkiye'nin en az sıfırcısı BayburtBayburt Postası - ÖSS'nin tartışma yaratan 'sıfırcıları' sayısal olarak en çok İstanbul, Ankara ve İzmir'den çıktı. En az sıfırcı çıkan iller ise Bayburt, Tunceli ve Kilis oldu… Bu yıl sonuncusu yapılan Öğrenci Seçme ve Yerleştirme sınavında (ÖSS) yanlışları doğrularından fazla olduğu için puanı hesaplanamayan 30 bin öğrencinin illere, okul türlerine ve öğrenim durumlarına göre dağılımı Türkiye'nin başarısızlık tablosunu ortaya çıkardı. 12 Temmuz'da sonuçları açıklanan ÖSS'de sınavı geçerli sayılan öğrencilerin sıfır çeken öğrencilere oranlandığı tabloda en başarılılar sırasıyla Karaman, Uşak ve Aydın. En başarısız illerse Şırnak, Hakkâri ve Ardahan. İller sayısal açıdan karşılaştırıldığında en az sıfırcı çıkaran iller Bayburt, Tunceli ve Kilis oldu. En fazla sıfırcı ise üç büyük şehir olan İstanbul, Ankara ve İzmir'den geldi. 2009 ÖSS'de her ilden ve okul türünden sıfır alan mevcut.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, sonuçları 12 Temmuz'da açıklanan ÖSS'de bir öğrencinin sıfır almaması için dört testin en az ikisinden yarım puan (0.5) alması gerektiğini belirtti. "İki ayrı testten birer doğrusu olanın bile puanını hesaplıyoruz ama maalesef bu da yok" diye konuşan Yarımağan, "Öğrenciler hiç doğru yapmamış denemez" diyerek yanlışlarının bu doğruları götürmüş olabileceğini kaydetti.

Öğrenim durumuna göre karşılaştırma yapıldığında en çok sıfır alanları herhangi bir üniversiteye yerleşmemiş eski mezunlar (14.326) ile lise son sınıfta okuyan öğrenciler (11.437) oluşturuyor.

Diğer dikkat çekici sonuçlardan bazıları şöyle:

Sıfır çeken 30 bin öğrencinin 14 bin 185'ini meslek liseli öğrenciler oluşturuyor. Meslek Liseleri içinde en başarısız olanlar ise sırasıyla endüstri Meslek Liseleri, Ticaret Meslek Liseleri ve Kız Meslek Liseleri.

Az sayıda öğrenci sınava girse de Sosyal Bilimler Liseleri'nden hiç sıfırcı öğrenci çıkmadı. Lise türlerinde sıfırcıların oransal olarak en fazla yoğunlaştığı liseler akşam liseleri( yüzde 11.61), endüstri meslek liseleri (6.82) ve özel akşam liseleri (6.67).

EDİTÖR: Bayburt’un 2009 yılına ait eğitim karnesini, istatistiklerle açıklamaya devam edeceğiz.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.