Türkiye Yerel Gazetecilik Ödülleri sahiplerini buldu

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile Konrad Adenauer Vakfı’nın düzenlediği “Yerel Gazetecilik 2006 Ödülleri” sahiplerini buldu. Türkiye genelinden 400 kadar gazetenin başvurduğu yarışmaya Bayburt Postası adına 'Dokuyamayan Anadolu' yazısıyla katılan Kürşat Okutmuş, jürinin tamamından aldığı oyla övgüye değer gazeteci ödülüne layık görüldü... İstanbul The Marmara Oteli’nde düzenlenen ödül töreninde konuşan TGC Başkanı Orhan Erinç, TGC ile Konrad Adenauer Vakfı’nın bugüne kadar 40 yerel meslek içi eğitim semineri düzenlediğini, bunlara 3 bin 500 gazetecinin katıldığını dile getirerek, “Bu seminerler sadece yerel medyadaki meslektaşlarımız açısından değil, seminerler nedeniyle gittiğimiz illerdeki meslektaşlarımızı tanıma ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunma açısından bizim için de çok kazançlı” dedi.

Türkiye Yerel Gazetecilik Ödülleri sahiplerini buldu

Bayburt Postası'ndan Kürşat Okutmuş övgüye değer gazeteci ödülünü kazanadıTürkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) ile Konrad Adenauer Vakfı’nın düzenlediği “Yerel Gazetecilik 2006 Ödülleri” sahiplerini buldu. Türkiye genelinden 400 kadar gazetenin başvurduğu yarışmaya Bayburt Postası adına 'Dokuyamayan Anadolu' yazısıyla katılan Kürşat Okutmuş, jürinin tamamından aldığı oyla övgüye değer gazeteci ödülüne layık görüldü... İstanbul The Marmara Oteli’nde düzenlenen ödül töreninde konuşan TGC Başkanı Orhan Erinç, TGC ile Konrad Adenauer Vakfı’nın bugüne kadar 40 yerel meslek içi eğitim semineri düzenlediğini, bunlara 3 bin 500 gazetecinin katıldığını dile getirerek, “Bu seminerler sadece yerel medyadaki meslektaşlarımız açısından değil, seminerler nedeniyle gittiğimiz illerdeki meslektaşlarımızı tanıma ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunma açısından bizim için de çok kazançlı” dedi.

“Türkiye’de yerel medya var, ama yerel gazeteci yok” diyen Erinç, ulusal gazeteciyle yerel gazeteci arasında değişikliğin sadece haber kaynaklarında oluştuğunu kaydetti.

Erinç, Adana’da bir yerel televizyon kanalının basılması olayının, yerel medyada görev yapan gazetecilerin, can güvenliği açısından daha sorunlu bir ortamda yaşadıklarının göstergesi olduğunu söyledi.

Yerel medyanın en önemli eksikliğinin Türkiye’de katılımcı demokrasinin yerleşmemesinden kaynaklandığını ifade eden Erinç, “Alman meslektaşlarımızla yaptığımız görüşmelerde Alman yurttaşlarının yaşadıkları yerleşim alanlarının sorunlarıyla ilgilendikleri oranda sorunların çözümüne de katkıda bulunabildiklerini görüyoruz. Oysa Türkiye’de bu şartlar altında böyle bir olanak ne yazık ki yok. Bu da yerel medyanın okura ulaşma oranını büyük ölçüde etkiliyor” şeklinde konuştu.

Erinç, Türkiye’de iş adamlarının çeşitli iletişim okulları açtıklarını dile getirerek, şöyle devam etti:

“Buralarda mesleğimize genç adaylar yetiştiriyorlar. Ama yaptıkları bununla sınırlı kalıyor. Büyük holdingler yetiştirdikleri gençlerin yerel medyada çalışmalarını sağlayacak herhangi bir katkıda bulunmuyorlar. İş adamlarına bir yandan katkıları için teşekkür ederken, diğer yandan yetiştirdikleri gençlerin çalışmalarına olanak sağlayacak bir yaklaşıma girmelerini diliyorum.”

Konrad Adenauer Vakfı Türkiye Temsilcisi Jan Senkyr da yerel gazeteciliğin teşvik edilmesinin vakıflarının öncelikli hedefi olduğunu söyledi.

Senkyr, yerel gazeteciliğin teşvik edilmesinin kendileri için demokratikleşme sürecine bir katkı olduğunu dile getirerek, “Zira yerel medya vasıtasıyla insanlar bölgeleri, toplumsal sorunlar ve gelişmeler hakkında bilgi sahibi olabilmektedir. Bu şekilde de yereldeki siyasi karar alma sürecine katılma konusunda motive olmaktadırlar” şeklinde konuştu.

Ödül alanlar, cemiyet ve vakıf yöneticileri ile birlikte poz verdiÖDÜLLER

Ödül töreni, gazetemizden Kürşat Okutmuş'a ''övgüye değer gazeteci'' ödülünün verilmesiyle başladı. Okutmuş’a ödülünü Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Ertan Cillov verdi. Sunumda Kürşat Okutmuş'un kaleme aldığı 'Dokuyamayan Anadolu' yazısı için; ''duru türkçeyle kaleme alınmış, geleceğe örnek gösterilebilecek, donanımlı, örneklerle bezenmiş, başarılı ve üzerinde çalışılmış bir yazı'' denildi.
 
Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Ertan Cillov'dan ödülünü alan Kürşat Okutmuş teşekkür konuşmasında şöyle konuştu :

''Gazetecilik mesleğine başladığımdan beri ulusal yayın organlarında bir çok defa ödüle layık görüldüm, fakat sanırım yerel olan bu ödül benim için en anlamlısı oldu. Neden en anlamlısı? Bunu bir kaç sözcükle anlatmak istiyorum...

Çünkü bu ödül Bayburt Postası adı altında beni 20 küsur yıl geriye, çocukluğuma, bu mesleğe aboneleri kapı kapı dağıtarak başladığım günlere götürdü. Büyükbabam olan rahmetli Gazeteci Osman Okutmuş'un, bugün 56 yaşında olan gazetesinde, torunu olan bana, o yaşlarda layık gördüğü ilk işti bu abone dağıtıcılığı... Şimdi 30 yaşındayım ve yetiştiğim gazete adına ödül alıyorum. Sanırım, bana o ilk işi veren ihtiyar adam çok mutludur şimdi... Onun mutluluğunu paylaşıyorum sizlerle...''    

Kürşat Okutmuş’a ödülünü Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Ertan Cillov verdiDiğer ödüllerde sahiplerine verildi

Yerel Gazetecilik 2006 Ödülleri kapsamında “Fotoğraf” dalında Batman Çağdaş Gazetesinden Arif Arslan ödüle değer görüldü. Arslan, ödülünü İstanbul Vali Yardımcısı Ergün Güngör’den aldı.

“Sayfa düzeni” dalında ödüle, Denizli Hizmet Gazetesi’nden Hatice Salık layık bulundu. Törene katılamayan Salık’ın ödülü, iletilmek üzere aynı gazetede çalışan bir arkadaşına verildi. Bursa Hakimiyet Gazetesinden Ersel Peker ise “Haber” dalında ödülün sahibi oldu. Ersel plaketini eski Turizm ve Tanıtım Bakanı Ali İhsan Göğüş’ten aldı. Tören gecesi, ödüllerin takdiminin ardından verilen resepsiyon ve akşam yemeğiyle son buldu.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.