“Atamalarda tecrübe, başarı ve liyakat hiçe sayıldı“

Aktif Eğitimciler Sendikası Erzurum Şube Başkanı Mehmet Karslı, okul müdürü atamalarında, uyarılara kulak tıkanarak; tecrübe, başarı ve liyakatin hiçe sayıldığını söyledi. Aktif Eğitimciler Sendikası Şube Başkanı Karslı, Milli...

“Atamalarda tecrübe, başarı ve liyakat hiçe sayıldı“
Aktif Eğitimciler Sendikası Erzurum Şube Başkanı Mehmet Karslı, okul müdürü atamalarında, uyarılara kulak tıkanarak; tecrübe, başarı ve liyakatin hiçe sayıldığını söyledi.

Aktif Eğitimciler Sendikası Şube Başkanı Karslı, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okul müdürlerinin performans değerlendirmelerine ilişkin basın açıklaması yaptı. Karslı, okul müdürü atamalarında garabet ve skandalların yaşandığını ifade etti. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 13 Haziran tarihi itibariyle 16 bin müdürü yeniden görevlendirmek için yaptığı,'Performans Değerlendirme' süresinin tamamlanıp puanlamaların açıklanmasıyla skandalın patlak verdiğini dile getirdi. Okul ve kurum yöneticilerinin performans değerlendirilmesi için 75 taban puanın 60'ının yeni ataması yapılan ilçe milli eğitim müdürlerince yapıldığını ve bunun da şaibeli olduğuna dikkat çeken Aktif Eğitimciler Sendikası Şube Başkanı Karslı,"Okul ve kurum yöneticilerinin performans değerlendirilmesi için 40 puanı okul içi, 60 puanı da Milli Eğitim müdürlüklerince yapılan puanlamada 75 puanı alabilen müdürler başarılı sayılmışlardır. Okul içi öğretmen, öğrenci ve veliden 40 tam puan alan birçok okul müdürü ise İlçe Milli Eğitim müdürlüklerinden 35 puan verilmeyerek başarısız sayılmışlardır. Değerlendirmenin yüzde 60 gibi sonucu doğrudan belirleyen kısmını ilçe milli eğitim müdürü ve iki şube müdürü ‘kanaat getirmişlerdir’. Tamamına yakını hükümete payanda sendikanın belirlediği kişilerden oluşan yeni atanan ilçe milli eğitim müdürleri ile bir kısmı atamaları iptal edilen, bir kısmı da geçici olarak görevlendirilen şube müdürlerinin, önceden birlikte çalışmadıkları, adını bile bilmedikleri, yeteri kadar tanımadıkları okul müdürlerine 100 puanlık değerlendirmenin 60 puanlık kısmını nasıl takdir ettikleri merak edilmektedir. Kendi sendikalarına üye olmayanların dışlandığı ve malum sendikanın hazırladığı listeler üzerinden çalışılarak puanlamaların yapıldığı; üyeleri bu milletin evladı ve devlete vatandaşlık bağıyla da bağlı, vergi mükellefiyeti olan diğer sendika mensuplarına ise düşük puanların verildiği görülmektedir. " diye konuştu.


Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde okul yöneticilerinin puanlamalarının belli olduğunu ve liyakatli müdürlerin masa başında kaybettiğine dikkat çeken Karslı,"Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde okul yöneticilerinin puanlamaları belli oldu. Günler öncesinden yüksek sesle vurguladığımız ‘liyakat esas alınmalı’ söylemimize karşı maalesef kulaklar tıkanmış, tecrübe, başarı ve liyakat hiçe sayılmıştır. Uzun yıllardan beri okulları idare eden başarılı okul müdürleri, görevden alınarak tasfiye edilmiştir. Bu görevden almalar, hangi kritere göre yapılmıştır? Başarılı okul müdürleri adeta siyasi kıyıma uğramıştır. Okullarında başarılı olduğunu öğrenci, veli ve öğretmen puanlamasında tam puan alarak kanıtlayan okul müdürleri, milli eğitim müdürlüklerinde masa başında kaybetmiştir. Bu utanç, masa başında hür iradeleriyle karar veremeyen karar sahiplerine aittir. Öğretmenin müdüre puan vermesi için altı ay beraber çalışma süresi gerekirken daha bir ay önce göreve başlayan şube müdürü, neye göre puan veriyor? Siyasi baskılarla sadece yandaş sendikanın istediği kişilere yüksek puan vermek adalet midir? Bu ülkeye yıllarca hizmet etmiş insanların alın teri çalınmış, hakkı gasp edilmemiş midir? Aktif Eğitim-Sen, hep doğrunun yanında olmayı ilke edinmiş bir sendikadır. Bundan dolayı gelip geçici siyasi mülahazaları değil de ülkemizin ve geleceğimizin teminatı olan genç nesilleri düşünmek zorunda olduğumuzun bilincinde olarak bazı uygulamaların getireceği acı sonuçları önceden tespit ve ifade etmeyi bir borç biliyoruz. Bu nedenle şu an uygulanmakta olan ve yarın ciddi sıkıntılar doğuracağından emin olduğumuz idareci atamalarında yüzde 60’lık idari puanlamanın değil de, liyakatin esas alındığı, eğitimin gerçek paydaşlarının belirleyeceği bir değerlendirme sistemi olmasını istiyoruz."
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
arif 7 yıl önce

Daha önce hiçe sayıldığında sesiniz çıkmıyordu. Susun yüzünüz varsa. Cemaatçi olmak yetiyordu. Yazılacak çok şey var da harflere yazık israf...