Oda başkanları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a dosya sunacak

Bayburt’taki odalar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulmak üzere içerisinde Bayburt’un talep ve önerileri yer alan bir dosya hazırladı.

Oda başkanları, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a dosya sunacak
Bayburt Postası - Bayburt’taki odalar Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulmak üzere içerisinde Bayburt’un talep ve önerileri yer alan bir dosya hazırladı. Ticaret ve Sanayi Odası merkezinde yapılan toplantıda 21 maddelik talep ve önerileri içeren dosya basın mensuplarıyla paylaşıldı.

Bayburt Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Selahattin Karaman ve Bayburt Ziraat Odası Başkanı Abuzer Yıldırımtepe ile birlikte basının karşısına çıkan Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yumak, dosyanın sosyal sorumluluk çerçevesinde hazırlandığını belirterek, “Sayın Cumhurbaşkanımız inşallah yarın seçimlerde vermiş olduğumuz destekten dolayı bir teşekkür ziyaretine geliyor. Bayburt’a bir mükafat verilecekse toplumsal bir bilinç oluşturarak sayın Cumhurbaşkanı'mızdan taleplerimiz olacak. Bu ortak dosyanın hazırlanmasında emeği geçen başta sayın Genel Sekreterimiz Önder Karaoğlu’na ve odamız personeline teşekkür ediyorum” dedi.

“Ayda 3-5 üyemiz göç ediyor”

Bayburt Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Selahattin Karaman ise, bir çalışma sonucu bu dosyayı hazırladık. İlimizin sorunları ve çözüm önerilerini içeriyor. İlimizin en büyük sorunların biri göç. Esnaf odaları olarak ayda 3-5 üyemizi kaybediyoruz. Kaydını sildirip gidiyorlar. Hazırlanan dosya inşallah ilimizin kalkınmasına katkı sunar.

“Cumhurbaşkanımızı sıkıştırmayın kanaati yanlış”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bayburt ziyaretiyle ilgili son günlerde toplumda ‘Cumhurbaşkanımızı fazla sıkıştırmayın’ yönünde kanaat oluşturulmak istendiğini ve bunun yanlış olduğunu belirten Karman, “STK’lar olarak Cumhurbaşkanımızı ve Başbakanımızı devamlı rahatsız etmemiz gerekirken bunu yapmıyoruz. Her zaman şehrimize gelmiyorlar. Bunu daha fazla yapmalıyız” dedi. 

Böyle bir çalışmanın kamu kurumları tarafından yapılması gerektiğine vurgu yapan Ziraat Odası Başkanı Abuzer Yıldırımtepe, “Kamu kurumlarının bizleri toplayıp taleplerimizi öğrenerek böyle bir çalışma yapması lazımdı aslında. Bu olmadı. Daha önceki ziyaretlerde bu yapılmıştı” dedi.

Yıldırımtepe, “Tarım ve hayvancılık şehri olan Bayburt’ta Veterinerlik ve Ziraat Fakültesi talep ediyoruz. Bu olmazsa eğer ilçelerimize Hayvan Sağlığı ve Ziraat Meslek Yüksek Okulu  açılması lazım. Ayrıca Bayburt’ta daha önce var olan Tarım Lisesi’nin yeniden açılmasını talep ediyoruz. Ben bu çalışmada bize yardımcı olan Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Önder Karaoğlu’na teşekkür ediyorum”  dedi.

3 oda tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a verilmek üzere hazırlanan dosyada şu ifadeler yer aldı:

“İlimiz toplam nüfus olarak ülkemizin en küçük aynı zamanda nüfusa oranla en çok göç veren illerinden biridir. Ülkemiz Ak Parti iktidarında son 12 yılda büyük bir kalkınma hamlesine imza atmışken Bayburt; büyük pazarlar ve hammadde kaynaklarına uzak olması, demiryolu ve denizyolu gibi uygun maliyetli ulaşım ağlarının dışında yer alması gibi nedenlerle sanayileşme, tarım, turizm ve hayvancılık alanlarında ülkemizdeki gelişmeye paralel bir gelişmeyi maalesef sağlayamamıştır. Bununla birlikte ilimiz; Orta ve Doğu Karadeniz bölgesinin işlemeli tarım arazisine sahip en önemli yerleşim yerlerinden biridir ve aynı zamanda Karadeniz bölgesinde tarımda olduğu gibi sanayi yatırımları için de en uygun arazi şartlarına sahip illerden biri olma avantajını taşımaktadır. Bu avantajların yanı sıra Bayburt, sahip olduğu doğaltaş rezervleri ve tarihi, kültürel, turistik değerleri ile önemli potansiyelleri barındıran bir ildir. Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası, Bayburt Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve Bayburt Ziraat Odası olarak bizler ilimizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkı sağlayacağını düşündüğümüz aşağıda yer alan konularda kıymetli desteklerinizi talep eder, saygılar sunarız.

Öneri, talep ve beklentilerimiz

Milletvekili sayısı

Türkiye’nin en küçük ili olan ve yine en çok göç veren illerinden biri olan Bayburt’un milletvekili sayısı Anayasa Mahkemesinin iptal kararı ile 1’e düşmüştür. İlimizde zaten mevcut olan göç psikolojini daha da tetikleyen bu durumun anayasada yeniden yapılacak bir değişiklikle ‘’bir ilin en az 2 milletvekili ile temsil edilmesi’’ yönünde yeniden girişimde bulunulması, ilimizin milletvekili sayısının tekrar 2’ye çıkartılması için gerekli yasal düzenlemelerin yapılması.

Pazaryolu, Salyazı ve Otlukbeli’nin Bayburt'a bağlanması

Bayburt’umuz, 1989 yılında il yapılırken beldelerini ilçe yapmak sureti ile yeni ilçe bağlanmadan il statüsüne kavuşturulan tek ildir. Bu da ülkemizin en az nüfusuna sahip İli olmamızın en önemli nedenlerinden biri olmuştur. Diğer taraftan Erzurum’a bağlı olan Pazaryolu ilçesinin Erzurum’a uzaklığı 127 km iken ilimize uzaklığı 75 km, Gümüşhane’ye bağlı Salyazı ilçesinin Gümüşhane’ye uzaklığı 61 km iken ilimize uzaklığı 41 km ve Erzincan’a bağlı Otlukbeli ilçesinin Erzincan’a uzaklığı 86 km iken ilimize uzaklığı 48 km’dir. Mesafelerin de ötesinde bu ilçeler başta sağlık, eğitim, ulaşım altyapısı gibi hizmetleri Bayburt’tan temin etmekte, hane halkı ihtiyaçlarının önemli bir kısmını ilimizden karşılamaktadırlar ve zaten hemşehrilerimiz olarak bizlerle fiilen iç içedirler. İlimizin nüfusunu artırmak ve 2.milletvekilliği hakkını yeniden kazanabilmek adına yürüttüğümüz nüfusu artırıcı yöndeki çalışmaları da destekleyecek bir girişim olarak söz konusu ilçelerin Bayburt’a bağlanması.

Hızlı tren projesi

Erzincan’dan Karadeniz’e bağlanacak hızlı tren hattının geçiş güzergâhı ile ilgili yapılan çalışmalara ilimizin de dâhil edilmesi yönünde zatı alinize arz etmiş olduğumuz dosyaya cevaben DLH tarafından gönderilen yazıyla söz konusu hattın Erzincan-Gümüşhane üzerinden geçeceği belirtilmiş olup bu düşünceye gerekçe olarak hiç bir bilimsel izah getirilememiştir. Diğer taraftan geçmişte 1983 ve 1997 yıllarında iki kez fizibilitesi yapılan ve bu iki fizibilitede de uygulanabilir bulunmayan Erzincan-Tirebolu güzergâhının yeniden fizibilitesi yapılmış ve bilimsel raporlara göre devletimizin kaynakları israf edilmiştir. DLH yetkilileri fizıbl bulunmayan bu hat üzerinde anlaşılamaz bir tutumla ısrar etmekte, Bayburt üzerinden geçen güzergâhların ilk yatırım ve işletme maliyetlerinin devletimize yaklaşık 3 milyar lira tasarruf sağladığı ve fizibilitesi yapılan güzergâha göre 80 km daha kısa olduğu, eğim, sürat ve maliyet etkinliği açısından çok büyük avantajlar içerdiği yönündeki bilimsel çalışmalara cevaben hiç bir açıklama getirememektedir. Ulaştırma Eski Bakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın ‘’güzergâhı bilim belirler’’ ifadesi doğrultusunda güzergâh tespit çalışmalarında Bayburt üzerinden gidecek hattın en uygun güzergâh olduğuna dair görüş bildiren üniversitelerin görüşleri ve bilimsel raporlarının da ülkemiz menfaati açısından dikkate alınması ve bu konuda nihai bir karar verilmeden önce Erzincan-Bayburt-Of-Trabzon hattının da fizibilite çalışmasının yapılarak nihai kararın ona göre verilmesi.

Acemi Birliği

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Ankara, İstanbul ve İzmir’deki tabur, alay ve tugay seviyesindeki acemi birliklerinin küçük şehirlere taşınması ve mevcut kuvvet yapısının yeniden konuşlandırılması için başlattığı çalışmalar kapsamında taşınacak birlikler içerisinde sayılan İstanbul Tuzla, Ankara Etimesgut, İzmir Bornova ve Antalya’daki acemi birlikleri başta olmak üzere bu dört büyük askeri birlikten birisinin Bayburt’a gelmesi şehrimizin ekonomik kalkınmasına çok büyük yarar sağlayacaktır. Mevcut iç güvenlik tugayımızın bulunduğu alan belli yeterlilikleri taşımakla birlikte gerekirse mevcut altyapıyı daha da geliştirmek suretiyle büyük bir er eğitim tugayını ilimize kazandırılması.

Karaçam ve Kılıçkaya tüneli


İlimizin başta turizm alanında gelişmesine çok büyük katkı sağlayacak olan, Karadeniz sahiline bağlantı yolu olarak soğanlı dağında Karaçam - Kılıçkaya tünelinin yatırım planına alınarak hayata geçirilmesi ve Uzungöl bağlantısının sağlanması.

Salyazı Havaalanı


İlimizin Gümüşhane sınırında bulunan Salyazı’da geçmişte havaalanı olarak düşünülen yerde mevcut altyapının genişletilerek bir havaalanı kurulması yönündeki talebimize verilen cevapla havaalanının yatırım planına alındığı belirtilmiş olunmasına rağmen yaklaşık 2 yıldır bu konuda hiç bir gelişme yaşanmamıştır. Bu meyanda ilimizin ulaşım altyapısının geliştirilmesine büyük katkı sağlayacak olan Salyazı Havaalanı yatırımına bir an önce başlanması.

Teşvik yasası

Teşvik kanununda yapılacak düzenlemeyle teşvikten faydalanma sürelerinin belirli bir süre için geçerli olmaktan çıkarılması, işletmelerin teşviğin sona ermesinden sonrası için yaşadıkları tereddüt ve belirsizlik durumunun ortadan kaldırılması için teşvik kanunu yürürlükteyken yatırım yapan işletmelere bu teşviklerden uzun yıllar istifade edebilme imkânının sağlanması.

Arazi toplulaştırması


İlimizde tarım arazilerinin parçalı olması nedeniyle arazilerin toplulaştırılması yapılarak modern tarım yapılacak hale getirilmesi tarımsal üretim için büyük önem arz etmektedir. Tarımsal altyapının iyileştirilmesi çalışmaları doğrultusunda ilimizde arazi toplulaştırma ve sulama yatırım projelerinin desteklenmesi.

IPARD  kapsamı

IPARD programı kapsamında yer almayan ve bu destekten istifade edemeyen ilimizde organik tarımın desteklenmesi, süt sığırcılığı,  koyunculuk, arıcılık ve yem bitkileri yetiştiriciliğine sağlanan desteklerin devam etmesi ve tarımsal sanayi tesislerine ilave teşvikler sağlanması.

Tarımsal destekler

İlimizde tarım arazileri genellikle bir yıl nadas, bir yıl üretim olmak üzere iki yılda bir hasat edilmektedir. Oysa ülkemizin birçok bölgesinde bir yılda üç ürün alınabilmektedir. İklime bağlı üretimin de çok düşük olduğu ilimizde tarım ve hayvancılığın sürdürülebilirliği ancak tarımsal desteklerle mümkündür. Bakanlığımızın vermiş olduğu sertifikalı tohum desteği yetersiz kaldığından, yerel alanda da sertifikalı tohum kullanımının desteklenmesi.

Avrupa Birliği Projeleri

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı IPA kapsamında Bakanlıklar tarafından yürütülen operasyonel programlara ek olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca bölgemize özel bir proje teklif çağrısı ile kamu yararına çalışan meslek örgütlerinin entegre tarım ve hayvancılık tesisleri projelerine fon sağlanması.

Diş Hekimliği ve Sağlık Bilimleri Fakülteleri

Bayburt Üniversitemiz bünyesinde açılması yönünde girişimde bulunulan Diş Hekimliği ve Sağlık Bilimleri Fakültelerinin Bayburt’umuza kazandırılması.

Spor kompleksi

Son derece kısıtlı imkânlara rağmen birçok alanda dünya şampiyonalarına ve olimpiyatlara sporcular gönderen ve uluslararası başarılara imza atan sporcular yetiştirmiş Bayburt’umuza, gençlerin istifadesine sunulmak üzere bir spor kompleksi kazandırılması.

Kop Kayak Merkezi


Kop dağı kayak merkezi kış sporları için sadece ilimize değil bölge ekonomisine çok büyük katkı sağlayabilecek bir fırsat olarak değerlendirilmeyi beklemektedir. Kayak merkezimizin ihtiyaç duyduğu altyapı için Turizm Bakanlığı ve Gençlik Spor Bakanlığı nezdindeki girişimlere destek verilmesi.  

Turizm Bölgesi desteklemesi

Bayburt sahip olduğu turizm potansiyellerine rağmen ülkenin diğer kesimlerine oranla turizm sektöründe geri kalmış bir durumdadır. Bakanlar Kurulu'nun "Bazı alanların turizm merkezi, bazı alanların ise kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi olarak ilanı ile bazı turizm merkezlerinin isim ve sınırlarının değiştirilmesi’’ hakkındaki kararı doğrultusunda ilimizde gerçekleştirilecek turizm bölgesi belirleme ve ilan çalışmalarına destek verilmesi.

Bayburt Kalesi'nin turizme kazandırılması

Turizme açılabilmesi için öncelikle arkeolojik kazılarına başlanılması gereken Bayburt Kalesi'nde bugüne kadar kısmi bir kurtarma çalışması dışında herhangi bir arkeolojik kazı gerçekleştirilememiştir. Bunun nedeni de arkeolojik kazıyı gerçekleştirecek bir üniversitenin bulunamayışıdır. Şehrimizin en önemli tarihi ve kültürel mirası olan kalemizin turizme kazandırılabilmesi için yurt içinden bir  üniversitenin arkeolojik kazıları yapmak üzere görevlendirilmesi.

Kırklartepe Barajı

2012 yılında tamamlanacağı öngörülen ve Sancaktepe havzasında tarımsal arazi için büyük öncelik ve öneme sahip Kırklartepe Barajı'nın ihale süreçlerinin bir an önce sonuçlandırılarak bu barajın hayata geçirilmesi.

TYÇP düzenlemesi

İŞKUR tarafından yürütülen Toplum Yararına Programlar ile yıllık periyotta geçici istihdam sağlanmakta bu da hiç şüphesiz ilimizde ve ülkemizde işsizliği azaltıcı, istihdamı artırıcı yönde faydalar doğurmaktadır. Fakat bu uygulama diğer taraftan toplumun bir kesiminde iş gücü piyasasına katılım isteğini azaltmakta, eleman ihtiyacı duyan esnaf ve tacirimizin çalıştıracak eleman bulamamasına yol açmaktadır. Bu nedenle Toplum Yararına Programlarda bir düzenleme yapılarak bu programa kayan işgücünün özel sektöre de yönlendirilmesinin sağlanması.

Madencilik işletme ruhsatı bedeli

İlimiz yukarıda da ifade edildiği gibi çok zengin bir doğaltaş rezervine sahip olup bu rezervlerin önemli bir kısmı henüz işletmeye alınmamıştır. İşletme ruhsat bedellerinin yüksek oluşu ilimizde bu sektörde faaliyet gösteren bir çok küçük ve orta büyüklükte işletmeyi ilk yatırım maliyeti açısından zorlamakta olduğundan madencilikte işletme ruhsatı bedellerinin daha makul bir bedele düşürülmesi.

Organize Sanayi Bölgesi

Organize Sanayi Bölgemiz dağlık bir arazi üzerinde, engebeli bir zemine kurulmuş olması yeni yatırımcılar açısından ilk yatırım maliyetini azımsanamayacak kadar artırmaktadır. Bu nedenle Organize Sanayi Bölgemizin zemin düzenlemesinin yapılarak bu arsaların yatırımcılara düzenlenmiş olarak teslim edilmesinin sağlanması.  

Kentsel Dönüşüm

Şehrimizin TOKİ marifetiyle kentsel yenilenme ve dönüşümünün yapılarak yeniden tarihi ve kültürel kimliğine kavuşturulması yönündeki çalışmalara destek verilmesi"

  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ilke 8 yıl önce

Kardaş on numara eksikler varsa aklina gelen yazsın siz bu yapılabilecek şeyleri isteyin eğer yapilmazsa varin siz düşünün artik

Avatar
HASAN 8 yıl önce

BU FİKİRLERİNİZİ BAYBURT MİLLETVEKİLİMİZE VE AK PARTİ İL BAŞKANIMIZA SUNUP ,BİRLİKTE DAHA KAPSAMLI BİR DOSYA SUNULABİLİRDİ...ÇÜNKÜ ONLARINDA BU KONUDA CİDDİ ÇALIŞMALARI VE DOSYALARI VARDIR... AMİYENE BİR TABİRLE 40 KAFADAN 40 SES ÇIKAR....

Avatar
asım 8 yıl önce

2011'de de Sayın Yumak bir dosya sunmuştu ne oldu? İş; ne dosya sunmakta, ne uçakta yanına sokulup fotoğraf çektirmekte ne de basına demeç vermededir. Mesele bulunduğun makamın hakkını vermektedir. Bu da vizyon meselesidir.

Avatar
UMUTSUZ 8 yıl önce

ISKUR'DA YAPILACAK DUZENLEMEDE DAHA UZUN BIR SUREDE VEYA CESITLI KURUMLADA YERLESTIRILEREK CALISMAK ISTIYORUZ.FIRSATCI ESNAFLARIN ELINDE KOLE OLMAK ISTEMIYORUZ.

Avatar
hasan 8 yıl önce

Bayburt un kaderine bak..
Bizi temsil edenlere bak..
Evet küçümsüyorum... bayburt u temsil eden en büyük 3 kuruluşun başkanlarına bak bir tane eğitimli yok... sırf i. siyasete yağ sürmek için görüntü veriyorlar.. CB nından kahve ağzı muhabbeti ile birşeyler istemeye çalışıyorlar..

Avatar
hasan 8 yıl önce

Haa unutmadan... bu kahve muhabbetlerinide daha sonra siyaset olarak kullanmak için basın açıklaması yapıyorlar... bakın ben demiştim .. muhabbeti..

Avatar
ferdi 8 yıl önce

yahu bayburt'ta adamın %80 oyu garantiyken neden buraya yatırım yapsın.yanlışmıyam gardaş.

Avatar
Ali 8 yıl önce

dosya vermekle olmaz demiş asım? Peki ne vermekle olur onun cevabı da kendisindedir heralde. Belli ki kendisi iyi bir uzman.