Pehlivan: "İlimizde okuma yazma bilmeyen kalmayacak"

Bayburt'ta 'Okuma Yazma Seferberliği' değerlendirme toplantısı gerçekleşti.

Pehlivan: "İlimizde okuma yazma bilmeyen kalmayacak"
Bayburt Postası - Bayburt'ta 'Okuma Yazma Seferberliği Değerlendirme Toplantısı gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde ülke genelinde başlatılan “Okuma Yazma Seferberliği” kapsamında Bayburt'ta gerçekleştirilmesi planlanan çalışma ve faaliyetler Öğretmen Evi’nde düzenlenen toplantıda değerlendirildi.

Vali Pehlivan toplantı açılışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Emine Erdoğan'ın himayelerinde ülke genelinde ‘Okuryazarlık Seferberliği’ başlatıldığını söyledi. Ülke genelinde halk eğitim merkezleri bünyesinde konuyla ilgili kapsamlı çalışmaların başlatıldığını bildiren Vali Pehlivan, “Bayburt Valiliği olarak biz de gerek il merkezinde gerekse ilçe ve köylerimizde bu seferberliği başlatmış bulunuyoruz. Ana başlık olarak belirlenen “Okuma Yazma Seferberliği”ne, ‘Okuyorum, Yazıyorum, Yaşıyorum’ şeklinde bir alt başlık ilave ettik. Zira okuryazarlık yaşamın çok önemli bir parçası.” diye konuştu.

Okuma Yazma Seferberliği kapsamında yürütülecek çalışmaların geniş kapsamlı tutulacağını belirten Vali Pehlivan, “Bayburt’umuz için bugün itibariyle hedef belirliyoruz: 'Artık ilimizde okuma yazma bilmeyen kalmayacak.' Kendimizi önce buna inandıracağız, akabinde hedefe doğru yol alacağız. Köylerimizdeki kamu görevlilerimizle, muhtarlarımızla iş birliği yaparak, mobil ekiplerimizle yerinde tespitlerde bulunarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Okuma yazma bilmeyen bir teyzemiz, amcamız ömrü hayatında en azından adını yazmayı öğrensin ya da televizyonda gördüğü bir yazıyı okuyabilsin ve devamında kitap gazete okumaya başlasın. Bu durumun geçmişte güzel örneklerine rastladık ve geç de olsa okuma yazmayı öğrenenlerin çok mutlu olduklarını gördük. Hangi yaşta olursa olsun bir vatandaşımızın okuma yazmaya başlaması onu çok mutlu ediyor. Hele bu geç yaşlarda olunca daha da mutlu oluyorlar. O yüzden bu mutluluğu onların da yaşamasını istiyoruz. Ekip arkadaşlarımızla elimizden geleni sonuna kadar yaparak bu konuda önemli mesafeler alacağımıza inanıyorum. Bu seferberliği başlattıkları için başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve saygı değer Hanımefendiye Bayburt’tan şükranlarımızı arz ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Mete Memiş ise Okuryazarlık Seferberliği’ne ilişkin çalışmalara Bayburt Belediyesi olarak gereken desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

Bayburt’ta Okuryazarlık oranlarına ilişkin istatistiklerin değerlendirilmesi ve katılımcıların önerilerini paylaşmalarının ardından sona eren toplantıya Belediye Başkanı Mete Memiş, İl Milli Eğitim Müdürü Soner Can ile Okuma Yazma Seferberliği İl Komisyonu Üyeleri katıldı.

İlk kursa 294 kişi katıldı

Öte yandan proje kapsamında Bayburt'ta 294 kursiyerle derslere başlandı. Vali Ali Hamza Pehlivan, Atatürk İlkokulu’nda düzenlenen açılış dersine katıldı.

Çalışmalar hakkında İl Milli Eğitim Müdürü Soner Can’dan bilgiler alan Vali Pehlivan, kursa katılan vatandaşlarla sohbette bulunup, kurs hakkındaki düşüncelerini dinledi.

Ülke genelinde başlatılan Okuma Yazma Seferberliği’nin Bayburt’ta düzenlenen 40 kurs ile bugün başlatıldığını belirten Vali Pehlivan, İl genelinde 294 vatandaşın bu kurslara katıldığını bildirdi.

Vali Pehlivan, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve saygıdeğer eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde ülke genelinde başlatılan ‘Okuryazarlık Seferberliği’ kapsamında İlimizdeki bütün kamu kurum ve kuruluşlarımızı dahil etmek suretiyle okuma yazma bilmeyenlerin sayısını tespit etmek üzere ilk adım olarak bir alan taraması gerçekleştirdik. Gerek il ve ilçe merkezlerimizde gerekse mahalle ve köylerimizde yaptığımız bu alan taraması sonucu ilk etapta 294 vatandaşımızın katılımıyla bu kurslarımızı başlattık. Amacımız Bayburt ilimizde okuma yazma bilmeyen herkese ulaşmak. Okuryazarlık Seferberliği üst başlığı olarak ilimizde ‘Okuyorum, Yazıyorum, Yaşıyorum’ alt başlığı oluşturduk. Okuma yazmanın yaşamın önemli bir parçası olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Vali Pehlivan kurslara katılanların okuma yazma öğrenmenin sevincini yaşadıklarını aktararak, “Onların mutlu olduğunu görmek bizleri daha çok mutlu ediyor. Kurslarımıza çocuğu ve torunu ile gelen vatandaşlarımız oluyor. Bu kurslarımız birinci kademe kurslar. Bunun sonrasında vatandaşlarımızın ilkokul düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayacak ikinci kademe kurslarımız veriliyor. Bayburt Valiliği himayesinde Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Halk Eğitim Merkezimizin koordinesinde düzenlenen birinci kademe kurslarımızı bu seferberliğin amacına uygun bir şekilde yürüteceğiz. Hedefimiz okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın tamamına ulaşıp Bayburt’ta bu oranı sıfırlamak, ilimizde okuma yazma bilmeyen kalmadı diyebilmek. Bu konuda ayrıca mobil ekipler kurarak merkeze uzak noktalarda, köylerimizde yaşayan vatandaşlarımıza tespit ve talep durumuna göre evlerinde kurs vermeyi de planlıyoruz. Muhtarlarımızla bu konuyu görüştük, köy ve mahalle odalarını da bu amaçla kullanacağız. İsteyen vatandaşlarımız köy odalarına gelecek imkanı olmayanlara da mümkün olduğunca evlerinde ulaşmaya çalışacağız. Bu hizmeti ayaklarına götüreceğiz. Bu şekilde yıl sonuna geldiğimizde okuryazarlık konusunda inanıyorum ki önemli mesafeler kat etmiş olacağız. Bu kursa ilgi gösteren bütün vatandaşlarımıza başarılar diliyorum. Bu seferberliğin hem ülkemiz hem de ilimiz açısından hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.” şeklinde konuştu.

Vali Ali Hamza Pehlivan’a, Belediye Başkanı Mete Memiş, İl Mili Eğitim Müdürü Soner Can, Zahit Efendi Mahallesi Muhtarı Mahmut Orun ve diğer ilgililer eşlik etti.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.