banner164

Maaşlara 2009'da % 9.2 zam

2009 yılında çokuluslu ve büyük çaplı Türk şirketlerinde ücret artışı ortalama yüzde 9.2 olarak gerçekleşecek. İnsan kaynakları danışmanlık firması Mercer'in ücretlendirme sistem ve stratejilerinin belirlenmesine yönelik Mercer Ücret Araştırmasının 2008 Türkiye sonuçları açıklandı.Yüz adet çokuluslu ve büyük Türk firmasında çalışan insan kaynakları yöneticisinin dahil olduğu araştırma, 2009 yılı ortalama ücret artışının, çokuluslu ve büyük Türk şirketlerinde yüzde 9.2 olarak gerçekleşeceğini ortaya koyuyor. Sadece büyük çaplı Türk şirketleri baz alındığında ise bu oran, ortalama yüzde 6.5 olarak gerçekleşiyor. 2009’a işe alımlar başlayacakAraştırmaya göre, 2009'da işe alım gerçekleştireceğini bildiren şirketler 2008 yılı nisan ayında yüzde 64 iken, ekim ayında yüzde 21'e geriledi. Ekim ayındaki sonuçlara göre, eleman çıkarmayı düşünenlerin oranı yüzde 4, değişiklik yapmamayı düşünenlerin oranı ise yüzde 75 olarak gerçekleşti. Ücret artışında bireysel performans etkiliÜcret artışını belirleyen faktörler içinde bireysel performans yüzde 85 ile en belirleyici faktör olarak öne çıkarken, maaş seviyesindeki konumun yüzde 67, şirket performansının yüzde 55, pozisyon seviyesinin yüzde 27, hizmet süresinin yüzde 11 oranında belirleyici olduğu kaydedildi.

Maaşlara 2009'da % 9.2 zam

Maaşlara 2009'da % 9.2 zam

2009 yılında çokuluslu ve büyük çaplı Türk şirketlerinde ücret artışı ortalama yüzde 9.2 olarak gerçekleşecek. İnsan kaynakları danışmanlık firması Mercer'in ücretlendirme sistem ve stratejilerinin belirlenmesine yönelik Mercer Ücret Araştırmasının 2008 Türkiye sonuçları açıklandı.

Yüz adet çokuluslu ve büyük Türk firmasında çalışan insan kaynakları yöneticisinin dahil olduğu araştırma, 2009 yılı ortalama ücret artışının, çokuluslu ve büyük Türk şirketlerinde yüzde 9.2 olarak gerçekleşeceğini ortaya koyuyor.

Sadece büyük çaplı Türk şirketleri baz alındığında ise bu oran, ortalama yüzde 6.5 olarak gerçekleşiyor.

2009’a işe alımlar başlayacak

Araştırmaya göre, 2009'da işe alım gerçekleştireceğini bildiren şirketler 2008 yılı nisan ayında yüzde 64 iken, ekim ayında yüzde 21'e geriledi. Ekim ayındaki sonuçlara göre, eleman çıkarmayı düşünenlerin oranı yüzde 4, değişiklik yapmamayı düşünenlerin oranı ise yüzde 75 olarak gerçekleşti.

Ücret artışında bireysel performans etkili

Ücret artışını belirleyen faktörler içinde bireysel performans yüzde 85 ile en belirleyici faktör olarak öne çıkarken, maaş seviyesindeki konumun yüzde 67, şirket performansının yüzde 55, pozisyon seviyesinin yüzde 27, hizmet süresinin yüzde 11 oranında belirleyici olduğu kaydedildi.

Yılda bir kez zam artık gelenekselleşti

2001 krizi öncesine kadar var olan yılda iki ve daha fazla sayıda zam uygulamasının ortadan kalktığını ve zammın yılda bir kez olmasının artık kurumsallaştığını ortaya koyan araştırmaya göre, şirketlerin yüzde 91.5'i yılda bir kez, yüzde 8.5'i ise yılda iki kez artış gerçekleştiriyor.

İnsan Kaynakları, piyasalardan daha çok etkilenecek

Mercer Türkiye danışmanlarından Berna Camat, 2008'in hem Türkiye'de, hem de globalde şirketlerin yaptıkları bütçeler ve tahminler açısından ilginç bir yıl olduğunu belirterek, “Aldığımız tüm sonuçların ve yaptığımız görüşmelerin ışığında, 2009 yılında şirketlerin insan kaynakları politikalarının piyasa koşullarından her zamankinden daha fazla etkileneceğini öngörüyoruz” dedi.

En çok zam hızlı tüketime

Camat, 2009 yılı ücret artışlarının sektörel dağılımına ilişkin olarak ise, hızlı tüketim mallarından sigara ve içeceğin genel olarak diğer sektörlere nazaran daha yüksek ücretlendirme politikası izlediğini ifade etti.

Deneyim şartı ön planda

Bazı sektörlerde ise belli pozisyonların, diğer sektörlere göre daha yüksek ücretlendirildiğini belirten Camat, “Daha çok özel deneyime, spesifik bir bilgi birikimine sahip olmayı gerektiren ve organizasyona doğrudan kattığı değer açısından önemli olarak değerlendireceğimiz pozisyonları bu sınıfa koyabiliriz. Örnek vermek gerekirse, kimya ve otomotiv sektörü bu tip pozisyonlara rastladığımız sektörlerden” dedi.

 

Anahtar Kelimeler:
maaşlara 2009 da 9 2 zam
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.