3. ICADET Sempozyumu'nda 285 bildiri sunuldu

Bayburt Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin düzenlediği 3. ICADET (Uluslararası Mühendislikte Yeni Teknolojiler) Sempozyumuna mühendislik disiplininin farklı alanlarını temsilen katılan akademisyenler, yeni trendleri, sorunları ve çözüm önerilerini içeren araştırmalarını sundu.

3. ICADET Sempozyumu'nda 285 bildiri sunuldu
Bayburt Postası - Toplamda 14 ülkedeki 60 üniversiteden 450 akademisyenin katıldığı ve 285 bildirinin sunulduğu sempozyum, benzerleri arasında katılımcı sayısıyla ön plana çıktı. İki gün süren ve Mühendislik Fakültesi’nin ev sahipliği yaptığı sempozyum oturumlarında, gıda mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği, kimya mühendisliği, inşaat mühendisliği, makine mühendisliği, çevre mühendisliği ve endüstri mühendisliği alanından akademisyenler sunumlarını paylaştı. Büyük ilgi gören ve yapıcı tartışmalara sahne olan oturumlar sonunda katılımcılara sunum belgeleri teslim edildi.

Kimya mühendisliği alanında sunulan çalışmalarda, yeni nesil malzemeler, kataliz ve nanoteknoloji  üzerine yapılan çalışmalar ağırlık kazanırken, yeni nesil enerji depolama malzemeleri hakkında da çok sayıda sunum gerçekleştirildi. Elektrik-Elektronik oturumlarında mühendislikte gelişen yeni teknolojiler ve nesnelerin interneti mimarisi ile akıllı şehir uygulamaları konuşuldu.

Gıda mühendisliği alanında fonksiyonel gıda geliştirilmesi, mikrobiyoloji alanında uygulanabilir yeni yöntemlerin kullanımı ve ticari öneme sahip pektin gibi ürünlerin üretimi kapsamında etkili bir akademik atmosfer oluştu. İnşaat mühendisliği disiplininin geniş perspektifte ele alındığı kongrede öne çıkan konulardan bazıları; tarihi camilerin olası depremler sırasında davranış senaryolarının tahmini, zemin güçlendirme çalışmalarında alternatif yerli ürünlerin kullanılabilirliği, inşaat sektöründe mobil teknolojiler, sel felaketlerinin Doğu Karadeniz ölçeğinde irdelenmesi olarak öne çıktı.

Makine Mühendisliği Bölümü altında sunumu gerçekleştirilen bildirilerde,  sürdürülebilir gelişme, imalatta yeni teknolojiler, kompozit malzemeler ve bu alanda yapılan yeniliklere değinildi. Çevre mühendisliği alanında evsel atıksular, ve endüstriyel atıksuların arıtımı için farklı arıtma yöntemleri için yapılan çalışmalar sunuldu.Endüstri Mühendisliği alanında ise literatürde yer alan güncel konulardan bahsedilerek literatürde bulunan açıklara dikkat çekildi.

Oturumları tamamlanan sempozyumun ardından toplu hatıra fotoğrafı çektiren katılımcılar, şehir gezisine çıkarak Bayburt’un kültürel ve tarihi dokusunu deneyimledi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Adem 2 yıl önce

26 Eylül 2019 tarihli YÖK resmi raporlarına göre 2018 yılında Bayburt Üniversitesi Gümüşhane Üniversitesinden daha başarılı olmuştur

Yükseköğretim kurumu (YÖK), 2018 yılı için tüm üniversitelerin yıllık izleme ve değerlendirme raporlarını 26 Eylül 2019 tarihinde açıkladı. Bu raporda tüm üniversiteler 5 ana alanda toplam 45 alt gösterge ile değerlendirildi. Birbirleri ile kıyaslandığında, Bayburt üniversitesi 18, Gümüşhane üniversitesi 13 göstergede öne geçti. Aynı tarihte (2018) kurulan bu iki üniversite karşılaştırıldığında, Bayburt üniversitesinin 2018 yılında daha başarılı olduğu görülür (Tüm üniversitelere ait 2018 yılı raporları-karneleri YÖK sayfasından indirilebilir ve karşılaştırma yapılabilir).