Milletvekili Fetani Battal, Zeybek'in açıklamalarına cevap verdi

AK Parti Bayburt Milletvekili Fetani Battal, CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek’in Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsünde Bayburt'un il oluşunun 33. yılına dair yaptığı konuşmasına yazılı bir açıklama ile cevap verdi.

Milletvekili Fetani Battal, Zeybek'in açıklamalarına cevap verdi

Bayburt Postası - Battal, Zeybek'in tarımsal rekolte düşüşü, şeker pancarı üretiminde uygulanan kota, tarımsal girdi maliyetlerinin yüksek olması, hayvan sayısının düşmesi, eğitim ve taşımalı sistemin tarıma olumsuz yansıdığı ve Aydıntepe ve Demirözü ilçelerinde uzman doktor olmamasına ilişkin açıklamalarını cevapladı.

Milletvekili Battal, “İstanbul Milletvekili hemşerimiz sayın Gökan Zeybek’e 22 Haziran 2022 Çarşamba günü TBMM’de gündem dışı söz alarak yaptığı konuşmasında, Bayburt’un meselelerine dikkat çektiği için çok teşekkür ediyorum. Yaptığı konuşmada ele aldığı konu başlıkları ile ilgili, şifahi bilgilerin yanı sıra reel durumu ve resmi bilgileri kendilerine ve kamuoyuna saygılarımla arz ederim” ifadeleriyle Zeybek'in gündeme taşıdığı konulara değindi.  

2021 yılında yaşanan kuraklık dönemi hariç Bayburt’ta toplam rekoltede düşüş yaşanmadığını belirten Milletvekili Battal, üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması için Tarım ve Orman Bakanlığı, 2021 yılı üretim sezonunda “kuraklık” ve “ek girdi” desteği başlıklarında ilave destekleme ödemesi yaparak üreticilerin tarımsal faaliyetlerine devam etmelerinin sağlandığını belirtti.

“Ek Girdi Desteği: 50 TL/dekar, Kuraklık Desteği:70 TL /dekar”

Bayburt'un son 20 yılındaki tarımsal hasılata bakıldığını 54 kat büyüme gerçekleştiğini söyleyen Battal, “İlimizde tamamlanan Demirözü Barajı ile birlikte şu anda cazibeli ve basınçlı sistem üzerinden toplamda 20.223 hektarlık arazi sulanmaktadır. Yapımı devam eden 23 sulama göleti ile birlikte 61.198 hektar alan sulanacaktır. Yapılan sulama yatırımları ile ilin bitkisel üretim deseninde değişim gözlemlenmiş olup üretici daha çok patates, şekerpancarı gibi endüstriyel ürünlere yönlenmiştir. Buğday rekoltesindeki değişimde bu hususun altını çizmek gerekir. Ayriyeten yem bitkilerinin özel desteklenmiş olması, çiftçimizi buğdaydan ot bitkilerine doğru yönlendirmiştir. Sulama altyapısını iyileştirici projeler ile birim alandan daha fazla ürün elde edilmesinin önü açılmış ortalama buğday verimimiz dönüm başına 180 kilogramdan 400 kilograma ulaşmıştır. Bayburt’ta ilk defa aynı üretim sezonunda aynı parselden ikinci ürün hasadı gerçekleşmiştir. Demirözü barajımızın sulama alanında, 2021 rakamları ile 100 dekarlık bir alanın sulama bedeli olarak 1.700 TL ücret uygulanmıştır. Bu bedel Sulama Birliklerinin tespit ettiği en düşük rakamdır. Ekilebilir arazi varlığında bir düşüş olmamasına karşı, Bayburt ili için son 20 yıl tarımsal hasıla değerlendirildiğinde 54 kat artış olduğu gözlemlenmektedir” dedi. 

"Şeker Pancarı üretiminde son 2 yılda artış var"

Bayburt’ta 2015 yılında 2 bin 200 dekar alanda 9 bin 900 ton pancar üretimi gerçekleştiğini bildiren Milletvekili Fetani Battal, 2021 yılında ise ekim alanı 12 bin 916 dekara çıkarken pancar üretimi ise 56 bin 216 tona ulaştığını söyledi.

Şeker Pancarı üretiminde kota ile alakalı sıkıntı olamadığını kaydeden Milletvekili Battal, “Şeker fabrikasının işleme kapasitesi dikkate alındığında ilimize tahsis ettiği kota 38 bin dekar olup, 24 bin dekar ekim kapasitesi boşluğu bulunmaktadır. Şeker Pancarı üretiminde kota ile alakalı sıkıntı bulunmamaktadır. Ekim alanlarında son 2 yılda azalış değil 5.6 kat artış gözlemlenmektedir” ifadesini kullandı.

"Buğday alım fiyatlarında son 4 yılda 5.2 kat oranında artış olmuştur"

Son yıllarda dünya üzerinde yaşanan enerji fiyatlarının yükselmesi ve gübre üretiminde yaşanan sorunların, tarımsal üretim maliyetlerini Türkiye'de de olumsuz yönde etkilediğini aktaran Battal, “Bakanlığımızın ek girdi desteklemeleri ile üreticimizin en az zararla bu süreci geçirmeleri sağlanmıştır. İlimizde 2021 üretim sezonunda dekara 42 Türk Lirası mazot ve gübre, 70 Türk Lirası kuraklık ve 50 Türk Lirası ek girdi olmak üzere toplamda 162 Türk Lirası destekleme ödenmiştir. Bununla birlikte Toprak Mahsulleri Ofisi’nin buğday alım fiyatlarında son 4 yılda 5.2 kat oranında artış olmuştur. İlimizde Toprak Mahsulleri Ofisi’nin alımlarında hiçbir sorun yaşanmamaktadır. Zaten buğday üreticimiz; ürününü ülkemizdeki buğday sezonunun sonuna doğru hasat ettiği için, ürününü genellikle serbest piyasa üzerinden değerlendirmektedir" açıklamasını yaptı.

"2002 yılında 59 bin olan hayvan sayısı, 2022 yılında 130 bine ulaşmıştır"

Bayburt’un mera varlığı dikkate alındığında hayvancılık faaliyeti tarım sektörünün en önemli kolu olduğunu belirten Milletvekili Fetani Battal, şöyle devam etti:

“İlimiz mera varlığı dikkate alındığında hayvancılık faaliyetleri tarım sektörünün en önemli koludur. Hayvancılık faaliyetleri genel itibari ile aile işletmesi şeklinde yürütülmektedir. 2002 yılında 59 bin olan büyükbaş hayvan varlığımız hali hazırda 105 bin 047 rakamlarına ulaşmıştır. Küçükbaş hayvan sayısı 2002 yılında 59 bin 375, 2019 yılında 29 bin iken ilimizde yerelde uygulanan ‘’Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var’’ projesi ile küçükbaş hayvan varlığımız 2022 yılı itibari ile 130 bine ulaşmıştır.”

Eğitim ve taşımalı sistem 

Bayburt’un eğitimde çok iyi bir seviyeye geldiğini vurgulayan Battal, “Sınıf başına düşen Öğrenci sayısı 14’dür. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 17’dir. Taşımalı sistemden 2 bin 861 öğrencimiz 287 araçla verilen servis hizmetlerinden faydalanmaktadır. Bu durum tarımı ve hayvancılığı olumsuz etkilememektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Aydıntepe ve Demirözü'nde uzman doktor

İlçelerdeki hastanelerin faaliyete geçmesiyle uzman doktorun da geleceğini ifade eden Battal, şunları kaydetti:

“Demirözü ve Aydıntepe ilçelerimizde entegre hastane statüsündeki iki hastanemiz bitmiş ve yakında hizmete açılacaktır. Nüfus kriterlerine göre Sağlık Bakanlığımızın E-2 statüsünde sınıflandırılması için ruhsatlandırma çalışması yürütülmektedir. Bu statü verildiğinde uzman doktorlar da verilecektir.”

Anahtar Kelimeler:
Fetani BattalGökan Zeybek
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Vatandaş 2 yıl önce

Sayın vekilim kırsalla tarımla alakalı birşey diyemem ama bayburta yapılan hastane gibi ilçelere hastane yapacaksanız yapmayın yapıpta rezil olmayın önce doktor ayarlayın sonra yapın içi boş hastane işe yaramıyor bu pahalılıkta trabzona erzuruma gitmekten biz bıktık siz eleştirilmekten bıkmadınız

Avatar
Bayburtlu 2 yıl önce

Sayın vekil madem herşey güllük gülistanlık bu insanlar bu şehirden niye göç ediyor öğrenciler olmasa kışın nüfusumuz köylerle birlikte 50 bini bulmaz

Misafir Avatar
Ruhi 2 yıl önce @Bayburtlu

Güllük gülistanlık demiyor, yapılan icraatları veriler ile ispatlı ve rakamlı olarak açıklıyor.

Beğenmedim! (8)
Avatar
Vatandaş 2 yıl önce

Sayın Battal Bayburt devlet hastanemizde doktor sayısı yetersiz, mecliste doktorlara da zorunlu doğu görevi getirseniz problem çözülür. Üniversiteler ve diğer alanlarda çakılı kadrolara da esnek kadrolar verilse memlekete dönüp hizmet etmek isteyenler olacaktır elbet. Böyle giderse çok kişi daha göç edecek... İstihdam alanı çok sınırlı... Çevremizde 20-45 arası birçok kişi işsizlikten başka şehirlere ya da ülke dışına gitme peşinde... Allah herkesin yardımcısı olsun...

Misafir Avatar
bayburt 2 yıl önce @Vatandaş

Doktorlara zaten halihazırda mecburi görev var ki

Beğenmedim! (3)
Avatar
Veli 2 yıl önce

İstanbul milletvekili bayburtluyu düşünmüş Bayburt vekili zeybege cevap vermiş şaka gibi

Avatar
Kahraman 2 yıl önce

Ben şunu fark ettim Bayburtun sorunlarını hep başka vekiller meclis kürsüsünden söylüyor bizim vekiller ne işe yarar Fetanı bey cevar vermede geç kalmadın çık birde mecliste konuş istersen Bayburt için

Avatar
Hiç kimse 2 yıl önce

İlçelerdeki hastaneler aylardır açık vekile biri söylesin haberi yok heralde ayrıca yıllardır kadrosu oldugu halde aydıntepeye neden diş hekimi verilmiyor sayın vekilim yoksa bundandamı haberiniz yok

Avatar
nivli yavuz 2 yıl önce

yolun sonu görinyor.....

Avatar
Osman 2 yıl önce

He he. İnandık!!