Doç. Dr. Murat Kul, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanlığına Aday

Bayburt Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Rektör Danışmanı Doç. Dr. Murat Kul, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanlığına aday.  

Doç. Dr. Murat Kul, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanlığına Aday

Bayburt Postası - Karate sporunda uluslarası başarılar elde eden ve Karate Milli Takım antrenörlüğü de yapan Doç. Dr. Kul, Kasım ayında yapılması planlanan Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanlığına adaylığını açıkladı. Türkiye'de spor camiasının yakından tanıdığı bir isim olan Doç. Dr. Murat Kul, Türk sporuna 30 yıl boyunca her düzeyde hizmet etmiş biri isim.

Adaylığı ile kamuoyuna bir duyuru yayınlayan Murat Kul, yıllardır yöneticisi olduğu federasyonda sorunları da iyi gözlemleyerek, aday olma kararı aldığını belirtti. Kul, yaptığı açıklamada, "Sorunlara çözüm üretme, camiada birleştirici bir tavır benimseyerek uzlaştırıcı bir rol üstlenme, paydaşımız olan başta Gençlik Spor Bakanlığı ve üniversitelerimiz olmak üzere tüm kuruluşlarla sağlıklı bir eşgüdüm oluşturma iradesi ve kararlılığına sahibim" dedi. 

Seçilmesi halinde üniversite sporları şurası tertip ederek, ortak akılla işleyen bir federasyon oluşturma yönünde adımlar atacağını ifade eden Doç. Dr. Kul, şeffaf bir yönetim ve işleyiş oluşturacaklarını belirtti. Murat Kul, federasyonun genel kurula gidiş şekline eleştiriler getirerek, hangi üniversitenin kaç delegeye sahip olduğunun açıklanması gerektiğini kaydetti.   

Bayburt Üniversitesi'nin spor alanındaki gücünü daha da üstlere çekecek bir yola baş koyan Doç. Dr. Murat Kul'a kasım ayında yapılacak genel kurulda başarılar diliyor, Türkiye'nin bütün üniversitelerindeki Bayburtlu akademisyenleri Doç. Dr. Murat Kul'a destek vermeye davet ediyoruz. 

Doç. Dr. Murat Kul'un kamuoyu ile paylaştığı metin ve özgeçmişi şöyle:

"Çok kıymetli spor camiası, değerli akademisyenler, 

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonunun 5 Kasım 2021 tarihinde yapılması planlanan Seçimli Olağan Genel Kurulu öncesinde Federasyon Başkanlığına aday olduğumu sizlere bildirmek isterim.  Adaylık duyurumun öncesinde gerek üniversite, gerekse spor camiasının yöneticileri ile geniş tabanlı bir istişare yaparak yola çıktığımı hassaten belirtmek istiyorum. Bu süreçte bize inanan ve destek olan büyüklerime, dostlarıma da şükranlarımı arz ediyorum. 

Yönetimine talip olmaktan şeref duyduğum Türkiye Üniversite Sporları Federasyonuna ve Türk Sporuna yaklaşık 30 yıl süreyle her düzeyde hizmet etmiş olmanın bana kazandırdığı özgüvenle yola çıkıyorum. Sporcu, antrenör ve idareci olarak ulusal ve uluslararası onlarca etkinlikte görev almış, Karate Dünya Şampiyonluğu yaşamış bir kardeşiniz olarak bu görevi layıkıyla yürütecek ehliyete sahip olduğuma inanıyorum.

Yıllardır yönetici olarak görev yaptığım üniversitelerde Federasyonun etkinliklerini yakından takip etmekte, sorunları ve talepleri izlemekteyim. Sorunlara çözüm üretme, camiada birleştirici bir tavır benimseyerek uzlaştırıcı bir rol üstlenme, paydaşımız olan başta Gençlik Spor Bakanlığı ve üniversitelerimiz olmak üzere tüm kuruluşlarla sağlıklı bir eşgüdüm oluşturma iradesi ve kararlılığına sahibim. Bu konuda siz değerli dostlarımızın önerilerini alıp, ortak akıl üzere inşa edeceğimiz bir yol haritası belirleyerek stratejik planımızı ortaya koymak istiyorum.

Uzun süredir başkanlık görevini başarıyla yürüten Prof. Dr. Kemal TAMER hocamıza hizmetlerinden dolayı teşekkür etmeyi bir borç biliyorum. Ancak yeni dönemde federasyonda geniş kapsamlı bir kan değişimine duyulan ihtiyacın herkesin malumu olduğunu eklemek isterim. Bunu tamamıyla yeni ve güçlü bir ekiple kurmayı camiamıza taahhüt ediyorum.

Federasyon yönetimini üstlenmemiz halinde oluşturacağımız uzman bir ekiple işlerimizi yürüteceğimizi ve şeffaflık ilkesini benimseyeceğimizi bütün camiamıza taahhüt ediyorum. En geniş, güçlü ve adil temsil imkanı sağlayacak ölçekte kurullar oluşturmayı, uyum içerisinde çalışacak ve yeni bir sinerji üretecek bir çalışma takımı kurmayı planlıyorum. Sizlerin yapacağı her türlü öneriyi dikkatle dinleyeceğimizi ve değerlendireceğimizi samimiyetle dile getirebilirim. Oluşturacağımız güçlü ekiple, el birliğiyle hazırlayacağımız plan ve projelerle, kuşatıcı ve birleştirici bir anlayışla, ülkemizin spor politikalarına da ışık tutacağımıza inanıyorum.

Önümüzdeki süreçte somut olarak yapmayı planladığımız bazı etkinlikleri ve projeleri de sizlerin bilgisine arz edeceğim. Ancak tekrar ortak akla verdiğimiz önemi hatırlatarak, bütün etkinlik ve projelerimizi sağlıklı bir biçimde kurgulamak ve uygulamaya aktarmak için ilk işimizin üniversite sporları şurası düzenlemek olacağını ve camiamızın ortak aklının süzgecinden geçecek öneri, talep ve katkıları, bilimsel bir yaklaşımla ele alarak nihai yol haritamızı oluşturacağımızı belirtmek isterim. Tüm çalışmalar için bir denetleme ve takip takvimi oluşturacak, proje birimimiz eliyle bunun şeffaf bir biçimde camiamızla paylaşılmasını temin edeceğiz. Temel yaklaşımımı ve niyetimi ortaya koyarak adaylığımı tekrar takdirlerinize sunuyorum.

Son olarak, seçimli genel kurul sürecinin ortak ve bilimsel aklın temsilcileri olan üniversite mensuplarını rahatsız etmeyecek bir şeffaflık içerisinde yürütülmesi beklentimizi buradan dile getirmek isterim. Federasyon yönetimi, 19.08.2021 tarihinde “Acele” notuyla üniversitelerden delege istemek üzere dağıtımını yaptığı yazıyı hangi üniversitelere gönderdiğini ve hangi üniversiteye kaç delege verdiğini şeffaf bir biçimde yayınlamalıdır. Delege listesi belirlenmeden ve ilan edilmeden imza toplama motivasyonuyla yürütülen sürecin üniversitelerin saygınlığına gölge düşürdüğü aşikârdır. Bu konuda beklentimiz, ana statüde yer alan ilgili hüküm çerçevesinde üniversitelere hangi ölçütlerle delege dağıtıldığının bir an evvel yükseköğretim camiasına duyurulmasıdır. 

Saygılarımla,

Doç. Dr. Murat KUL 
TÜSF Başkan Adayı"

Doç. Dr. Murat KUL (Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkan Adayı)

1981 Yılında Sakarya’nın Kaynarca İlçesi Yeşilova Köyünde doğdu. İlköğretimini Yeşilova köyünde, ortaöğrenimini Sakarya İmam Hatip Lisesinde (1992-1999) tamamladı. Bu yıllarda Güreş sporu yaptı. 1994 yılında Karate sporuna başladı. 10 yıl süreyle sayısız turnuvada milli takım adına ülkemizi temsil etti. Birçok ulusal ve uluslararası müsabakada derecesi mevcuttur. 1999 yılında Sakarya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliğini Bölümünü derece ile kazandı ve 2003 yılında yine Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunu okul ikincisi olarak tamamladı.

Üniversite yıllarında Karate milli takımına seçilen Kul, 2001 yılında Atina’da yapılan gençler kategorisinde takım karate dünya şampiyonluğu kazandı. 2002 Balkan Karate Şampiyonluğu, 2004 ve 2005 Uluslararası Boğaziçi Karate Turnuvaları şampiyonlukları, 2005 Avrupa Kulüpler Şampiyonası ikinciliği (İspanya), 2006 Avrupa Kulüpler Şampiyonası ikinciliği (Fransa) ve 2007 Avrupa Kulüpler Şampiyonası üçüncülüğü (Sırbistan) bulunmaktadır. 

3. Kademe Karate antrenörü olan Kul, 2012 ve 2014 yıllarında Karate milli takım antrenörlüğü, 2012-2019 yılları arasında Bartın Karate il temsilciği, 2016 yılında Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Karate milli takım antrenörlüğü yaptı. 2008-2016 yılları arasında Türkiye Üniversite Sporları Karate Teknik Kurulu Üyeliği yapan Kul, aynı zamanda son 9 yıldır Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonun yönetim kurulu üyesi ve Dart branşından sorumlu asbaşkanı olarak görev yapmaktadır.

2003 Yılında Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği anabilim dalında yüksek lisansa başlayıp mezun olan Kul, 2010 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği anabilim dalında doktora eğitimini tamamlamış ve 2019 yılında Spor Bilimleri Doçenti unvanı almıştır.

Halen Bayburt Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde Dekan Yardımcısı, Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanı, Senato Üyesi ve Rektör Danışmanı olarak görev yapmaktadır.

Murat Kul, evli ve 4 çocuk babasıdır.

İŞ TECRÜBESİ DETAYLARI

2006-2010 Sakarya Üniversitesi BESYO Araştırma Görevlisi 
2010-2017 Bartın Üniversitesi BESYO Kurucu Müdürü
2010-2017 Bartın Üniversitesi Senato Üyesi 
2011-2019 Bartın Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölüm Başkanı; Bartın Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Kurucu Başkanı; Bartın Üniversitesi Spor Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Kurucu Üyesi
2019-2021 Bayburt Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü
2019-Halen Bayburt Üniversitesi Senato Üyesi 
2019-Halen Bayburt Üniversitesi Gençlik ve Spor Kulübü Kurucu Başkanı 
2021-Halen Bayburt Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı 
2021-Halen Bayburt Üniversitesi Spor Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü 
2021-Halen Bayburt Üniversitesi Rektör Danışmanı 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.