5 milyar dolarlık yatırımın başında o var!
Türkiye'de tek noktaya yapılacak en büyük özel sektör yatırımı olan PETKİM'in yeni petrokimya rafinerisinin başında o var. 2008 yılında, Türkiye pazarına, PETKİM'i özelleştirmeden satın alarak giren Azerbaycan merkezli enerji şirketi SOCAR, ortağı TURCAS'la birlikte 2 milyar 40 milyon dolara Türkiye'nin en büyük petrokimya tesisini satın almıştı.

Bünyesinde yer aldığı PETKİM'de kapasite artırımı, yeni ürün ve modernizasyon çalışmaları için şu ana kadar 250 milyon dolarlık yatırım yapan SOCAR’ın, fiziki kapasitesi yüzde 10 civarında arttı. SOCAR'ın şimdiye kadar Türkiye'deki en büyük yatırımı ise İzmir Aliağa'da PETKİM'in de içinde bulunduğu yarımadada yine TURCAS'la birlikte temelini attığı Star Rafinerisi olurken bu aynı zamanda Türkiye'de tek noktaya yapılacak en büyük özel sektör yatırımı oldu.


İşte, yaklaşık 5 milyar dolarlık maliyetle yıllık 10 milyon ton işleme kapasitesine sahip olmayı hedefleyen rafineriyi bünyesinde barındıran PETKİM'in yönetim kurulu üyesi olan ve Türkiye'de en büyük üç sanayi grubu arasına girmeyi planlayan SOCAR’ın başındaki isim ise Kenan Yavuz…

1959 yılında doğduğu Bayburt’ta ortaöğretimini tamamlayan ve 1981 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi İşletme Bölümü’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsü ve Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans yapan Kenan Yavuz, iş hayatına 1985 yılında Koç Holdig'te başladı. Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren MAKO Elektrik sanayi ve Ticaret A.Ş.’de aralıksız 19 yıl boyunca görev alan Yavuz’un Petkim’deki kariyeri ise 2004’te başladı. Yönetim kurulu üyesi ve genel müdürlüğünü yaptığı PETKİM’in özelleştirilmesinin ardından yeniden yönetim kurulu üyeliğine ve SOCAR&TURCAS ENERJİ A.Ş. Grup Şirketleri Başkanlığı’na atanan Yavuz, enerji dünyasında adından sık sık söz ettirdiği bu görevine halen devam ediyor. 

PETKİM ve SOCAR’daki başarılı kariyeriyle dikkat çeken ve tam bir profesyonel yönetici kimliği ile tanınan Yavuz, Hürriyet Gazetesi’ne özel bir röportaj vermişti. Enerji dünyasına dair demeçleri ve analizleri ile sık sık ulusal basında gündeme gelen Yavuz, röportajında ise iş dışı hayatını paylaşmıştı…

Bayburt ve yerel kültüründen izlerin de yer aldığı bu özel söyleşiyi ise Adnan Kaya yaptı… İşte bir solukta okuyacağınız o röportaj…

Adnan Kaya / Hürriyet

Uzun yıllar Petkim’in genel müdürlüğünü başarıyla yapan, özelleştirmenin ardından Socar Türkiye Başkanı ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi olarak yoluna devam eden Kenan Yavuz, iş dışı yaşamını Sıradışı’yla paylaştı. Aliağa’da, 5 milyar dolara kurulacak ve tamamlandığında Türkiye’de bir seferde tek noktaya yapılan en büyük özel sektör yatırımı olacak Star Rafinerisi’nin başındaki Yavuz, Fenerbahçe ve kedilere olan tutkusuyla tanınıyor. 

GÜNE BAŞLANGIÇ
Ben sabah tembellerindenim

• Genelde 01.00 gibi yatarım, 08.00-08.30’da kalkarım. Bazı günler saat 09.00’da uyandığım da olur. Sabah tembeliyimdir. ‘5 dakika daha’larım hiç bitmez. İş programıma göre 08.30-09.30 saatleri arası evden çıkarım.
• Gençliğimde de hep geç kalkar, servisi kaçırır, işe saatinde yetişemez, müdürümden fırça yerdim. Yolda radyo dinler, gazete okurum. Her gün düzenli olarak takip ettiğim tek gazete var. İlk sayfasından başlar magazin ve spor hariç tamamına bakarım. Yaklaşık yarım saatimi ayırırım.

OTOMOBİL
Bilezikleri bozdurup almıştım

İlk arabam 1973 model beyaz bir Vosvos’tu. Düğünde eşime takılan bilezikleri bozdurup almıştım. Motoru yağ yakar, gaza bastığımda arkadan inanılmaz duman çıkarırdı, bu nedenle çok utanırdım.
• Şu an şahsi otomobilim yok. Şirketin tahsis ettiği Mercedes S350’ye biniyorum. Şoförüm var ama akşamları ve hafta sonları kendim kullanıyorum. İş dışındaki yerlere giderken şoför almam.
• Direksiyonda olmayı seviyorum, kendimi özgür hissediyorum.
• Bir araçta güven ve konfor ararım. Yaşımız geçti, emeklilikte bol bol seyahat edecek bir aile arabam olsun isterim.

BESLENME
Tereyağlı, sarımsaklı pilav

• Hafta içi kahvaltı alışkanlığım yoktur. O zamanı uykuda geçirmeyi tercih ederim. Ama hafta sonları evde ailece yapmaktan keyif alırım. Memleketim Bayburt’tan getirttiğim küflü peynir, eritilmiş tereyağı, zeytin ve çay bana yeter.
• Öğlenleri, iş arasında karnımı doyurmak için yerim. Özel bir tercihim yoktur. Arkadaşlar ne getirirse onu yerim. Kurum dışında yemeğe gittiğim, birini götürdüğüm çok nadirdir. Çok zamanımı alır, tüm günüm gider.
• Akşamları genelde evde olurum. Eşim ne pişirmişse onu tüketirim. Çok çeşit olduğu zaman strese girerim. ‘Az olsun, yiyelim kalkalım’ isterim.
• Hiçbir yiyeceğe karşı özel bir bağım yok. Çok fazla yemek seçmem. Lezzetli pişirilmiş, emek verilmiş, özen gösterilmiş her lezzeti tadarım. Ancak bamyayı ve tavuğu çok   tercih ettiğimi söyleyemem.
• Kurufasulye-pilav-turşu üçlüsünü, Bayburt’a özgü tereyağlı, sarımsaklı bulgur pilavını 15 gün yemezsem ararım.
• Mutfağa girmem, çünkü elimden hiçbir iş gelmez.

MEKAN
Balık lokantalarına giderim

Enerji ve iş dünyasına dair demeçleri ve analizleri ile ulusal basında sık sık gündeme geliyor...• Dışarıda çok fazla yemek yeme alışkanlığım yok. Bu nedenle isim aklımda tutamam. Türkiye’de olsun, dışarıda olsun ağırlıklı deniz ürünleri sunan yerlere giderim. Denizden çıkan her şeyi yerim.
• Bir mekanda temizlik, hijyen, mönü zenginliği, bilinirlik ararım.

TOPLANTI
Her türlü detaya hakimimdir

• Günümüzde toplantı düzeni tüm dünyada değişti. Fiziki olarak artık bir araya gelmek gerekmiyor. Teknoloji sayesinde, e-mail, telekonferans ve benzeri yollarla iletişim kurabiliyor, konuları anında çözebiliyorsunuz.
• Yönetim kurulu olarak bu nedenle 2-3 ayda bir toplanıyoruz.
• Sorumlu olduğum alanda mutlaka risk alırım. Tüm detaylara hakim olurum. Muhatabım kim olursa olsun önceden çalışırım. Petkim’le ilgili her detay ezberimdedir. Detay bilmek, insanların yetkilerini üzerlerinden almak anlamına gelmez. Süreçleri yönetmek için gereklidir.

SPOR
Meğer torpil yapıyorlarmış

• Çok fazla spor yapamıyorum. Evde arada sırada  yürüme bandına çıkıyorum.
• Aliağa’da iken arkadaşlarla zaman zaman futbol oynardım. Aslında hiç becerikli değilim ama her maçta 2-3 gol atardım. Evde anlattığımda eşim inanmaz, “Sana torpil geçiyorlardır” derdi. İnceledim, doğruymuş.
• Fenerbahçeliyim. 1907 Fenerbahçe Derneği üyesiyim. Fırsat buldukça Şükrü Saraçoğlu’nda maç izlemeye giderim. Cemil Turan hayranıyım. Benim için imzaladığı forma var, gözüm gibi bakıyorum.

SEVİMLİ  DOSTLAR
Hayvanlarla aram aşırı iyi

• Eşimden kaynaklı hayvanlarla aram aşırı iyi. Aliağa’da iken bahçede kedi sayısı 30’u geçmişti. Şimdi İstanbul’da ikisi evde (Pamuk ve Yaramaz) olmak üzere 10 tane var.
• Bi ara kuşumuz vardı, ölümü bizi çok sarstı, bir daha almadık.
• Köpekleri seviyorum ama sorumluluk istiyor, bu yüzden uzak duruyorum.

HOBİ
Tavla ve okeyi güzel oynarım

• Çok klasik olacak ama çalışmak, çalışmak, çalışmak...
• Yazmayı çok severim. Özellikle ülkenin ekonomik meseleleri ve politikalarıyla ilgili düşüncelerimi kağıda dökerim. Sinirlendiğim bir konuda 10 dakikada iyi bir makale çıkarırım. Dergi ve gazetelerde dönem dönem köşem oldu. Zamansızlık nedeniyle düzenli yapamıyorum.
• Evde elimin altında hep kitap olur. Özellikle tarihi günümüzle buluşturup meseleleri analiz eden eserleri okurum.
• Türküleri çok severim. Dostlarla sıra geceleri yaptığımızda ben de söylerim. İyi de halay çekerim. 80 öncesi Türk Hafif Müziği de güzeldi. Denk gelirse dinlerim.
• Bir enstrüman çalmayı hep istedim. Ama o konuda da yeteneksizim. Kulak yok. Bir ahbabım  söz verdi. Ben zaman ayıracağım, o da bana saz çalmayı öğretecek. Bakalım başarabilecek miyim?
• Sinema ve tiyatroyu severim. 2-3 ayda bir denk getirip giderim.
• Akşamları TV seyrederim. Muhteşem Yüzyıl, Öyle Bir Geçer ki Zaman’a bakıyorum. Onların olmadığı günlerde tartışma programlarını izlerim.
Bir çok ödüle layık görülen Kenan Yavuz, 2009 yılında Milli Prodüktivite Merkezi tarafından 'Yılın İşvereni' seçilmişti...• Tavlayı da okeyi de güzel oynarım, iddialıyım.

KARİYER
Çocukluk hayalim gerçekleşti

• Ankara Üniversitesi İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, İşletme Bölümü mezunuyum. İstanbul Üniversitesi İşletme  Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsü ve Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans yaptım.
• İş yaşamıma 1985’te Koç’ta başladım. Otomotiv yan   sanayinde faaliyet gösteren Mako Elektrik’te  kesintisiz     19 yıl çalıştım. Tüm kademelerinde görev aldım.
• 2004 yılında kader beni Petkim’le birleştirdi. Yönetim kurulu üyesi ve genel müdür olarak görev yaptım. Petkim’in özelleştirilmesinin ardından yeniden yönetim kurulu üyeliğine, Socar&Turcas Enerji A.Ş. Grup Şirketleri Başkanlığı’na (CEO) atandım.
• Halen Socar Türkiye Başkanı ve Petkim Yönetim Kurulu Üyesi olarak yoluma devam ediyorum.
• Köy çocuğuyum. Babam çiftçiydi. Okul kapanır kapanmaz bir gün bile tatil yapmadan soluğu tarlada alır, saban sürer, tırpan biçerdim. Kendi işimizi bitirdiğimizde de harçlığım daha çok olsun diye başkalarına yardıma giderdim.
• Çocukken hayal edip de gerçekleştiremediğim hiçbir şey olmadı.

TATİL
Bu yıl üç hafta yapacağım

Tatilini doğduğu topraklarda, yani Bayburt'ta geçiren Kenan Yavuz, bir başka röportajında ise ''25 yıldır bu alışkanlığı hiç aksatmadım'' demişti...• Petkim öncesinde otomotiv sektöründe çalışıyordum. Fabrikalar ağustosta bakıma alındığı için 4 hafta tatil yapardım. Petkim’e geldikten sonra ilk yıllarda tamamen ihmal ettim. Çünkü çok çalışmak gerekiyordu. Ama şimdi işler oturdu, yeniden yapmaya başladım.
• Yılda en az iki kez birer hafta kullanıyorum. Bu seneki hedefim bunu üçe çıkarabilmek. Bir haftasını memleketimde geçiriyorum. Diğerinde eşime ve çocuklarıma tabiyim. Aramızda bir anlaşma var. Onlar bir hafta benimle köyüme geliyor. Sonra ben de onlar nereye isterse oraya gidiyorum.
• Bodrum’da yazlığım var. Ama şu ana kadar gitmek kısmet olmadı. İnşallah bu yaz gidip oturacağım. En azından hafta sonları kaçacağım.

MODA
Renkli giyinmeme izin yok

• Neyin moda olduğunu neyin olmadığını bilmem. Marka hiç takip etmem.
• Çok dolaştım, üzerime oturan iki firma (Damat Tween ve Sarar) buldum, her şeyimi oradan alıyorum. Ben acil adamım, beklemeyi sevmem.
• Hafta içi takım, hafta sonu spor giyinirim. Kravatı çok sevmem. Kenarda birkaç tane bulundurur, konuğum gelmeden önce takar, gidince çıkarırım.
• Takımda koyu renkleri tercih ederim. Sporda renkli giyinmekten hoşlanırım ama eşim izin vermiyor. Gömleklerim ise beyaz ya da mavidir.

TEKNOLOJİ
Özel hayatımız elden gitti

• Teknoloji hem iyi hem kötü. Hayatımızı kolaylaştırırken bir yandan da özelimizi elimizden aldı. Eskiden cep telefonu olmadığı için seyahate gittiğimizde rahattık, şimdi öyle mi? 24 saat açık. Bağımlısı olduk. İsteseniz de kapatamıyorsunuz. Gecenin bir vakti ya cepten ya da bilgisayardan maillerinize bakmak ve cevap vermek zorunda kalabiliyorsunuz. Özel yaşam o anlamda törpülendi.
• Ticaret lisesi kökenliyim, daktilodan gelen 10 parmak yazma alışkanlığım var. Yazılarımı da maillerimi de kendim yazarım.
• Sosyal medyada yokum. Ama olmam gerektiği söyleniyor. Bakacağım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
69000 9 yıl önce

adamın hası...

Avatar
Samiriti 7 yıl önce

Kenan YAVUZ unutulmaz bir Anadolu çocuğu. Harcadılar.

Avatar
yalın 8 yıl önce

baglantı arıyorum bulamıyorum sadece özel hayatını anlatıyor bunlardan bizine

Avatar
bahri 2 yıl önce

dünya mirasına girer yavuz eseri,,,ikinci eser ise haho-saruhan köyü kale altı,
ali taşı 100 tonluk havada duruyor,alt çayda alabalık var trabzon uzun göl gibi olabilir.!!!