Bayburt'ta Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı Tanıtıldı

Bayburt Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, kadına yönelik şiddetle mücadele için hazırlanan il eylem planının tanıttı.

Bayburt'ta Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı Tanıtıldı

Bayburt Postası - Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM)’de görevli Sosyal Çalışmacı Sümeyra Yılmaz, Bakanlık tarafından hazırlanan Şiddetle Mücadele Eylem planı ve bu planın ile uyarlanması süreciyle ilgili bilgiler aktardı.

İlde bulunan kurum ve kuruluşlarla yapılan istişareler sonucunda oluşturulan il eylem planı 2022-2025 yılları arasında gerçekleştirilmesi hedeflenen faaliyetleri kapsadığını söyleyen Yılmaz, Kadına yönelik şiddetle mücadelede tek bir kurumun hizmet vermesinin yeterli olmadığını ve bu sebeple diğer kurum ve kuruluşlarla ortaklaşa bir çalışma yapılmasının önemli olduğunu belirterek yapılması hedeflenen faaliyetleri şu şekilde sıraladı:

“Adalete Erişim ve Mevzuat”

6284 Sayılı Kanunun etkin uygulanması için Valilik tarafından kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda ilgili kurum ve kuruluşların kurumsal sorumluluklarını belirleyen iç genelge yayımlanması.

İlde yer alan Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü’nün kadına yönelik şiddetle mücadeleye ilişkin bilgi ve farkındalık düzeyi geliştirilecek ve müdürlük bünyesinde görevli personellerin kadına yönelik şiddetle mücadele, şiddet mağduruyla görüşme teknikleri konularında eğitim almaları sağlanması.

“Politika ve Koordinasyon”

ŞÖNİM hizmetlerinin tanıtımı ve halka aktarılması amacıyla broşür ve afiş dağıtımı yapılması.

İlçelerde oluşturulan Komisyonların düzenli toplanması sağlanacak ve bu kapsamda alınan kararlar doğrultusunda yapılacak eğitim ve farkındalık çalışmaları yıl sonlarında düzenli olarak ŞÖNİM’e resmi yazıyla iletilmesi.

Üniversitelerin kadına yönelik şiddetle mücadelede rolü ve önemine ilişkin akademide kadın buluşmaları gerçekleştirilmesi,

“Koruyucu ve Önleyici Hizmetler”

Bir diğer hedefimiz Koruyucu ve Önleyici hizmetler. Burada amacımız koruyucu ve önleyici hizmetlerin daha etkin şekilde sunulması, bu kapasitenin artırılmasıyla alakalı. Mesela bir maddemiz KADES’in tanınırlığının artırılmasına yönelik, bunu özellikle emniyet ve jandarma sürekli olarak broşür dağıtıyor bu bilgilendirmeyi yapıyor. Bizde müracaatçılarımıza bu bilgilendirmelerde bulunuyoruz.

Alkol madde bağımlılığı sorunu olan şiddet uygulayanlara yönelik bağımlılıkla mücadele konusunda özel müdahale programlarına katılımlarının sağlanması. Şunu söylemek mümkün şiddet uygulayan kişilerde belli bir kitle var, bu kişilerin alkol ve madde bağımlılığı olduğunu görüyoruz. Şiddet uygulama sebebi olarak bu bağımlılığı söylemek mümkün.

Geçici korunan ve uluslararası koruma başvuru veya statü sahibi kadın ve beraberindeki çocukların koruyucu ve önleyici hizmetlerden daha etkin biçimde yararlanmalarını sağlamak. Yine Göç İdaresiyle işbirliği içerisinde biz bu kişilere de aynı hizmetleri sunuyoruz.

Kadına yönelik şiddet eylemleri sebebiyle tutuklu veya hükümlü bulunanların izin, firar ya da tahliye durumunda izleme takibi için gerekli tedbirlerin alınması ve ilgili kurumlara bildiriminin yapılması. Bu önemli bir madde. Özellikle biz aile içi eşe karşı şiddetten ceza almış hüküm giymiş kişilerin, firar yada tahliye durumlarında cezaevlerinden bize bilgilendirme yapmalarını istiyoruz ki; çıkış yapmaları halinde bizde şiddet mağduru kişilere ulaşıyoruz ve alabileceği hizmetleri aktarıyoruz. Kedisine bu bilgilendirmeleri yapıyoruz ve gerekirse kadın konuk evine yerleştirerek o süreci daha sağlıklı ve güvenli bir şekilde geçirmelerini sağlıyoruz.

“Toplumsal Farkındalık”

Bu en önemli hedeflerden bir tanesi diye özetlemek mümkün. Şiddetle topyekûn mücadele için toplumsal farkındalık ve duyarlılığı artırmak. Hedefimiz bunu kapsıyor. Maddelerden bir tanesi Kamu personeline kadına yönelik şiddetle mücadele, erken yaşta evliliklerle mücadele ve görüşme teknikleri konularında eğitimler verilmesi.

Biz bunları düzenli olarak gerçekleştiriyoruz. Sadece kamu personellerine değil ama kamu personellerine öncelik tanıyoruz diyebiliriz, bu alanda doğrudan hizmet veren kişiler oldukları için. Ama hemen hemen ulaşabildiğimiz her kesime biz bu eğitimleri düzenlemeye çalışıyoruz.

Bir diğer maddemiz Diyanet İşleri Başkanlığıyla alakalı.  vaaz ve hutbelerde kadına yönelik şiddet konusuna yer verilerek düzenli olarak manevi değerler eğitimi verilmesi. Zaten hem vaaz ve hutbelerde hem de evlilik başvurularında bu bilgilendirmeleri müftülüğümüz yapıyor. Özellikle aile içi iletişim, eşlerin birbirine karşı saygılı davranması gibi konularda bir bilgilendirmeleri var.

Bir diğer maddemiz de Milli Savunma Bakanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde vatani görevini yapmakta olan erbaş ve erlere yönelik düzenli evlilik öncesi eğitim çalışmaları gerçekleştirilmesi. Yine buda düzenli yapılan eğitimlerden bir tanesi.

Öğretmenlere ve okul yöneticilerine yönelik aile içi şiddet, kadına yönelik şiddet, kadın erkek fırsat eşitliği gibi konularda yılda bir kez olmak üzere düzenli eğitim verilmesi.

Yurtlarda kalan kadın ve erkek öğrencilere yönelik kadına yönelik şiddetle mücadele eğitimleri gerçekleştirilmesi. Özellikle son zamanlarda öğrenci kitlesinde de başvuruların arttığını söylemek mümkün. Ama bu illaki şiddet oranının arttığı anlamına gelmiyor tabi. Gençlerimizin de bu konularda bilgilendiği bilinçlendiği ve bu kapsamda nereye başvuru yapacaklarını bildikleri anlamına geliyor.

Kuran Kursu öğrencilerine yönelik aile kurma bilinci ve ahlaki değerler eğitimi verilmesi.

Okul öncesi eğitim öğrencilerine yönelik eşitlik, farklılıklara saygı, sağlıklı ve olumlu iletişim konularında farkındalık çalışmaları gerçekleştirilmesi. Tabi burada okul öncesinde doğrudan şiddet içerikli eğitimler değil de eşitlik farklılıklara saygı gibi konularda eğitim verilmesi daha doğru oluyor.”

Programa, 1İl Müdür Vekili Bülent Koçyiğit, Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürü Hazar Altundaş, Kadın Konukevi Müdürü Semiha Altundaş, Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi Müdürü Yağmur Dağhan, kurum personeli ve ilde görev yapan basın mensupları katıldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.