Yılmaz Kırıcı: “İktidar milyonlarca emekliyi açlık sınırının altında yaşamaya mahkum etti”

Bayburt İYİ Parti İl Başkanı Yılmaz Kırıcı, emeklilerin yaşadıkları ekonomik sorunlarını gündeme getirdi.

Yılmaz Kırıcı: “İktidar milyonlarca emekliyi açlık sınırının altında yaşamaya mahkum etti”

Bayburt Postası - Kırıcı, "Aylık 7500 TL gibi maaşa mahkûm edilen emekliler açlık sınırının altında yaşamaya terk edilmiştir" dedi. 

Ekonomik verileri paylaşan ve gıda fiyatlarına dikkat çeken Kırıcı, şunları söyledi:

“Ülkemizde her geçen gün derinleşen ekonomik çıkmazın orta yerinde kalan, emekli vatandaşlarımız adeta yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bırakılmıştır.

Ancak iktidar bu gerçeği görmek yerine kendi hayal dünyasında yaşıyor gibi görünüyor. Üst üste gelen zamlar, emeklilerin cebindeki son kuruşlarını bile sömürür hale gelmiştir.

Ne yazık ki, bu açgözlü doymak bilmeyen siyasi politikaların sonucunda ev kiraları bile astronomik rakamlara ulaştı. Aylık 7500 TL gibi maaşa mahkûm edilen emekliler açlık sınırının altında yaşamaya terk edilmiştir.

Emekli vatandaşlarımız, hayatlarını sürdürebilmek için torunlarından bile kaçar hale geldiler. Çünkü iktidarın uyguladığı ekonomik politikalar, emeklileri torunlarına dahi sarılamayacak duruma getirmiştir. Temel ihtiyaçlarını karşılayamaz hale gelen bu insanlar, bir zamanlar hak ettikleri huzuru ve saygıyı bile bulamamanın acısını yaşıyorlar.

Görünen o ki, iktidarın emeklilere yönelik vaatleri sadece birer seçim malzemesi olarak kullanılmış olduğu ortaya çıkmıştır. Emekli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak yerine, daha da zor hale getiren bu iktidar, halkı aldatmanın ve halka yalan söylemenin en acımasız yüzünü gösteriyor.

Enerji faturaları, emeklilerin belini büken çok ağır bir yük haline gelmiştir. Elektrik ve doğalgaz zamlarıyla zor geçinen emekli vatandaşların cebindeki paraya dahi göz dikilmiştir. Soğuk kış günlerinde ısınabilmek, artık lüks haline gelmiştir. Bu da demek oluyor ki, emeklilerin soğuktan korunabilmesi için daha fazla fedakârlık yapması gerekiyor ve yine fedakârlık, geçinemeyen emekli ve bağkurunu ödeyemeyen esnafımızdan bekleniyor.

Diğer taraftan gıda maddelerindeki fiyatlardaki zalim artışlar da emeklilerin geçimini ve beslenmesini imkânsız hale getirmiştir. Bir zamanlar sofralarını süsleyen et ürünleri, artık ulaşılamaz bir hayal haline gelmiştir. Günümüzde 1 kilo kıyma en az 350 TL çıkmıştır. İçler acısı bir dayatmanın faturasını yine en ağır bir şekilde emekli vatandaşlarımız ödüyor.

Emekli vatandaşlarımızın gelecek kaygısı ve bitmeyen sıkıntıları ise mevcut iktidarın umurunda bile değil. Torunlarının gözlerindeki ışıltıyı göremeyen emekliler, yarınlara dair umutlarını kaybetmiş bireyler olarak hayatlarını sürdürmek zorunda bırakılmışlardır. İktidar her zaman ki gibi bu insanların yaşamlarını sadece ekonomik sıkıntılarla değil, aynı zamanda manevi olarak da sömürmeye devam ediyor.

Her gün gelen zamlar, yetersiz maaşlar ve uçuk kira fiyatları, emeklilerin yaşam standartlarını adeta yerle bir etmiş durumda. İktidarın verdiği sözlerin birer boş vaatten öteye gitmediği acı bir gerçek olarak karşımızda duruyor. Emekli vatandaşlarımızın hak ettiği yaşam koşullarını elde edebilmesi için adil ve ciddi politikaların hayata geçirilmesi, uygulanan fiyat istikrasızlığının ivedilikle düzeltilmesi gerekiyor.
Emeklilerin insanca yaşayabilecekleri politikaların ivedilikle hayata geçirilmesi kaçınılmaz hale gelmiştir. Bu politikaların oluşturulması, sadece iktidarın değil, toplumun tüm kesimlerinin sorumluluğudur. Unutmamalıyız ki, bugün onların yaşadığı bu zorluklara duyarsız kalacak olursak yarın aynı sıkıntıları bizlerde yaşarız. 

İktidar milyonlarca emeklinin ahını almaktan biran önce vazgeçmeli ve emeklilerin insan onuruna yakışır bir şekilde kalan ömürlerini geçirmeleri için maaşlarında gereken iyileştirmeyi biran önce yapmalıdır."
 

Anahtar Kelimeler:
Yılmaz Kırıcı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mesut 11 ay önce

Bırakın bu işleri, oturduğunuz yerden eleştiri yapıyorsunuz. Muhalefet olarak neyi başardınız? Ekonomik kriz yenimi var oldu? Milletin sıkıntıları yenimi arttı. Siz gerçek muhalefet olsaydınız bugün başarı sahibi olacaktınız. Şimdi konuşmanın hiç bir önemi yok geç kaldınız

Avatar
Alpay 11 ay önce

Bu memlekette eleştiriye kimse tahammül edemiyor. Muhalefet iktidarın sebep olduğu bütün olumsuzlukları dillendirmeyecek de şak şak mı yapacak. 22 yıllık iktidarın ülkeyi getirdiği durum ortada. Bu devlet zenginin doğalgazını ödeyecek kadar güçlü bir ekonomiye, hazineye sahip değil. Geçiş garantili köprüler mi dersin, döviz mevduatına destek mi dersin. Deniz bitti kara göründü, yalancı baharda bitti. Seçim öncesi yalanlarıda başlarına patladı.

Avatar
Vatandas 11 ay önce

Başkanım az bile ediyor, bu millete böyle yönetici..

Avatar
nivli 11 ay önce

hade ordan 10 il yıkılmış yattığınız yerden ahkam kesmek kolay

Misafir Avatar
muammer 11 ay önce @nivli

Nivden akıllı adam lar çıkar sen nasıl bir çıktısın böyle. Enflasyon sebep faiz sonuç diye hiçbir bilimsen altyapısı olmayan paranoyak bir söylem ülkeyi batırdı sen depreme nasıl bağladın.

Beğenmedim! (0)
Avatar
nivli 10 ay önce

siz bayburt a ne yapacaksınız bi tane proje acıkla hangi faprıkayı yapacaksınız issizliğe nasıl care olacaksınız kısaca konuşmak kolay