Çoruh Nehri Platformu kuruldu

Bayburt Çoruh Nehri Platformu kuruldu.

Çoruh Nehri Platformu kuruldu
Bayburt Postası - Çoruh Nehri Projesi'nin ikinci etep çalışmalarının gündeme gelmesinin ardından Bayburt'ta faaliyetlerini sürdüren 7 derneğin katılımıyla Çoruh Nehri Platformu kuruldu. 

İşte plarformun tutanağı:

Bayburt Çoruh Nehri Platformu Mutabakat Tutanağı 

Madde 1: 
Platformun Adı 
Bayburt Çoruh Nehri Rehabilitasyon Çalışmaları Destekleme Platformu.
Kısa Adı: Bayburt Çoruh Nehri Platformu.
Kuruluş Tarihi: 10 Haziran 2020
Faaliyet Adresi: Şeyhhayran Mahallesi Turan Caddesi No:12/A BAYBURT
Platform Koordinatörü: Prof. Dr. Rıfat YILDIZ, [email protected], 0532- 464 1396 

Madde 2:
Platformun Yasal Dayanağı 
İşbu platform, 5253 sayılı Dernekler Kanununun 25’inci maddesi ve 31.03.2005 tarih ve 25772 sayılı Resmi Gazete ’de yayınlanan Dernekler Yönetmeliğinin 94’üncü Maddesi esasları doğrultusunda kurulmuştur. 

Madde 3:
Platformun Amacı
1. DSİ tarafından Çoruh Nehri 2. Etap Rehabilitasyon çalışmaları kapsamında hazırlanan uygulama projesinin genel esasları hakkında Bayburt kamuoyunu çeşitli iletişim araçlarıyla bilgilendirmek.
2. Amacın birinci maddesinde ifade dilen çalışmalarda Çoruh Nehri’nin doğal yapısının; ekolojik (çevrebilimsel), sosyal, ekonomik, estetik, nehir tarihi ve rekreasyonel etkinliklere olanak sağlayacak işlevlerinin korunarak ve geliştirilerek rehabilite edilmesine katkı sağlamaktır.
3. Amacın ikinci maddesinde vurgulanan katkının sağlanabilmesinde konuyla ilgili bir uzmanlar heyetini oluşturmaktır.

Madde 4:
Platformun Amacına Ulaşmak İçin Yürütülecek Faaliyetler
1. Yürütülecek faaliyetlerle ilgili yıllık çalışma programı hazırlamak.
2. Platform yönetim grubu üyeleri arasında görev paylaşımını gerçekleştirmek.
3. Projeyle ilgili uzmanlık alanlarında yetkin ve deneyimli kişilerden oluşacak bir “Bayburt Çoruh Nehri Platformu Uzmanlar Heyeti” oluşturmak.
4. Uzmanlar Heyeti üyelerini tasarlanan proje hakkında kitabi ve yerinde gözlemsel olarak bilgilendirmek. Uzmanların benzer ulusal ve uluslararası uygulanmış olan projelerden yararlanması hususunda, gerekli materyali sağlamak.
5. Uzmanlar heyetinin yapacakları gözlem, analiz ve değerlendirmelerinin sonuçlarını rapora dönüştürmek; bu çerçevede oluşturulacak önerileri Bayburt kamuoyuyla paylaşmak ve konuyla ilgili makamları bilgilendirmek. 
6. Proje müteahhit ve taşeronları ile ilişki içinde olmak. 

Madde 5:
Platformun Kurucuları
1. Bayburt Bilgi Paylaşım ve Proje Üretim Derneği (BAYPROJE), 
2. Bayburt Bilim Eğitim ve Kültür Derneği (BEKDER),    
3. Erzurum Eczacılar Odası Bayburt Temsilciliği, 
4. Bayburt Gazeteciler Cemiyeti, 
5. Bayburt Kadınlar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, 
6. Bayburt Kenan Yavuz Kültür Evi ve Etnografya Müzesi Vakfı,  
7. Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği (BAYDER),

Madde 6:
Platforma Üyelik
Platform kurucularınca, gerekli görülmesi durumunda yeni üye başvuruları kabul edilebilir.

Madde 7:
Platformun Organları
1. Yönetim Grubu: Platform kurucularının temsilcilerinin tamamından oluşur ve kendi aralarında gönüllülük esaslı yapacakları görev dağılımına göre platform faaliyetlerine katkıda bulunur. 
2. Koordinatör: Platform kurucuları tarafından belirlenir ve amaçlar doğrultusunda hazırlanacak yıllık çalışma programı uygulamalarını koordine eder.

Madde 8:
Platform Faaliyetlerinin Finansmanı
Platformun kurucu STK’ları, platform faaliyetlerinden doğacak masrafları paylaşırlar.

Madde 9:
Platformun Faaliyet Süresi
DSİ’nin Çoruh 2. Etap projesinin tamamlanmasıyla, Bayburt Çoruh Nehri Platformunun görevi esas itibariyle tamamlanmış olmakla beraber, kurucular kurulunun kararıyla platform Çoruh Nehri ile ilgili her türlü çalışmayı takip edebilir.

Anahtar Kelimeler:
Çoruh Nehri Platformu
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
GÜRSEL KARAPINAR 4 yıl önce

Hayırlı olsun....7 dernekten oluşan bu platformun çok eksiği var diyorum..Eczacılar odası var..BARO'dan İnşaat.Müh.Odasından kimse yok...! Acaba bu dernek adına temsil edeceklerin ,meslek dağılımı nasıl..? detaylarını bekliyoruz...

Avatar
Dilara 4 yıl önce

Acaba mutabakatta bu projenin adı Çoruh nehri olarak mı geçiyor yoksa sırf çoruh kenarına bina dikilsin die isminin artık yıldırım çayı olarak değiştilmiş halimi mevcut?

Avatar
Mustafa okumuş 4 yıl önce

Öncelikli olarak dernek hayırlı işlere imza atar inşAllah ve bu çalışmalara başlarken Çoruh nehrinin Bayburt’tan geçen kolunun yıldırım çayı statüsünü değiştirip Çoruh nehri statüsüne alarak işe başlarsalar işte o zaman Bayburtluların desteğini alırlar yok alamaz iseler yine birilerinin dayatmalarına ses çıkarmazlarsa boşuna dernek kurmanın sadece insanların kafalarını bulandırmayın hiç kimseye yararı olmaz başarılar dilerim .

Avatar
Bayburtlu Salih 4 yıl önce

Hani bir söz varya, zararın neresinden dönerseniz ka^rdır diye. Bu sözden yola çıkarak, kurulan bu platformun, ilk başta paralar suya gömülürken ortaya çıkmaları ve itaraz ederek bilimsel verileri ortaya koyarak doğru yolu göstermelerini beklerdim. Tıpkı Asuman hanım gibi, kaldı ki, buna ragmen yinede zararın neresinden dönülürse kardır. Ayrıca bu zamana kadar etkili bir sivil toplum kuruluşu olarak Bayburt un genel menfaatlerine öncülük etmekte yetersiz kalsalarda, Ticaret odası, Esnaf odaları , Baro, Mimarlar Mühendisler odaları, her şeyden önce ilgili bilim dalı hangisi ise , ilk başta listede olmalı; Platformun Çoruh nehri konusunda, Belediye ye ve Bakanlığa kanun teklifi sunarak özellikle şehir merkezinden geçen akar suların en aza 50-100 metre yakınanaa betonlaşma yapılamaz diye madde olmalı diye müracat etmeli. Bayburt ta Çoruh nehri kenarında , yani Bent hamamından, Erzurum köprüsüne kadar sağlı sollu betonlar kademeli yıkılmalı ve burada bulunan, özellikle esnafımızın mağdur o

Avatar
Murat Çelik 4 yıl önce

Çoruh'ta hayatı boyunca çimmemiş, tik tepe atlamamış kişler Çoruh'un ruhunu anlayamaz. Karar verecekler arasında çocukluğunu Çoruh'un için yaşamış kişilerde olmalı.

Avatar
eyüp 4 yıl önce

hersene aynı senaryo bişey yapıldığı yok yapboz yazık günah