Bayburt Üniversitesi URAP Türkiye Sıralamasında Yükselişte

Ortadoğu Teknik Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren ve çeşitli kurumsal ölçütler çerçevesinde Türkiye'deki üniversitelerinin başarı sırasını belirleyen URAP'ın 2023-2024 verilerine göre 188 devlet ve vakıf üniversitesi arasında 111. sırayı alan Bayburt Üniversitesi, Entegre Kalite Yönetimi ve öğrenci odaklı üretim anlayışının etkisiyle fark ortaya koyan bir yükseliş ivmesi yakaladı.

Bayburt Üniversitesi URAP Türkiye Sıralamasında Yükselişte

Bayburt Postası - Bir önceki yılın sıralamasında 183 üniversite arasında 115. sırada yer alan Bayburt Üniversitesi, artan üniversite sayısına rağmen gösterdiği yükselişle "ilk 100" hedefine bir adım daha yaklaştı.

Entegre Kalite Yönetim Sistemi, proje seferberliği ve katılımlı öğrenci ekolojisi yaklaşımıyla yeni nesil üniversite standartlarını kararlılıkla uygulayan Bayburt Üniversitesi, spor ve proje başarılarının yanı sıra genel başarı sıralamasında da hedeflerine emin adımlarla ilerliyor. Bayburt Üniversitesi, URAP'ın 2023-2024 sıralama verilerine göre Türkiye'deki 188 devlet ve vakıf Üniversitesi arasında 111. sırayı, devlet üniversiteleri arasında ise 91. sırayı aldı. Bir önceki yıl genel sıralamada 115., devlet üniversiteleri sıralamasında ise 92. sırada olan Bayburt Üniversitesi, yükselişte istikrarı yakaladı. Tıp Fakültesi olmayan 101 devlet üniversitesi arasında bir önceki yıla göre bir basamak yükselerek 43. sıraya yerleşen Bayburt Üniversitesi, bu alanda "ilk 40" hedefine de yaklaşmış oldu.

Bayburt Üniversitesi, 2021-2022 akademik yılında genel sıralamada 115., devlet üniversiteleri sıralamasında 93. basamaktan listeye girdi. Bayburt Üniversitesinin 2022-2023 akademik yılında , listedeki artan üniversite sayısına rağmen genel sıralamadaki yeri değişmezken, devlet üniversiteleri arasında 92. basamağa yükseldi. Proje seferberliğinin etkilerinin dahil edildiği değerlendirme ölçütlerinin belirleyici olduğu 2023-2024 sıralamasındaysa beklenen ivme gerçekleşti ve artan üniversite sayısına rağmen belirgin farkı beraberinde getirdi.

URAP verilerinin güvenilir bir ölçüm parametresi olarak mevcut yönetsel çalışmaların başarı kapasitesini anlamaya yardımcı olduğunu söyleyen Rektör Prof. Dr. Mutlu Türkmen, "Üniversitemizi daha iyi, daha kaliteli ve daha üretken kılmak adına tüm insan kaynaklarımızın katıldığı bir yönetişim sisteminin altyapı çalışmalarını tamamladık ve geçtiğimiz yıldan bu yana uygulamaya başladık. Emeklerimizin neden olacağı farkı hedefler olarak tanımladığımız stratejik planlamamızın, URAP gibi güvenilir otoritelerin ölçüm ve değerlendirmeleri ile  teyit edilmesini bekliyorduk. Bu sıralama, sağlam adımlarla ilerlediğimiz hedef yürüyüşünde ne kadar doğru yolda olduğumuzu kanıtlamış oldu. Yaptıklarımızın bir fark ortaya koyduğunu teyit etmek, aynı zamanda gelecekteki büyük hedeflerimiz için bir teminat anlamı taşıyor. Çünkü 2025 yılına kadar genel sıralamada ilk 100'ü, devlet üniversiteleri sıralamasında ilk 80'i, Tıp Fakültesi olmayan üniversiteler sıralamasında ise ilk 40'ı hedefliyoruz. Bu yılki konumumuz, hedeflere giden yolda yalnızca bir eşikti. Çünkü mevcut çalışmalarımız, 2030, 2035 ve 2040 hedeflerini de içeriyor. Bugünkü başarımız, 2040 yılı için belirlediğimiz, genel sıralamada ilk 40 hedefinin de başarılabileceğini gösteriyor. Bu başarıda emeği geçen tüm paydaşlarımıza, personelimize ve öğrencilerimize teşekkür ederim." dedi. 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
BAYBURT SEVDALISI 8 ay önce

bayburtluolarak üniversiteyede tıpfakültesilazım askeriye taşındığızaman adliye yspanakadar tıpfakültesiyapılmasılaxımdeğilmisayınvam vedemilletvekilim bayburtbelediyebaşkanım bayburtlu vatandaşlarım