Selim Gürbüzer'in ikinci kitabı 'Medine'den Buhara'ya'

Gazetemiz yazarlarından Selim Gürbüzer'in ikinci kitabı 'Medine'den Buhara'ya' yayımlandı.

Selim Gürbüzer'in ikinci kitabı 'Medine'den Buhara'ya'

2023 yılının ocak ayında 'Güneş Doğu'dan Doğar' isimli kitabını koyucuyla buluşturan Bayburtlu yazar Selim Gürbüzer'in ikinci kitabı 'Medine'den Buhara'ya'  adlı kitabı da raflardaki yerini aldı.

Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık'tan 512 sayfa hacimli çıkan kitap 8 bölüm yer alıyor. Kitapta, Saadat-ı Kiram, Yazarlar Ne Dedi?, Basında Seyda Hazretleri, Tasavvufi Sohbetler, Medine'den Buhara'ya Giden Yolda Biat, Medine'den Buhara'ya Giden Yolda Sofinin Dünyası, Medine'den Buhara'ya Giden Yolda 11 Usul, Medine'den Buhara'ya Buhara'dan Ahiret Yurduna adlı bölümlerde 73 ayrı yazı bulunuyor. 

Yazar Selim Gürbüzer, kitaba yazdığı önsözde şu ifadelere yer veriyor:

"Allah Teâlâ'ya (c.c) hamd-u senalar, sadatların önderi ve mürşidi olan Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v)'e selat ve selam olsun. Yüce Allah (c.c) sadatların himmet ve feyizlerini üzerimizden eksik etmesin.

Eser baştan sonuna kadar incelendiğinde Resulullah (s.a. v)'den başlayan bu kutlu yolun, Gönül Sultanlarının hayatlarında söyledikleri o müthiş altın sözlerin yansıra ayrıca sünnet-i seniyye üzere yaşayış biçimlerinden ilginç kareler ile Medine'den Buhara'ya uzanan son halkada yerini alan Seyda (k. s) Hz. lerinin geniş bir hayat serüveninden bir dizi hatıralar yer alacaktır. Tabii ki, Sadatları hakkıyla anlatmanın imkânsız olduğunun idrakiyle, karınca kararınca ne ortaya koyabilirsek, o nispette de manevi tasarruf ve sohbet şemsiyelerinin altında istifade edebileceğimiz düşüncesiyle bu eseri kaleme aldık diyebiliriz.

Eserin hazırlanmasına koyulduğum yıllarda bizatihi evlatlarıyla yaptığım istişare neticesinde Seyda Hz. leri ile ilgili şimdiye kadar hakkında ne yazılmış ne söylenmiş ve her ne varsa hepsini bir bütün olarak derleyip, toparlayarak bir kitap haline gelmesini tavsiye etmişlerdir. Biz de âcizane tavsiyelerini görev olarak addedip başım gözüm üstüne diyerekten yola koyulmuş olduk. Bu arada kendileriyle bu hususta birkaç kez görüştüğüm Taceddin Seyyid'imin de kitabın hazırlanmasında katkıları ve ilave edilmesi gereken konuları söyleyerekten Seyda Hz. lerinin anısına kaynağında yaptığım röportajlarda gerekli ortamı hazırlayıp röportaj yapmamı sağlayaraktan her türlü desteği vermekten bizden esirgemediler. Derken bu arada eserde geçen birtakım tasavvufi kavramların ve hatıraların yanlış anlamasına meydan vermemek için de tasavvufi sohbetler başlığı altında ayrıca bir bölüm ayıraraktan açıklık getirmeyi de ihmal etmemiş olduk. Şayet gözden kaçan hatalarım olduysa da okuyuculardan şimdiden kusurlarımı hoş görmelerini dilerim.

Medine'den Buhara'ya gelen manevi atmosferin son halkasında yer alan Seyda Hz. lerini anlatmada hakkıyla ifa etmeye gücümün yetmeyeceğinin şuuruyla, Allah'ın (c.c) lütfu ve hidayeti, Resulüllah (s.a.v)'in selat-u selam-1, Sadat-ı Kiram'ın ve Seyda Hazretlerinin himmet ve feyizleri Medine'den Buhara'ya uzanan halkanın sevdalılarının üzerine olsun dileğiyle, Allah tüm Ümmet-i Muhammed'in yâr ve yardımcısı olsun."

Selim Gürbüzer'in kitabı www.kitapyurdu.com adresinden temin edilebilir.  

Anahtar Kelimeler:
Medineden Buharaya
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.