Eğitim Bir-Sen Bayburt Şubesi'nde 5. Olağan Kongre

Eğitimciler Birliği Sendikası Bayburt 1 No’lu Şubesi 5. Olağan Genel Kurulu Bayburt Öğretmenevi'nde gerçekleştirildi. Kongrede şube başkanlığına mevcut başkan Kenan Turan yeniden seçildi.

Eğitim Bir-Sen Bayburt Şubesi'nde 5. Olağan Kongre

Bayburt Postası - Bartın’da hayatını kaybeden vatandaşlar adına saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan konrede divanda Erzincan'dan Nebi Gül, Habib Tanış, Hamdi Okur görev aldı.

Eğitim Bir-Sen Bayburt Şubesi başkanlığına bir kez daha seçilen Kenan Turan'ın yönetiminde Adem Karabulut, Alim Eskici, Ziya Açıkgöz, İsmail Sekmen, Murat Aydın, Adil Kacır isimleri yer aldı. Denetleme kurulunda Mehmet Akkuş, Hüseyin Akdemir, Nail Eraslan, Bülent Saka, Orhan Akdeniz; disiplin kurulunda ise Hasan Basri Topsakal, Turgut Şahin, Gökhan Akbaş, İsrafil Tuluğ ve Muhammet Ali Çebi görev aldı. 

Kongrede bir konuşma yapan Başkan Kenan Turan, yerelden evrensele doğru kötülükleri eliyle düzelten, sözüyle müdahale eden bir dayanışma hareketi olduklarını bildirerek, "Medeniyet değerlerimize, irfan kaynaklarımıza, hayat ve dünya görüşümüze uygun olarak konuşup anlaşarak, birleşip güçlenerek ortak bakış ve duruş belirledikten sonra, yaşadığımız zaman ve coğrafyalara, birlikte yaşadığımız insanlara karşı sorumluluğumuzu hakkıyla yerine getirme yolunda yürüyüşümüzü hiçbir engelleme durduramadı. Tersine ideolojik hesaplarıyla hareketimizi engellemeye çalışanlar, evvela eğitim çalışanlarının, daha geniş satıhta milletimizin vicdanında mahkûm oldular. Meşru dayanakları da gerekçeleri de kalmadı. Başta sosyal medya olmak üzere birçok mecrada akıl çelmek, suyu bulandırmak, hedef saptırmak, beklentileri istismar etmek, zihin vurgunculuğu yapmak, Eğitim-Bir-Sen’i kötüleyerek gözden düşürmeye çalışmak gibi sefil, dil, tutum ve yöntemi sendikacılık sayanlar, eğitim çalışanlarının akıl ve olgunluğuyla, milletimizin basiret ve ferasetiyle eriyeceklerdir" dedi. 

Sendikanın çalışmalarına değinen Turan, "Sendikal mücadelede büyük kazanımlar elde ettik. Bugün 6. Dönem Toplu Sözleşme ile elde edilen haklarla sendikal faaliyetler yeni ve ileri bir mesafe kazanmıştır. 3600 ek göstergenin alınması, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkması, sözleşmeli personele kadro verilmesi ve bütün bunların hükûmetle ortak çalışma sonucu yapılması, sadece ülkemiz için değil bütün dünya sendikacılığı adına da tarihî nitelikte kazanımlardır. Üniversite idari personelinin merkezî yer değişikliği konusunda çalışma yapılmasının karara bağlanması, mesleki eğitim koordinatörlük görevlerindeki ek ders saat sınırlamasının kaldırılması, öğretim görevlisi kadrolarında bulunan akademisyenlere geliştirme ödeneğinin yüzde 60 oranında ödenmesi, memur ve hizmetlilerin DYK ücretlerinde artış sağlanması, geliştirme ödeneğinin 2022 ve 2023 yıllarında da devamının sağlanması, 1 Ocak ve 1 Mayıs günlerinde ödenmeyen ek ders ücretinin ödenmesi, toplu sözleşme ikramiyesinin 700 TL’ye çıkartılması, sözleşmeli personelin kadro sorununun karara bağlanması ve 2022 yılında çözülecek olması, halk eğitim merkezlerinde haftada üç saat nöbet ücreti ödenmesi, müdür ve müdür başyardımcılarının, öğretmenevi yöneticilerinin, rehber öğretmenlerin, sınıf ve okul öncesi öğretmenlerinin ek ders ücretlerinde artış sağlanması gibi, birçok sorunun çözüme kavuşturulmasında, pek çok konunun kazanıma dönüştürülmesini sağladık" diye konuştu.

Eğitim-Bir-Sen olarak,  tüm insanlığa karşı sorumluluk hissettiklerini söyleyen Turan, konuşmasını şöyle tamamladı: 

"İşte yüreğinde bütün yeryüzü mazlumlarının hüznünü taşıyan sizler, siz dostlarımız, yolumuzun uzun, yükümüzün ağır olduğunu da biliyoruz. Aynı şekilde her birimizin en az ülkemiz kadar geniş yüreğinden, yeryüzünün bütün ufuklarına umudun ışığı yayılıyor.

Bu ışıkla yürüdüğünüzü, yani kalbinizin aydınlattığı yoldan, yürüdüğünüzü de biliyor, görüyorum.

Yönetimlerimizde görev alan arkadaşlarımıza hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Seçilecek yeni yönetime de başarılar diliyorum.

Kongremizde bizleri yalnız bırakmayan siz değerli dostlarımıza teşekkür ediyorum.

Kongremiz hayırlı, yürüyüşünüz kutlu olsun.

İlk günkü heyecanla, Niyet hayr, akıbet hayr."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Yakup Cemil 2 yıl önce

Niyet hayır, akibet hayır. Önce iktidar gücü ile mobing uygulayarak sendika üye sayısını artırdınız. Sonra her sözleşmede memurun tamamını sattınız. Hükumetle yaptığınız toplu sözleşmeme masalarında tavrınızı gördük. Karnımdan değil yaşadıklarımızdan konuşuyorum. İhanet sürecinin baş destekçisi oldunuz. Toplantılara sizin sendika üyelerinden başka kimse alınmadı. Çünkü alınsaydı yüzlerce şehit verilmeden pkk nın ne olduğunu söyleyecektik. Bizi dinleseydiniz Fetöyü 15 temmuzdan önce öğrenmiş olacaktınız. Vs.. O kadar kul hakkına girdiniz ki MÜLAKAT adı altında.
Sizin niyetiniz kadro, akibetiniz kul hakkı haram. Benim hakkım helal değil.

Avatar
Bahri 2 yıl önce

İlerki günlerde buz gibi eriyecekler.

Avatar
Kardes 2 yıl önce

Yönetime bakınca hep idareci olması düşündürücü sanki idareci olmalarını sendikaya borçlu oldukları için yonetimdeler gibi

Misafir Avatar
ahmet beg 2 yıl önce @Kardes

Ayıp ettin hacı abi. Sanki fazla iyi niyetli olmuş.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Misafir 2 yıl önce

Bilgi sahşbi olmadan fikşr sahibi olmak diye bir tabir vardır.Öncelikle yeni yönetimi kutlar başarılar dilerim.1-Yönetimin hepsinin idarecilerden olduğu tezi yanlış.İçerisinde öğretmenlik yapanda var,memurluk yapanda,idarecilik yapanda
2-Okul sendika temsilcilerinin şahsen genelde isareciler yerine öğretmen veya diğer eğitim çalışanları,personelinde olmaı taraftarıyım .O ayrı mesele...
3-Mevcut hükümet döneminde yöneticiliğin sınav ile belirlenmeye başladıpını hatırlatırım
4-Daha önceki dönemlerde insanların hangi kriterler ile nasıl sendikalara üye yapıldığını,nasıl mobibg uygulandığını bizzat yaşamış bir insanım ...
5-Maalesef her dönemdeolduğu gibi bu dönemdede bazılarının farklı niyet vebeklentiler ile Eğitim-Bir'e üye olduğunu görüyorum .Bu da ayrıca değerlendirilir.
6-Kimden gelirse gelsin ,kime karşı olursa olsun haksızlıklara karşı koymak,doğrularıda idade etmek ibsani ce İslami bir görevdir.
7-Fetö terör örgütü ile mücadele hepimizin görevidir.Milli meseledir.Eğitim Bir'in 15 Temmuz'a bakışı ve duruşu bellidir.
8-Milli ve manevi meseleler ülkenin ve ülkedeki STK ların ortak duruşudur/durulu olmalıdır.Bşr Sendikayı eleştirelim derken haksız ina ce ithamlar vicdan ve özgür ifade edike açıklanamaz...
9-Birey ce kurumsal olarak menfaatlerimizin başladığı yerde ilkelerimizi bitirmemek en önemli kriter olmalıdır.
10-Eleştiri ve değerlendirmemeye evet.Hakaret,iftira ve suizana hayır.Saygılar...

Misafir Avatar
İsmail Enver 2 yıl önce @Misafir

Efendim 15 temmuza bakışınız bellidir de öncesinden bahsediliyor yukarıda. Sizin 15 Temmuza gelen süreçteki katkılarınızdan bahsediliyor. Dehlizlerinizde atamaları nasıl yaptığınızı biliyoruz. Türk Eğitim sen mahkemeye vermeseydi sınav filan yapacağınız yoktu. Sınav Karşı sendikaların bir kazanımıdır, onu da mülakat haramiliği ile evre dışı bıraktınız. Milli manevi değerlerden bahsetmeye hakkınız olduğunu da düşünmüyorum zira ne kadar kutsalımız varsa iktidarla birlikte yürüdüğünüz süreçte ayaklar altına aldınız. Yapılanlara ya kör oldunuz ya sağır. Size dokunulmasın diye mi aynı zihniyettesiniz diye mi bilemem.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Bayburt69 2 yıl önce @Misafir

Şüphesiz ki Allah, emanetleri ehil olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğinizde adaletli olmanızı size emreder. Allah, bununla sizlere ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz Allah (işiten ve dualara icabet eden) Semi, (her şeyi gören) Basîrdir. (4/Nisâ 58)
Vesselam.

Beğenmedim! (0)
Misafir Avatar
Mehmet 2 yıl önce @Misafir

Allah aşkına bu yazdıklarınıza siz inanıyormusunuz. Yoksa fiiliyetta bunların tam tersini mi yaptınız. Boşuna didinmeyin burda da, ahirettede hesabınız yakındır. Çok kul hakkına girdiniz.

Beğenmedim! (0)