Gençosman Mahallesine nihayet çözüm bulundu!

2004 yılından bu tarafa kentsel dönüşüm alanı içerisinde olan ancak sürecin sağlıklı bir şekilde ilerlememesi nedeniyle çözümsüz kalan Genç Osman Mahallesi‘nin sorunları Bayburt Belediyesi tarafından yapılan yeni imar planı düzenlemesi ile çözülüyor.

Gençosman Mahallesine nihayet çözüm bulundu!

Bayburt Postası - Belediye tarafından yapılan yeni imar planı ile mahalle sakinleri evlerini bulunduğu ada parselleri birleştirerek  yeniden yapabilecekler. Yeniden düzenlenen kentsel dönüşüm planı kapsamında jeolojik problemler ile zemin etüdü problemleri çözülerek belediye tarafından da yeşil alan ve otopark yapımı için arsa desteğinde bulunuldu.

Bayburt Belediyesi Çoruh Kültür Merkezi’nde hak sahipleri ile yapılan toplantıda konuşan Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, “İlimiz Merkez Gençosman Mahallesinde 5393 Sayılı kanunun 73. Maddesi gereği Kentsel Dönüşüm Alanı olarak ilan edilen eski sanayi sitesine ilişkin Belediye Başkanlığımız ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) arasında 09.12.2004 tarihli protokol ile çalışmalar başlatılmıştır. Alınan meclis kararları ve yapılan protokoller çerçevesinde TOKİ tarafından değerleme ve tespit çalışmaları, fizibilite ve analizler, mimari avan projeleri ve mekânsal tasarım projeleri TOKİ tarafından tamamlanmıştır. Fakat hak sahipleri ile iki kez görüşülmesine rağmen uzlaşı konusunda mutabakata varılamamıştır. Yıllardan beri şehrimizde kangren haline gelen, dönüşüm alanı altyapı ve yapılaşma sorununun çözümü için; Belediyemizce 132.000 TL bedelle dönüşüm alanının imara esas jeolojik jeoteknik zemin etüt raporu hazırlatılmıştır” ifadelerini kullandı.

Yeni imar planı hakkında sayısal bilgilerde veren Başkan Pekmezci, “Yine Belediyemiz teknik elemanları kontrolünde serbest çalışan şehir plancısına 35.000 TL bedelle yeni bir uygulama imar plan taslağı hazırlatılmıştır. Uygulama alanı içerisinde kalan Belediyeye ait 28.990 m² miktarındaki tüm imar yollarından siz değerli Gençosman mahallesi sakinleri adına fedakârlık yapılarak bu alanların otopark ve park olarak kullanılmak üzere Belediyemizce sizlerin hizmetine sunulmuştur. Ayrıca yeni yapılan imar planı tadilatı ile TOKİ’ye ait 3000 metrekarelik yaklaşık 15-20 Milyon TL arasında değere sahip alan yeşil alan olarak planlanmıştır. Bu alanın belediyemiz taşınmazları ile trampa edilerek siz değerli hemşehrilerimizin hizmetine sunulması sağlanacaktır. Mevcut yapılaşma şekli ve parsel büyüklükleri dikkate alındığında hali hazırdaki parsellerinize tek başına inşaat yapılması günümüzdeki imar kanununa ve mevzuatına uygun değildir. Bu nedenle yol genişlikleri artırılarak, ada bazında inşaat yapımı tanımlanmıştır. Yapı adalarında zemin katlar işyerleri olarak planlanmıştır. Bu yapı adalarının taban alanlarının tamamı inşaat alanı olarak planlanmış olup, üst katların ise jeolojik zemin etüt raporu ve imar mevzuatın uygun gördüğü en üst sınırdan kat planlaması tanımlanarak 3 emsal olarak (h= 18.50 m) toplam 6 kat inşaat alanı belirlenmiştir. Bu amaçla TOKİ görüşüne istinaden, şehir plancısı tarafından hazırlanan imar plan değişiklik taslağına göre şehrimizin dokusu ile örtüşen ve ilimize vizyon katacak mimari özelliğe sahip çevre düzeni ile birlikte modern bir yapılaşmanın sağlanmasını hedeflemekteyiz. Siz değerli halkımızın bu çalışmalarımıza destek ve katkı sağlaması, sürecin başarılı şekilde sonlandırılmasını sağlayacaktır. Samimiyetle bir şey söylüyorum. Bugün burada sizin lehine olan her şeyi ortaya koyduk. Bir de yapılacak olan dükkânlara da ayrıca asma kat vereceğiz. Sizlerin yıllardan beri süregelen ve kangrenleşen problemlerinizi çözmek istiyoruz” diye konuştu.

Başkan Pekmezci’nin takdir topladığı konuşmasının ardından Bayburt Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürü Teoman Hakan Orhan, İmar ve Şehircilik Müdürü Hamit Kaygusuz ve Şehir Plancısı Ziya Aydın tarafından hak sahiplerine bölgede uygulanacak olan yeni imar planı ve sahip olacakları haklarla ilgili bilgi verildi.

Belediye Başkan Yardımcısı Süreyya Türkmenli’nin de hazır bulunduğu toplantı soru cevap yapılmasın ardından sona erdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ozan 10 ay önce

Bu alanı betonlaştırmayın. Bu alanı uzungöl gibi bir göl alanı haline getirin. Bayburt un geleceği turizm ile çekicilik farkındalık olmalı. Yoksa turizm pastasından pay alınmaz. Betonları gidin başka alanlara yapında şehir büyüsün.

Avatar
Misafir 10 ay önce

Kamulaştırma ile sorun çözülebilirdi...

Avatar
masal 10 ay önce

belediye başkanı ak parti il başkanından daha aktif çalışıyo vAllahide billahide

Avatar
Misafir 10 ay önce

Çözüm bu mu? Sırf bazı kişilerin inadı yüzünden kentsel dönüşüm yapılamadı şimdi benim evimin yanındaki arsanın 60 tane mirasçısı var, kendileri bile umursamıyor arsasını şimdi 60’ını da razı etmem mi gerekiyor oraya yeni bir yer yapabilmem için? Bu çözüm değil, böyle bir çözüm şekli yok.

Avatar
temel 10 ay önce

İnşAllah bu sefer tamamdır herkes bu teklife evet diyor sadece mülk sahipleri ni bir araya getirmede problem var büyük inşaat firmalarına verilirse ada ada anlaşma firma sahibiyle olur bayburt ta güzel bir görünüme kavuşur yıllardır mağdur olan mal sahipleri de kurtulur