Bayburt MTTB'den “Hepimizin Ortak Davası Doğu Türkistan" Paneli

Milli Türk Talebe Birliği (MTTB) Bayburt Teşkilatı tarafından Bayburt Belediyesi ev sahipliğinde ve Bayburt’ta bulunan çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarının (STK) desteği ile organize edilen “Hepimizin Ortak Davası Doğu Türkistan Paneli” Bayburt Belediyesi Çoruh Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.

Bayburt MTTB'den “Hepimizin Ortak Davası Doğu Türkistan" Paneli

Bayburt Postası - Doç. Dr. Özkan Dayı moderatörlüğünde gerçekleşen panele konuşmacı olarak Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk ve Dr. Öğr. Üyesi Abdulaziz Artış katıldı.

İmam Hatip Eyüp Bakan tarafından Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlayan panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren MTTB Bayburt Şubesi Başkanı Mehmet Asif Alan, Doğu Türkistan davasının çok değerli ve önemli olduğunu, suskun kalınmaması gerektiğini, bu davanın partiler ve STK’lar üstü olması gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

"Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma! O sadece, onların işini bir güne erteliyor ki, o gün gözler dehşetten dışarı fırlamıştır’. Devlet büyüğümüzün ifadesiyle “Doğu Türkistan’da insanlar inançlarından dolayı zulme uğrayıp, en vahşi şekilde öldürülürken modern vicdan kutup ayılarının azalan sayısına odaklanmış durumda.” Bu davalar sahip çıkanındır, sizler buradasınız, sahip çıkansınız. İzzetbegoviç'in ifade ettiği üzere, ‘Ve her şey bittiğinde hatırlayacağımız düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliği olacak’ kabilindeki bu dava bir turnusol kâğıdı hükmündedir. Bu davanın bayrak şahsiyetlerinden İsa Yusuf Alptekin bir Türk olarak Türkün davası, bir Müslüman olarak İslam davası, bir insan olarak insanlık davası diye adlandırılan bu davayı ‘Doğu Türkistan Davası partiler üstü bir insanlık davasıdır, siyasallaştırılmamalıdır’ şeklinde ifade etmiştir. Yoksa bu davanın en büyük hamisi Türkiye’de davanın siyasallaştırılması, Çin'in verdiği zarardan fazla olabilir.”

Doğu Türkistan panelinin açılışını yapan Moderatör Doç. Dr. Özkan Dayı, panelistler hakkında bilgi vererek meselenin tarihsel ve güncel yönlerine dair ifadeler kullanarak sözü panelist Dr. Öğr. Üyesi Abdulaziz Artış’a verdi.

Dr. Artış konuşmasında Doğu Türkistan ile Türkmenistan ve diğer ifadelerin karıştırıldığına ve kavram olarak Türkistan’nın neler ifade ettiğine değindi. Coğrafi olarak nerede bulunduğuna, fiziksel yapısı ve konumuna değinerek yer üstü ve yer altı kıymetlerine dair bilgiler verdi. Daha sonra tarihsel anlamda Doğu Türkistan sürecine değindi, günümüze kadar gerçekleşen tarihi ve siyasi olaylara atıf yaparak gelecek beklentilerine dair görüşlerini ifade etti. Konuşmasının sonunda paneli düzenleyen STK’lara ve katılımcılara teşekkür etti.

Doğu Türkistan Milli Meclis Başkanı Seyit Tümtürk ise, konuşmasına temenni ve dua ile başlayarak Doğu Türkistan’ın neden önem arz ettiğine vurgu yaptı. Bunu ifade ederken öncelikle Türk kelimesinin kullanılmaya başlandığı coğrafya burası olduğuna, Türklerin İslam ile şereflendiği ilk siyasi devlet yapılamasının burada gerçekleştiğine, itikat imamı, İmam Maturidi’inin yurdu olmasına dikkat çekti.

Sunum üzerinden konuşmasına devam eden Seyit Tümtürk, Çin tarafından gerçekleştirilen asimilasyon faaliyetlerine detaylıca değinerek bunların Türklerin ve Müslümanların izzetine zarar verdiğini ve kabul edilemeyeceğini ifade etti. Türk olarak Türklüğe, Müslüman olarak İslam’a, insan olarak insanlığa aykırı bu muamelenin kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Türkiye'de Doğu Türkistan davasını baltalayan faaliyetler bulunduğuna ve kendilerini haksız ithamlarda bulunanlara karşı da mücadele ettiğini ve hukuki olarak uğraştırılarak yıldırılmaya çalışıldığını söyleyen Tümtürk, özellikle Çin’in Kardeş Aile Projesi ile Doğu Türkistanlıların evine zorla ikamet ettirilerek ailenin huzur ve mahremiyetine zarar vererek asimilasyon sürecinin hızlandırıldığına değindi. 

Çin kamplarına alınan insanların, insanlık dışı muameleye maruz bırakıldığına ve karantina bahane edilerek insanların ev hapsinde tutulduğuna ve açlık ile baş başa bırakıldığına dikkat çeken Tümtürk, fiili olarak bir şeyler yapılması gereken bir zamanda olduğunu, fiili bir şey yapılamıyorsa sözlü olarak bu sıkıntıların duyurulması bu da yapılamıyorsa dua edilmesi gerektiğini söyledi. Panelde Seydi Yakup Derneği Başkanı Mehmet Anar Doğu Türkistan ile ilgili dua etti.

Panelistlere hediye takdimi sırasında söz alan Prof. Dr. Nasrullah Hacmüftüoğlu da panelistlere ve panel düzenleyicilerine teşekkür ederek çok önemli bir hususta farklı düşüncedeki STK’ların bir araya gelip ortak hareket etmelerinin çok kıymetli olduğuna, bunun birçok mecrada sergilenmesi gerektiğine değindi. Hacımüftüoğlu, Doğu Türkistan’ın tüm İslam âleminin kalbinde ve dilinde yer aldığına ve alması gerektiğine değindi.

Bayburt ziyareti kapsamında lise öğrencileri ile de bir buluşma gerçekleştiren Seyit Tümtürk, Bayburt Fen Lisesi’ne konuk oldu. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği programda konuşan Tümtürk, Bayburt’un tam bir Anadolu şehri olduğunu hissettirmesinin kendilerini çok motive ettiğine değinerek sözlerine başladı. Tarihsel anlamda Doğu Türkistan konusuna değinerek özellikle günümüzde yaşanan sıkıntıların sunum üzerindeki gösterimler ile öğrencilerin dikkatine sunan Tümtürk, Çin tarafından yapılan zulüm ve asimilasyon politikalarına karşı neler yapılabileceğine dair fikirlerini anlattı. Özellikle yeni neslin bu konularda duyarlı olması gerektiğine vurgu yapan Türmtürk, kendilerine ev sahipliği yapan okul idaresine, katılan öğrencilere ve organizasyonda yer alan MTTB Bayburt teşkilatına teşekkür ederek, hatıra fotoğrafı çektirdi. 


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.