Bayburt’un röntgeni çekilecek

Erzurum-Erzincan-Bayburt Planlama Bölgesi 1/100 bin Ölçekli Çevre Düzeni Bilgilendirme Toplantısı, ETSO’da yapıldı. Toplantıya Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Planlama Genel Müdürü Fevzi İşbilir, Vali Yardımcısı Nurullah Aktaş, Çevre ve Orman İl Müdürü Muammer Toraman, belediye başkanları, şehir planlamacıları ve daire müdürleri katıldı. İşbilir, projeyi tanıttı. Projenin tanıtım toplantısının açılış konuşmasını yapan Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Planlama Genel Müdürü Fevzi İşbilir, Erzurum-Erzincan-Bayburt Planlama Bölgesi 1/100 bin Ölçekli Çevre Düzeni Projesi’nin tanıtımını yaptı. Sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak üzere planlama içerisinde kentsel ve kırsal yerleşmeler ile sanayi, tarım, turizm ve ulaşım gibi sektörel gelişmeleri de değerlendirecek olan projenin, koruma ve kullanma dengesini kuracağını belirten İşbilir, “Proje, 1/100 bin ölçekli çevre düzeni planlarının Coğrafi Bilgi Sistemleri ortamında hazırlanması ve bu amaçla hazırlanan her türlü bilgi ve verinin ilişkisel veritabanı üzerinde yönetimini amaçlamaktadır” dedi.

Bayburt’un röntgeni çekilecek

Erzurum-Erzincan-Bayburt Planlama Bölgesi 1/100 bin Ölçekli Çevre Düzeni Bilgilendirme Toplantısı, ETSO’da yapıldı. Toplantıya Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Planlama Genel Müdürü Fevzi İşbilir, Vali Yardımcısı Nurullah Aktaş, Çevre ve Orman İl Müdürü Muammer Toraman, belediye başkanları, şehir planlamacıları ve daire müdürleri katıldı.

İşbilir, projeyi tanıttı. Projenin tanıtım toplantısının açılış konuşmasını yapan Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Planlama Genel Müdürü Fevzi İşbilir, Erzurum-Erzincan-Bayburt Planlama Bölgesi 1/100 bin Ölçekli Çevre Düzeni Projesi’nin tanıtımını yaptı. Sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak üzere planlama içerisinde kentsel ve kırsal yerleşmeler ile sanayi, tarım, turizm ve ulaşım gibi sektörel gelişmeleri de değerlendirecek olan projenin, koruma ve kullanma dengesini kuracağını belirten İşbilir, “Proje, 1/100 bin ölçekli çevre düzeni planlarının Coğrafi Bilgi Sistemleri ortamında hazırlanması ve bu amaçla hazırlanan her türlü bilgi ve verinin ilişkisel veritabanı üzerinde yönetimini amaçlamaktadır” dedi.

Bayburt’un röntgeni çekilecekÜç ilin ekonomik envanteri çıkarılacak

Araştırma, Taslak Plan ve Planlama şeklindeki üç ayrı etaptan oluşan projenin en önemli ayağının veri toplama olduğunu anlatan İşbilir, “Veri toplama aşamasında öncelikli olarak merkezi kurumlardan, taşra teşkilatlarından, yerel yönetimlerden ve sivil toplum kuruluşlarından toplanacak verilerin ve dokümanların tespiti yapılacaktır. Çalışma alanında yer alan Erzurum, Erzincan ve Bayburt il merkezleri ve bu illere ait en büyük nüfusa sahip üç ilçe için 1 metre çözünürlükte, çalışma alanının tamamı için de 6 metre ve daha yüksek çözünürlükte uydu görüntülerinin temin edilerek sisteme işlenmesi planlanmaktadır” diye konuştu.

Ulaşım ağı güncelleştirilecek

Proje sayesinde illerin önemli ulaşım ağı sistemleri, toprak yapısı, jeolojik durumu ve orman alanlarını gösterir analizlerin elde edilmesini sağlayacağını dile getiren Genel Müdürü İşbilir, bu bilgilerin elde bulunacak olmasının, ilgili şehirlerde tarım, hayvancılık ve sanayi sektörlerinin canlandırılmasına katkı sunacağını ifade etti. İşbilir, “Bu proje sayesinde Erzurum, Erzincan ve Bayburt illerinin adeta röntgen filmleri çekilmiş olunacak. Yani bu illere ait sektörel bilgiler de dahil olmak üzere akıllara gelen her türlü ayrıntı, kayıt altında tutulacak” dedi.

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.