4 mahalle için kentsel dönüşüm teklifi

Bayburt'ta dört mahalle için riskli alan teklifi yapılmasına dair imza töreni yapıldı.

4 mahalle için kentsel dönüşüm teklifi

Bayburt Postası - Bayburt'ta dört mahalle için riskli alan teklifi yapılmasına dair imza töreni yapıldı. Karasakal, Veli Şaban, Veysel ve Zahit mahallerindeki yaklaşık 2 bin civarında konut ve 9 bin nüfusun mevcut olduğu 3 bin 164 hissedarlı bir alanda kentsel dönüşümü kapsayan imza törenine Bayburt Milletvekili Bünyamin Özbek, Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali Polat, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hasan Saka ve Bayburt Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yaşar Yıldız katıldı.

Bayburt Belediyesi Meclis Salonu’nda yapılan imza töreninde bir konuşma yapan Bayburt Belediye Başkanı Hacı Ali Polat, TBMM’de çıkarılan 6306 sayılı afet riski altındaki alanların ve binaların dönüşümü kanunu çerçevesinde Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ile bir çalışma yaptıklarını söyledi.

Başkan Polat, "Çalışmamızın ne kadar doğru olduğunu geçen hafta üzücü bir olay teyit etti. Zahit mahallesinde gerçekleşen bir göçük ile maalesef Hatice teyzemizi kaybettik. Biz istiyoruz ki vatandaşlarımız böyle afet riski altında kalan evlerde yaşamasınlar, bu şekilde ölümler ve gözyaşları oluşmasın. En azından insanların ölümünün sebebi hasarlı bir binanın altında kalma olmasın. Bizim devlet olarak sorumluluğumuz bu. Bu konuda imar müdürlüğümüzle birlikte gerçek bir çalışma yapıldı. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi Zahit Mahallesi, Veysel Mahallesi, Karasakal Mahallesi ve Veli Şaban Mahallesi olmak üzere 4 mahallemizde planladığımız bu kentsel dönüşüm toplamda 555 bin metrekarelik alanı kapsıyor. Bu alan içerisinde daha önceki dönemde afet bölgesi olarak ilan edilen, Veysel Mahallesi ve Karasakal Mahallesi arasındaki 33 bin metrekarelik alanda mevcut. Bu büyük plan içerisinde bu alan ve Zahit Mahallesi’ndeki mezarlık alanları yeşillik alan olarak, sosyal donatı alanı olarak zaten şekillendirilir" dedi.

Başkan Polat, çalışmanın aynı zamanda Çoruh merkezli yapılaşmanın bi adımı olduğunu vurguladığı konuşmasında, "Sene başında yapmış olduğumuz Şehircilik Kongresi’nde de kongremize katılan akademik seviyedeki insanların da ortak görüşü olarak ortaya koyduğu Çoruh merkezli bir yapılaşmanın aynı zamanda ilk adımı olacak. Çoruh yakınını yapılaşmadan kurtarmak üzere böyle bir plan gerçekleştireceğiz nasip olursa. Çoruh’un sahili mümkün olduğu kadar geniş kalacak, ilk binalar ticaret merkezleri olacak ondan sonra da yamaçlara Bayburt’un yöresel mimarisini cephe tasarımına yansıtmak suretiyle büyük kentsel dönüşüm çalışması başlatılacak. Bu konuda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'müze bugüne kadar göstermiş oldukları gayretten dolayı teşekkür ediyorum" diye konuştu.

"Bayburt'un geleceği için kimse 3-5 kuruşun hesabını yapmasın"

Kentsel dönüşüm için vatandaşlardan yardım isteyen Başkan Polat, kanunun kimseyi mağdur etmeyeceğini ve herkesin hakkını alacağını belirtti. Başkan Polat, şöyle konuştu:

"Bu 4 mahallede yaklaşık 2 bin civarında konut, 9 bin nüfusumuz mevcuttur. Bu alanda 3 bin 164 hissedar bulunmaktadır. Burada belediyenin de ciddi manada arazisinin olduğunu biliyoruz. Prosedür gereği biz bu kararı alarak imzaları attıktan sonra Bakanlar Kurulu burayı riskli alan ilan edecek. Sonraki süreçte bu riskli alandaki binaların değerlendirmeleri yapılacak. Biraz önce söylediğim kanunun içeriğinde var olan 6,5 şiddetindeki bir depreme dayanamayacak binalarla alakalı yapılacak olan bu çalışma Bayburt’un geleceğini kurtaracak. Ben vatandaşlarımdan özellikle şunu hassasiyetle istirham ediyorum; Bayburt adına, hepimizin geleceği adına, özellikle Hatice teyzeyi de düşünerek diyoruz ki, kimse 3-5 kuruşun hesabını yapmasın. Herkes gitmesi muhtemel olan bir canın hesabını yapsın. Bu kanun kimseyi mağdur etmeyecek, herkese mutlaka hakkını verecek. Biz de vatandaşlarımızın maksimum hakkının temini konusunda sonuna kadar gayretimizi ortaya koyacağız. Ama biz bir adım gidersek herkesden de bize bir adım gelmesini bekleyeceğiz. Burada şuanda 2 bin civarında konut var, alan 555 bin metrekare. Burada çok daha fazla konut üretilebilir. Herkesin hakkı mutlaka kendisine çok rahatlıkla ödenebilir. Ama Bayburt’un geleceği teras evler şeklinde, Çoruh’un kenarı açık halde düşündüğümüz zaman Bayburt çok farklı bir yapılaşmaya da sahne olmuş olacak.  Ben Bayburt’umuza böyle bir girişimin hayırlı olmasını, geleceğimize ışık tutmasını temenni ediyorum.”

Törende bulunan Bünyamin Özbek ise böyle bir çalışmanın hükümetin, belediyenin, siyasetin yapacağı bir konu olmadığını, kentsel dönüşümde adım atılması için vatandaşın onay vermesi gerektiğini söyledi. Özbek, şöyle konuştu: 

“Maalesef geçen hafta bir üzücü kaza oldu, bir can kaybımız oldu. Başkanımızın dediği gibi bir hanım teyzemiz hakkın rahmetine kavuştu. Bu göçüklerin artık olmaması için Belediyemizin, Bakanlığımızın, Hükümetimizin, bizlerin ve Bayburt halkının bir şeyler yapması gerektiğine iyice inanmış bulunuyoruz. Geçen sene 6306 sayılı yasa çıkar çıkmaz biz il müdürlüğümüzle irtibata geçerek hazırlıklara başladık. Hatırlarsanız daha önce basınla ve muhtarlarımızla biz bu konuyu paylaşmıştık. İl müdürümüze ve ekibine, Belediye başkanıma ve ekibine çok teşekkür ediyorum. Bizim bunu yapmamız gerekiyor. Sadece hükümetin, belediyenin, siyasetin yapacağı bir konu da değil. 2007’de Eski Sanayi Sitesi’nde bir kentsel dönüşüm projesi başlattık.  Ve bir türlü biz orada adım atamadık, halen anlaşamadık. Orda o mezbeleliği ortadan kaldırmak istiyoruz. Orayı daha yaşanılabilir bir mahalle, şehir haline getirmek istiyoruz. Biz TOKİ ile tüm projelerimizi, anlaşmalarımızı yapmışız. Vatandaşın onay vermesini bekliyoruz."

"Kentsel dönüşümden sonra evin değeri artacak"

"İki ay öncesinde ulusal basında haberler çıktı; 'Bayburt’un sahibi yok' diye haberler çıktı. 'Afet riskindeki Kentsel Dönüşüm veya şahsi uygulamalarda Bayburt’tan hiçbir başvuru olmadı' diye. Onu da insanlarımız hep biz siyasetçilere yüklediler. Bir vatandaşın kendi yapması gereken işi sanki biz yapacakmışız gibi kamuoyuna öyle paylaşım oldu. Vatandaş gidip devlete başvuracak diyecek ki ben evimi yıkıp baştan yapmak istiyorum, o zaman devlet ona yardımcı olacak. Kira yardımı yapıyor, değişik yardımlar yapıyor. Onun suçunu bile bize yüklemeye kalkıştılar. Bu kanun çıktığından beri biz sayın il müdürümüzle 15 günde bir görüşüyoruz. Ne durumda şu anda hangi aşamada, nedir durum diye takip ettiğimiz bir konunun sonuna gelmiş bulunuyoruz. Şimdi Zahit Mahallesi, Karasakal Mahallesi, Veli Şaban Mahallesi ve Veysel Mahallesi’ndeki sakinlerimize şunu söylemek istiyorum; Şuanda o mahallelerde evin bir değeri var. Ama şunu bilin ki Kentsel Dönüşüm olduktan sonra o evin değeri orda oturmaya başladıktan sonra 3 kat, 5 kat artacaktır. Vatandaşın kendisi de kazanacaktır. Daha ferah, daha lüks ortamda oturacaklardır. Ve ekonomik anlamda da 30 bin liralık evi belki 150 bin lira olacaktır. Bunun ekonomik faydasını kesinlikle göreceklerdir"

"Bayburt’u kentsel dönüşümle yenileyebiliriz"

"Bayburt’un güzelleşmesine bizler sebep olacağız. O halk, o mahalle bu işin güzelleşmesine sebep olacak. Dışarıdan gelen bir insan Bayburt’u daha farklı, Çoruh’un açılmış olduğunu o teras ve Bayburt mimarisine uygun evleri gördüğünde marka şehir dediğimiz şehirleşmeyi inşallah burada gerçekleştirebileceğiz. Biz bunu başarabilirsek, başarmamak içinde elimizde hiçbir sıkıntımız, sebebimiz yoktur. İstanbul’da bir sürü binalar yıkıldı ve binası yıkılan insanlar bu işten o kadar memnun ve diyorlar ki daha rahat ortamda yaşayacağımız için devletimizden Allah razı olsun. Biz Bayburt’ta da aynı şeyi yaşayabiliriz. Düşünün bu 4 mahalle bittikten sonra Şingah Mahallesi’ne geçeriz, Mehmet Çelebi Mahallesi’ne geçeriz. Yarın Esentepe Mahallesi’nde aynı uygulamayı yaparız. Bayburt küçücük bir şehir, bunu rahatlıkla kentsel gönüşümle yenileyebiliriz. Bu konuda sivil toplum örgütlerimizin bize yardımcı olmaları gerekiyor. Özellikle basın mensubu arkadaşlarımızın bu konuda bize yardımcı olmaları ve desteklemeleri gerekiyor. AK Parti döneminde bu iş yapılabilir. AK Partili olmayabilir bazı insanlar ama Bayburt’umuz bundan fayda sağlayacaktır. Basın mensuplarımızın fikirleri ve düşünceleri bizler için çok önemli. Yani kamuoyunu özellikle bizim basınımız çok rahatlıkla yönlendirebilir. Olumlu bir yönde bu insanların bu kentsel dönüşüme bakışını gerçekleştirebilirler. Bu konuda basın mensubu arkadaşlarımızdan destek istiyoruz. Mahalle muhtarlarımızdan bu konuda destek istiyoruz. 9 bin kişiden bu konuda destek istiyoruz."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.