99 yıl sonra ilk resmi taziye!

Başbakanlık, 1. Dünya Savaşı’nın sürdüğü 1915'te hayatını kaybeden Ermeniler ile ilgili ilk kez mesaj yayınladı...

99 yıl sonra ilk resmi taziye!
Bayburt Postası - Başbakanlık, 1. Dünya Savaşı’nın sürdüğü 1915'te hayatını kaybeden Ermeniler ile ilgili ilk kez mesaj yayınladı. 99 yıl sonra ilk kez yayınlanan resmi mesajda, “20. yüzyılın başındaki koşullarda hayatlarını kaybeden Ermenilerin huzur içinde yatmalarını diliyor, torunlarına taziyelerimizi iletiyoruz" denildi.
 
Başbakanlık internet sitesinden duyurulan ve Ermeni soykırımı iddialarıyla ilgili olarak dokuz dilde yayınlanan o açıklamanın tam metni şöyle:
 
“Ermeni vatandaşlarımız ve dünyadaki tüm Ermeniler için özel bir anlam taşıyan 24 Nisan, tarihi bir meseleye ilişkin düşüncelerin özgürce paylaşılması için  değerli bir fırsat sunmaktadır. Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarının hangi din ve etnik kökenden olursa olsun, Türk, Kürt, Arap, Ermeni ve diğer milyonlarca Osmanlı vatandaşı için acılarla dolu zor bir dönem olduğu yadsınamaz. Adil bir insani ve vicdani duruş, din ve etnik köken gözetmeden bu dönemde yaşanmış tüm acıları anlamayı gerekli kılar. Tabiatıyla ne bir acılar hiyerarşisi kurulması ne de acıların birbiriyle mukayese edilmesi ve yarıştırılması  acının öznesi için bir anlam ifade eder. Atalarımızın dediği gibi ‘ateş düştüğü yeri yakar. Osmanlı İmparatorluğu vatandaşı herkes gibi Ermenilerin de o dönemde yaşadıkları acıların hatıralarını anmalarını anlamak ve paylaşmak bir insanlık vazifesidir. 1915 olaylarına ilişkin farklı görüş ve düşüncelerin serbestçe ifade edilmesi; çoğulcu bir bakış açısının, demokrasi kültürünün ve çağdaşlığın gereğidir. Türkiye’deki bu özgür ortamı, suçlayıcı, incitici, hatta bazen kışkırtıcı söylem ve iddiaları seslendirmek için vesile olarak görenler de bulunabilir. Ne var ki, tarihi meseleleri hukuki boyutlarıyla birlikte daha iyi anlamamız, kırgınlıkları yeniden dostluklara dönüştürmemiz mümkün olacaksa, farklı söylemlerin empati ve hoşgörüyle karşılanması ve bütün taraflardan benzer bir anlayışın beklenmesi tabiidir. Türkiye Cumhuriyeti hukukun evrensel değerleriyle uyumlu her düşünceye olgunlukla yaklaşmaya devam edecektir”
 
Siyasi çatışma konusu

 
“Fakat 1915 olaylarının Türkiye karşıtlığı için bir bahane olarak kullanılması ve siyasi çatışma konusu haline getirilmesi de kabul edilemez. Birinci Dünya Savaşı esnasında yaşanan hadiseler, hepimizin ortak acısıdır. Bu acılı tarihe adil hafıza perspektifinden bakılması, insani ve ilmi bir sorumluluktur. Her din ve milletten milyonlarca insanın hayatını kaybettiği I. Dünya Savaşı esnasında, tehcir gibi gayr-ı insani sonuçlar doğuran hadiselerin yaşanmış olması, Türkler ile Ermeniler arasında duygudaşlık kurulmasına ve karşılıklı insani tutum ve davranışlar sergilenmesine engel olmamalıdır. Bugünün dünyasında tarihten husumet çıkarmak ve yeni kavgalar üretmek kabul edilebilir olmadığı gibi ortak geleceğimizin inşası bakımından hiçbir şekilde yararlı da değildir. Zamanın ruhu, anlaşmazlıklara rağmen konuşabilmeyi; karşıdakini dinleyerek anlamaya çalışmayı;  uzlaşı yolları arayışlarını değerlendirmeyi; nefreti ayıplayıp saygı ve hoşgörüyü yüceltmeyi gerektirmektedir.”
 
Ortak tarih komisyonu
 
“Bu anlayışla biz Türkiye Cumhuriyeti olarak 1915 olaylarının bilimsel bir şekilde incelenmesi için ortak tarih komisyonu kurulması çağrısında bulunduk. Bu çağrı geçerliliğini korumaktadır. Türk, Ermeni ve uluslararası tarihçilerin yapacağı çalışma, 1915 olaylarının aydınlatılmasında ve tarihin doğru anlaşılmasında önemli bir rol oynayacaktır. Bu çerçevede arşivlerimizi bütün araştırmacıların kullanımına açtık. Bugün arşivlerimizde bulunan yüzbinlerce belge, bütün tarihçilerin hizmetine sunulmaktadır. Türkiye, geleceğe güvenle bakan bir ülke olarak tarihin de doğru anlaşılması için  ilmi ve kapsamlı çalışmaları her zaman desteklemiştir. Etnik ve dini kökeni ne olursa olsun yüzlerce yıl bir arada yaşamış, sanattan diplomasiye, devlet idaresinden ticarete kadar her alanda ortak değerler üretmiş Anadolu insanları, yeni bir gelecek inşa edebilecek imkân ve kabiliyetlere bugün de sahiptir.”
 
“Huzurla yatmalarını diliyor, torunlarına taziyelerimizi iletiyoruz”
 
“Kadim ve eşsiz bir coğrafyanın benzer gelenek ve göreneklere sahip halklarının, geçmişlerini olgunlukla konuşabileceklerine, kayıplarını kendilerine yakışır yöntemlerle ve birlikte anacaklarına dair umut ve inançla, 20. yüzyılın başındaki koşullarda hayatlarını kaybeden Ermenilerin huzur içinde yatmalarını diliyor, torunlarına taziyelerimizi iletiyoruz. Aynı dönemde benzer koşullarda yaşamını yitiren, etnik ve dini kökeni ne olursa olsun tüm Osmanlı vatandaşlarını da rahmetle ve saygıyla anıyoruz”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
MEHMET 7 yıl önce

EĞER BU ÖZRÜ CHP DİLESEYDİ BAYBURT DA YER YERİNDEN OYNARDI

Avatar
Çevik 7 yıl önce

Yazıklar olsun hala bu konuda da destekleyenlere. bayburtun ermelilerden ne kadar zulüm çektiğini, diri diri insanlarımızın yakıldığını,kadın çocuk dinlemeden öldürüldüğünü bayburtlular daha iyi biliyor. akp bayburt yönetimine de sesleniyorum siz hala bu partidemisiniz.dedelerinizin, nenelerinizin kemikleri sızlıyor. sizler o insanların katillerine taziye msjı veren partinin hala birer mensubusunuz. yazıklar olsun. o zamanda dökülen tüm kanlar size haram olsun.

Avatar
Sanane 7 yıl önce

Nedense hep Ermenilere rahmet dilemişler taşhanda gaz döküp yaktıkları insanlardan hiç bahsetmemişler sanırsınki ermeni katliamını Bayburtlular yapmış gaz dökeren yanan kişiler suçune soykırımı ermeniler başlatmıştır

Avatar
Doğrusu 7 yıl önce

Öncelikle bu haber için Bayburt Postası'na teşekkür ederim. Tarihimizi bilelim, doğru yerden bakalım. Evet 1895-1896 ve 1917-1918 yıllarında Bayburt olduğu gibi Anadolu'nun genelinde yaşananlar da unutulmamalıdır. Başbakanlığın mesajına gelince bir özür değil devlet politikası gereği bir taziye mesajıdır. 1915 Mart-Nisan aylarında yapılan tehcirde maalesef ölenlerle Ermeni lobisi tarafından ortaya atılan soykırım yalanını karıştırmayalım. Bu taziye soykırım yalanına kabul sayılmaz, sayılamaz. Sayılamayacağı gibi istismarlarında önünü alabilecek hem politik hem insani bir yaklaşımdır. İlla eleştirilecekse şöyle bakalım. Ermeni lobisinin soykırım yalanına karşı 1895-1896 ve 1917-1918 yıllarında yaşanan Ermeni ayaklanmaları sırasında katledilen Türkler neden gündeme getirilmiyor, neden devletin tüm mekanizmaları bu yönde çalıştırılmıyor? Yanlışıyla ve doğrusuyla tarihimize sahip çıkarsak değil 100 yıl bin yıl bile geçse Türkiye Cumhuriyeti bu cendereden alnı ak çıkacaktır.

Avatar
Turan 7 yıl önce

Yav bunu yayınlayan zat özür diliyor sende dogrucu davut adamın sözlerini tevil edip yok oyle demedi yok boyle anlamamamız gerekiyormuş kraldan çok kıralcı kesilen dogrucu sen heralde heç bayburtta zulum oykusu dınlemedin mezalim yazılarını okumadın önce okuda onun bunun yazdıklarını acıklamaya kalkma sen ne dusunuyorsan onu yaz. Gayet acık şimdiye kadar ermenilere yaptıklarıyla birleştirince tabiki özür dileme ve kabul etmedir ve devlet eliyle soykırımı kabul etmek demektir. Bayburtlular zulum görenlerin torunları olarak buna hepbirlikte ancak en basıtınden ve en azından YAZIKLAR OLSUN demeliyız.

Avatar
Abbas yolcu 7 yıl önce

Zina , domuz eti kesimi satımı serbest,habur ve açılım razaleti milletten ÇIT yok, sıralasak bitmez , şimdi de ermenilerden özür dileme HEZEYANI bunları muhalefet yapsa sokağa çıkamazdı ,sahiden bu insanlar ŞUURUNU MU yitirdi....

Avatar
Bayburtçu 7 yıl önce

3 kuruş para için memleketini terkedip gitmiş Türkiyenin hatta Dünyanın bilmem neresinde yaşayan gurbetçilerin Bayburt meselelerindeki hassasiyetlerine hiç anlam veremiyorum. Bayburtun arkasında olmanız için Bayburtun başına bişeymi gelmesi gerek ne maddi ne manevi hiçbir katkınız yok son yıllarda ama Söz konusu bayburt olunca binlerce kilometreden atıp tutmak kolay biz savunamadık bayburtun hakkını sen bırak oralarıda gel burada eylem yap...3 kuruş karınız olmaz memleketinize sırası geldimi hepiniz Bayburtçusunuz.

Avatar
çevik @Bayburtçu 7 yıl önce

git ailene bak kardeşim kaç kişi bayburttan gitti diye sonra gel millete ahkam kes.ben bayburttan gideli 4 yıl oldu o da görevim nedeniyle.ama senin gibi bayburtta yaşayacağıma ölürüm daha iyi. memleketinin meselesine uzak, sadece iktidar yalakası olmakla övünen her yanlış hareketini bile kabullenen zihniyet.