Yıldırımtepe’den Bakan Ağbal’a teşekkür

Bayburt Ziraat Odası Başkanı Abuzer Yıldırımtepe, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın özel önem verdiği sulama projelerinin Bayburt tarımına çok büyük bir değer katacağını belirtti.

Yıldırımtepe’den Bakan Ağbal’a teşekkür
Bayburt Postası - Bayburt Ziraat Odası Başkanı Abuzer Yıldırımtepe, Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın özel önem verdiği sulama projelerinin Bayburt tarımına çok büyük bir değer katacağını belirtti.

Bakan Ağbal’ın özel önem verdiği sulama konusunda DSİ aracılığı ile görülmemiş bir  yatırım hamlesi başlatıldığını söyleyen Yıldırımtepe, “Sayın Bakanımız doğduğu topraklara bereketle geri dönmüştür. Daha önce de belirttiğim gibi ülkemizde ilk defa tarıma, köylüye, çiftçiye bu kadar yakın ve önem veren bir Maliye Bakanı var. Bu bizi, hem çiftçi olarak hem Bayburt’lu olarak gururlandırmaktadır” dedi. 

Yıldırımtepe, açıklamasında şu ifadelere verdi: 

"Bayburt’ta toplam 131 bin hektar tarım arazisi bulunuyor. Bunun yaklaşık 108 bin hektarı işlenebilir nitelikte. Mevcut durumda bu arazilerin yaklaşık 30 bin hektar kadarı eski Toprak Su, Özel İdare ve DSİ tarafından önceki yıllarda yapılmış gölet ve sulama projeleri ve halk sulaması ile sulanabilmekteydi. Yani toplam işlenebilir tarım arazilerinin ortalama yüzde 25-30’u sulanabilir durumdaydı. Sulama tarımda üretimi, verimi, kaliteyi ve dolayısı ile çiftçi gelirini etkileyen en temel unsurlardan bir tanesi. Bayburt Doğu Karadeniz’de en büyük işlenebilir tarım arazilerine sahip il olmasına karşın sulama altyapısının yetersiz olması üretimde verimi ve kaliteyi kısıtlamaktaydı. Belki biz Bayburt olarak bölge içerisindeki bu potansiyelimizi yeterince hissettiremedik. Özellikle DSİ bölgedeki önceliğini taşkın koruma ve ıslah çalışmalarına vermekteydi.”

“Yüzde 70’inde sulu tarım yapılabilecek”

“İlimiz tarımıyla ilgili yapılan toplantılarda Sayın Maliye Bakanımızın sulamaya özel önem verdiğini belirtmesi ve bu işin temelinde sulamanın yattığını söylemesi bizi çiftçiler olarak o dönemde çok heyecanlandırmıştı. Sayın Bakanımızın bu konudaki inancı ve takipleri Bayburt tarımı ve çiftçisi için yeni bir dönem başlatmıştır. Bakanımız Sayın Naci Ağbal’ın özel önem verdiği sulama konusunda bugün itibari ile Bayburt’un birçok bölgesinde DSİ aracılığı ile tarihinde görülmemiş bir sulama yatırım hamlesi başlatılmıştır. Bayburt’ta inşaat ve proje aşamasında olan 50’ye yakın sulama amaçlı baraj gölet ve sulama tesisi yatırımı bulunmaktadır. Bu tesisler arasında Demirözü barajı ve sulaması, Kırklartepe barajı ve sulaması, Çamur barajı ve sulaması, Akşar Mehmet Aslan barajı ve sulaması, Masat Sulama projesi gibi büyük projeler büyük yatırımlar var. Başlatılan, yapımı devam eden ve projelendirilen bu sulama yatırımlarının sulama alanlarını topladığınız zaman yaklaşık 45-50 bin hektarlık bir tarım arazisini kapsamaktadır. Yani önümüzdeki birkaç yıl içerisinde yaklaşık 50 bin hektar tarım arazisi suya kavuşmuş olacak, Bayburt’un tarım arazilerinin yüzde 70’inde sulu tarım yapılabilecektir.”

“Sulu tarımda 1 yılda üç ürün” 

“Bu yatırımların tamamlanması ile tarımsal üretimde Bayburt olarak farklı bir noktaya geleceğiz. Bayburt'un iklim şartlarında sulu tarım ile kuru tarım çok fark bulunmaktadır. İlimizde kuru tarım yapılan alanlarda genellikle çiftçilerimiz arazisini bir yıl nadasa bırakmak zorunda kalıyor. Yani iki yılda bir ürün alınıyor. Oysa sulu tarım yaptığımız zaman bir yılda üç ürün almamız mümkün olacak. Özellikle hayvancılığın en önemli ekonomik sektör olduğu ilimizde yem bitkisi üretiminde bu fark çok önemli. Sulu tarım arttıkça yem bitkileri üretimi, verim ve kalitesi artacağından hayvancılıkta girdi maliyetleri azalmış olacak. Bunun yanında üretim deseninde yeni ürünlerin yetişmesine imkân sağlanmış olacak. Hububatta verim kalite artışı sağlanacak. Yani su tarımsal üretimi her yönüyle artıracak. Geçmiş yıllarda eski Toprak Su ve Özel İdare döneminde yapılan bazı sulama tesisleri zaman içerisinde kullanılamaz duruma gelmiştir. Şimdi bu tesislerde Sayın Bakanımızın talimatı ile DSİ programlarına alınarak rehabilite edilmesi noktasında da bir çalışma başlatıldı.”

“Doğduğu topraklara bereketle dönmüştür”

"Diğer yandan ilimizde devam eden arazi toplulaştırma projeleri üreticilerimizin arazi işleme giderlerini azaltmış olacak. Bayburt’un 23 İli kapsayan cazibe merkezleri programına alınması çiftçilerimize tarımsal alanda yeni destek ve ayrıcalıklar sağlayacak. Biz Bayburt çiftçileri olarak, Ziraat Odası olarak Bakanımız sayın Naci Ağbal’ın tarıma bu kadar önem vermesinden temel altyapı sorunumuz olan sulama konusundaki bu olağanüstü hassasiyetinden dolayı son derece memnun ve gururluyuz. Sayın Bakanımız doğduğu topraklara bereketle dönmüştür. Daha önce de belirttiğim gibi ülkemizde ilk defa tarıma, köylüye, çiftçiye bu kadar yakın ve önem veren bir Maliye Bakanı var. Bu bizi, hem çiftçi olarak hem Bayburt’lu olarak gururlandırmaktadır. İlimizde sulama yatırımları konusunda başlatılan bu olağanüstü yatırım seferberliğinden dolayı başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, hükümetimize, ilgili bakanlarımıza, sayın Valimize, sayın Milletvekillimize ve ilgili kurumlarımıza şükranlarımızı sunuyorum.” 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sanayi Esnafı 5 yıl önce

Bakana yalakalıkta sınır yoktur.Ticaret odasından tutun herkes aynı bu yüzden hizmette hep geri kalan Bayburt.

Avatar
metin 5 yıl önce

hangi bereket göç ve işsizlik karalanarak artıyor kendinizi kandırmayın güneş balcıkla sıvanmaz

Avatar
Murat 5 yıl önce

Bayburtta ziraat odası başkanısın hemde çiftçisin Bayburt ta üç ürün yetiştirilecek diyorsun hiç bir şeyden haberin yok yazık arıcılık Başkanı aynı her şey aynı bilgi sahibi olmadan makam ve fikir sahibi olan Bayburt vah beni vah beni

Avatar
Çiftçi 5 yıl önce

BAskanim yaptığın başkanlık kongresini bile çiftçiler den g izleyerek kendi kendine başkan sectiriyorsun. Bakanımız a çok teşekkür ederiz ama anlattığınız gibi çiftçi o kadarda halinden memnun değil sizinde bildiginiz gibi çiftçiler mesleğini bırakıp işkur ve güvenlikcilik yani devlet te asgari ücretle iş arıyorlar bu acı gerçekleri saklamayiniz. ..

Avatar
Sanayi Esnafı 5 yıl önce

bu şehir ne çektiyse yalakalık yapanlatdan çekti Bayburt şuan ülkenin en rezil ili ne yollar nede kaldırımlar düzgün.Bakanın katkısı sıfır kimsenin umrunda değil.Şahapta yok esnaf kan ağlıyor kimsenin durumu iyi değil göç kaçınılmaz olmuş.

Avatar
vatandaş 5 yıl önce

Başkan bunun karşılığında artık kendine özel kredi , hayvan , yakınlarına işkur vb. işleri artık hak ettin....

Avatar
Mete Durak 5 yıl önce

Bu tür başkanları görünce neden hep geri gittiğimizi daha iyi anlıyorum sanayi esnafı haklısın burayı boşuna bekliyoruz.Soğuğunu boşuna çekiyoruz üstelik en pahalı il

Avatar
Esnaf 5 yıl önce

Başkan teşekkür teşekkür yahu bir şeyler araştır eksiklikleri tespit et onları talep et bakana ne teşekkür için haber yapıyorsun herkes işini yapsın artık bırakın teşekkürü salonlarda birbirinize plaket vermeyi iş yapın şehrin içini bırakmış belediye başkanı daga yol yapıyor hangisini anlatalıp bıktık usandık .