‘Gazi Şehir Bayburt’un galası yapıldı

Bayburt Belediyesi  tarafından TV yönetmeni Halil Demirci’ye yaptırılan ‘Gazi Şehir Bayburt’ adlı belgeselin gala gösterimi yapıldı. 1 yılda hazırlanan 85 dakikalık ‘Gazi Şehir Bayburt’ belgeseli 3 bölüm halinde izleyiciye sunuldu...

‘Gazi Şehir Bayburt’un  galası yapıldı

Bayburt Postası - Bayburt Belediyesi  tarafından TV yönetmeni Halil Demirci’ye yaptırılan ‘Gazi Şehir Bayburt’ adlı belgeselin gala gösterimi yapıldı. 1 yılda hazırlanan 85 dakikalık ‘Gazi Şehir Bayburt’ belgeseli 3 bölüm halinde izleyiciye sunuldu.

Bayburt’un manevi ve önemli şahsiyetlerinin yanı sıra tarihi turistik değerlerinin yer aldığı belgesel, kalabalık bir davetli gurubun yer aldığı galada izleyiciyle buluştu.

Abdulvahap Gazi Hazretleri türbesinin tanıtımıyla başlayan ve Kop Savunması ile son bulan belgeselde Hz. Ali’nin oğlu Muhammed Hanefi Hazretlerinin türbesinin de Balca Köyü’nde olduğu iddiası yer aldı. Beyzade Balo Salonu’nda yapılan gala gösterimi öncesinde konuşmalar yapıldı.

İlk konuşmayı yapan “Gazi Şehir Bayburt” belgeselinin danışmanlarından araştırmacı yazar İlhan Yardımcı, "Bayburt, bir değerler manzumesidir. Bayburt, derya üstünde bir deryadır. Değerli belediye başkanımızın gayretleriyle, yardımlarıyla bir belgesel hazırlandı. Şunu çekinmeden söyleyebilirim ki; Bayburt tarihinde böyle bir belgesel yapılmadı” dedi.

Demirci: ''Bayburt gerçekten derya bir şehir''

Belgesel yönetmeni Halil Demirci ise, “Bayburt göründüğü gibi öyle küçük bir şehir değil, Bayburt gerçekten derya bir şehir. Ama gönül isterdi ki Bayburt böyle bir çalışmayı daha önce yapsın ve Türk kamuoyundan, Dünya kamuoyundan istediği payı alsın. Bu çalışmanın mimarı değerli belediye başkanımız ve sayın milletvekilimizdir. Ben kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bu çalışma sırasında uykusuz günler oldu, sıkıntılı günler oldu, büyük zahmetler yaşandı. Düşündük ki Bayburt’u anlatırken Bayburt’a gönül vermiş, Bayburt’a değer katmış insanları unutmayalım. Çünkü Bayburt, gerçekten bir hazinedir. Birazdan izleyeceğiniz belgeselde bunu göreceksiniz” dedi.

Çalışmaya başladıklarında 35 dakikalık bir belgesel yapmayı düşündüklerini, dünya standartlarında belgesellerin 26 ila 28 dakika olduğunu söyleyen Demirci, “Biz buna biraz ilave edelim dedik ve 35 dakika olarak karar vermiştik. Ancak birazdan izleyeceğiniz belgeseli 3 bölüm halinde ancak 95 dakikada bağlayabildik. Bu belgeseli izledikten sonra daha farklı düşüncelere kapılacaksınız, kapıdan girerken farklı girdiniz yine kapıdan çıkarken çok farklı düşüncelerle ayrılacaksınız. Bu çalışmada özellikle gecesini gündüzüne katarak büyük emeği olan sayın belediye başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Sonuç olarak çok güzel bir eser ortaya çıktı. Artık bundan sonra Bayburt, tarihiyle, kültürüyle, folkloruyla, yer altı şehriyle,  dünkü Bayburt olmayacak” diye konuştu.

Polat: ''Dünü, bugünü, yarını ortaya koyan bir belgesel''

Bayburt’ta bir ilke daha imza attığını ve tarihi bir gün yaşadığını dile getiren Belediye Başkanı Hacı Ali Polat, özellikle Bayburt dışındaki Bayburt derneklerinin bu yöndeki taleplerine de cevap verecek bir çalışmaya imza attıkları için mutlu olduğunu söyledi.

Başkan Polat, “Bayburt’un tarihini, kültürünü, coğrafyasını, eğitimini, dününü, bugününü ve yarınını, kalesini, Çoruh’unu, Şehit Osman’ını ortaya koyan bir belgesel hazırlayalım. Biliriz ki söz uçar yazı kalır. Artık bugünün yazıları arasına bu belgeselleri de yerleştirebiliriz” dedi.

2012 yılının sonunda yapılan bir araştırmada, Bayburt’un kültür ve sanatta Türkiye’de 8’inci sırada yer aldığını belirten Belediye Başkanı Polat, bunun çok gurur verici bir tablo olduğunu ve bu sonucun sağlanmasında en büyük katkının Bayburt Belediyesi tarafından yapılan kültürel etkinlikler olduğunu belirterek, “Bunlara bir de “Gazi Şehir Bayburt” belgeselini eklemek istedik” diye konuştu.

Artık Bayburt’la alakalı vatandaşlara görüntülü verilebilecek bir belgeselin olduğunu ve bundan da son derece mutluluk duyduğunu kaydeden Belediye Başkanı Polat, emeği geçenlere de teşekkür ettiği konuşmasında, “Bu belgeselin hazırlanmasında en büyük emek gerçekten yönetmenimiz Halil Demirci’ye aittir. O en az Bayburt’u ve Bayburt kültürünü bizim kadar öğrendi. Ben bu konuda gerçekten kendisini ve ekibini kutluyorum. Yine bu konuda ilmi ve araştırmalarıyla destek olan İlhan Yardımcı hocamıza teşekkür ediyorum ve hocamızı aramızda ağırlamaktan son derece mutluluk duyuyorum. Yoğun bir çalışmanın ürünü olan belgeselimiz için yaz demediler, kış demediler, ova demediler, dere demediler, tepe demediler gezdiler. Hatta havaya da çıktılar paraşütle Bayburt’u tepeden çektiler. Kop Dağı’nın tepesinden çekimler yaptılar. Bayburt’un tarihini, doğal güzelliklerini ortaya koydular. Bayburt’un tarihi geçmişini ortaya koyarken özellikle Kop Savunması, Ermeni mezalimine biraz fazlaca yer verdiler. Ama şunu ifade edeyim; düşmanımızı büyütmek artık bizim işimiz değil. Bizim öyle bir düşmanımız da kalmadı, eridi gitti. Ama şunu bilmek zorundayız; Anadolu coğrafyasında yaşayan insanların mutlaka kuvvetli olmalarını hatırlatmak adına bu çok önemli. Bu coğrafyada yaşayan devletlerin mutlaka kendi ayakları üzerinde, istikrar içerisinde, güven içerisinde ekonomilerini büyütmüş haliyle, kendi savunma sanayilerini kurmuş haliyle mutlaka hayatını devam ettirmeleri gerekiyor. Bu belgeselde bazen tarih var, bazen doğa var, bazen hüzün bazen neşe var. Ben tekrar başta yönetmenimiz olmak üzere emeği geçen herkese, sponsor olarak katkı sunan bütün arkadaşlara, teşekkür ediyorum. Tanıtım programımıza da katıldığınız için sizlere de canı gönülden teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Özbek: “Bayburt gerçekten Gazi bir şehirdir”

Bayburt Milletvekili Bünyamin Özbek ise yaptığı konuşmada, “Bayburt’un bir özgül ağırlığı vardır deriz. Ama böyle bir şehrin tanıtım filminin hazırlanmasında ben heyecanlandım. Ankara’dan belediye başkanımızla görüştük. Bu konuda gerçekten büyük emeği olan belediye başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Olayın bu boyuta geleceğini aslında hiç düşünmemiştim. Buradaki bu ortamı gördükten sonra mutluluğumu sizlerle paylaşmak isterim. Bayburt gerçekten Gazi bir şehirdir. Bu vatan için çokta şehit verdik. İkinci Plevne olarak tabir edilen Kop Savunması bizim geçmişimizi ve geleceğimizi tarif etmektedir. Ben bu duygu ve düşüncelerle bu belgeseli hazırlayan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Katkı sunan sponsor firmaları kutluyorum” şeklinde konuştu.

Karaca: ''Bayburt küçük olabilir ama ağırlığı ve kültürel özellikleri vardır"

Programda son konuşmayı gerçekleştiren Bayburt Vali Vekili Abdulhamit Karaca, Vali Mükerrem Ünlüer’in  galaya katılmayı çok istediğini ve il dışında olduğu için katılamadığını dile getirerek, “Ülkelerin kalkınmalarında çeşitli göstergeler vardır. Bunlar ekonomik, kültürel, sosyal ve siyasal olmak üzere çok çeşitli göstergeler vardır. Kültürel göstergelerden bir tanesi de kendi bulundukları bölgelerin belgesel ya da çeşitli tanıtımlarını bir şekilde hayata geçirmektir. Bu tanıtımları gerçekleştirmede dergiler, gazeteler, radyo ve televizyonlar, sinema filmleri ve belgeseller gelir. Ülkemizin kalkınma trendine paralel olarak bu sinema filmleri ve belgeseller çoğalmıştır. Bayburt görünürde belki küçük olabilir ama yurt genelinde ve yurt dışında kendine göre ağırlığı ve kültürel özellikleri vardır. Bu belgeselin yapılması, Bayburt’un da bir aşamaya geldiğini gösterir. İnsanlar ilk önce zorunlu ihtiyaçlarını karşılarlar. Temel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra diğer sosyal ihtiyaçlarını karşılarlar. Bizler şükürler olsun ki bugün belli bir mesafeye geldiğimizi bu belgeselle gösterdik. Bu vesileyle bu belgeselin hazırlanmasında başta emeği geçen arkadaşlarımıza, belediye başkanımıza, milletvekilimize ve sponsorlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından yönetmen Halil Demirci ve belgeselin hazırlanmasında danışmanlık yapan araştırmacı yazar İlhan Yardımcı’ya Vali Vekili Abdulhamit Karaca ve Milletvekili Bünyamin Özbek tarafından Bayburt taşından üretilmiş Bayburt’un tarihi mekânlarının maketleri hediye edildi. Daha sonra 95 dakika ve 3 bölümden oluşan “Gazi Şehir Bayburt” adlı belgeselin gala gösterimi yapıldı.

Beyzade Balo Salonu’nda gerçekleşen galaya; Vali Vekili Abdulhamit Karaca, Milletvekili Bünyamin Özbek, Belediye Başkanı Hacı Ali Polat, Emniyet Müdürü Celal Aydoğan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yumak, belgesel yönetmeni Halil Demirci, araştırmacı yazar İlhan Yardımcı ve davetliler katıldı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.