Sağlıkta “90 Gün“ projesi tanıtıldı

Bayburt  Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Hulki Aşır, Sağlık Bakanlığı'nın "90 Gün" projesini tanıttı. Dr. Aşır, genel sekreterlikte makamında yaptığı açıklamada, projeyle sağlık hizmetlerinde, yerelden merkeze doğru planlama sürecinin başladığını sağlık hizmetleri kapsamında tıbbi, idari ve mali çalışmalar yaptıklarını belirtti...

Sağlıkta “90 Gün“ projesi tanıtıldı

Bayburt Postası - Bayburt  Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Hulki Aşır, Sağlık Bakanlığı'nın "90 Gün" projesini tanıttı. Dr. Aşır, genel sekreterlikte makamında yaptığı açıklamada, projeyle sağlık hizmetlerinde, yerelden merkeze doğru planlama sürecinin başladığını sağlık hizmetleri kapsamında tıbbi, idari ve mali çalışmalar yaptıklarını belirtti. Proje başlamadan önce yaka kartı, hasta karşılama gibi bazı hedefleri gerçekleştirdiklerini belirten Aşır, 26 hedef kriterden oluşan projenin amacının hasta memnuniyetini ve sağlık çalışanlarının memnuniyetini sağlamak olduğunu söyledi.

Projeyle hedeflenen amacın hizmet kalitesini en yüksek seviyelere çıkarmak olduğunu söyleyen Aşır, “Vatandaşlarımız açısından baktığımızda bu çalışma sonunda daha güler yüzlü, hoş karşılayan, hoş muamele eden, ilgi ile dinleyen ve yol gösteren sağlık tesisleri hedeflenmektedir” dedi.

Tıbbî anlamda laboratuar, röntgen, yoğun bakım gibi birimlerde değişiklikler yaptıklarını, yapılan çalışmalarla yereldeki sağlık hizmetlerinde hasta memnuniyetini merkeze aldıklarını dile getiren Aşır, "Sağlık Bakanlığının 'Önce insan' sloganı ile başlattığı 'Sağlık Dönüşüm Programı' ile ilgili adımlar atıldı. Bu kapsamda geliştirilen '90 Gün' projesi sayesinde sağlık hizmetinde artık yerelden merkeze doğru planlama süreci başladı. Burada üç ana başlığımız var. Çalışan memnuniyeti, hasta memnuniyeti, hastane yönetimlerinin değerlendirilmesi. Standart olarak sunmaya devam ettiğimiz sağlık hizmetlerinin yanı sıra kurumumuz öncülüğünde hedefleri belirlenmiş, hastane hizmetlerinin değerlendirilmesi hayata geçiriliyor. Bunun ilk ayağı olarak '90 Gün' projesi ülke genelinde olduğu gibi Bayburt’ta da başladı” diye konuştu.

Aşır, projenin hedeflerle yönetim ilkesine dayanan bir çalışma olduğunu dile getirerek, proje sonunda hazırlanacak raporun ülkenin 2014 sağlık stratejik planlamasını oluşturacağını vurguladı.

Çalışma kapsamında 90 günde il genel sekreterliklerinin ve merkez yönetim teşkilatının koordineli çalışmaları sonucu kamu hastanelerine ilişkin bazı yeniliklerin hayata geçirilmesinin hedeflendiğini söyleyen Aşır, "Hastanelerde kalite standartları oluşturmak istiyoruz. Hedefler ve yönetim ilkesine dayanan bir yönetim çalışmasını başlatıyoruz. Bu kapsamda 90 gün içerisinde hemen uygulamaya dönüştürülecek hizmet başlıkları olduğu gibi yapılacak tespitler ve değerlendirmelerde önümüzdeki yılın planlamasına esas teşkil edecek hususlar da mevcuttur. Vatandaşlarımız açısından baktığımızda bu çalışma sonunda daha güler yüzlü, hoş karşılayan, hoş muamele eden, ilgi ile dinleyen ve yol gösteren sağlık tesisleri hedeflenmektedir" diye konuştu.

''Ek bina 2013'te faaliyete geçecek''

Göreve geldiği günden itibaren yaptığı çalışmalara da değindiği konuşmasında; kan alma bölümünün revize edildiğini, hasta kabul kısmını değiştirildiğini ve tomografi bölümünün yeni bir yere taşındığını söyleyen Dr. Aşır, fiziki değişikliklerin yanı sıra tıbbi kriterlerde ciddi atılımlar yapıldığını ve ekipman eksikliklerin tamamlanarak lazerle ameliyatlara başlandığını ifade etti.

Yeni hastanede Kadın Doğum ve Çocuk hastalıkları bölümlerinin yanı sıra acil, laboratuarlar ve cerrahi polikliniklerin de yer alacağını kaydeden Dr. Aşır, TOKİ’ye başvuru yapıldığını ve 2013 yılı bitmeden ek binanın faaliyete geçeceğini söyledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.