Özbek’e seslendi: “Geçmişi inkâr etme”

21. Dönem Bayburt Milletvekili Şaban Kardeş, Bayburt Milletvekili Bünyamin Özbek’in Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıldönümü nedeniyle TBMM’de yaptığı konuşmaya tepki gösterdi.

Özbek’e seslendi: “Geçmişi inkâr etme”
Bayburt Postası - 21. Dönem Bayburt Milletvekili Şaban Kardeş, Bayburt Milletvekili Bünyamin Özbek’in Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıldönümü nedeniyle TBMM’de yaptığı konuşmaya tepki gösterdi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 11 yıl önce hiçbir şey değilmiş gibi gösterildiğini, Bayburt şehrinin 11 yıl önce harabe bir yermiş gibi anlatıldığını belirten Kardeş, “Bu zatı muhteremler ya uzaydan geldiler, ya da yerden mantar gibi bittiler ve de bütün yatırımları gerçekleştirdiler. Bu zihniyetin hedefinin, gayesinin ne olduğunu anlamakta zorlanıyoruz. TBMM kürsüsünden geçmişi karalama, yok sayma gayretlerinizin o mekâna yakışmadığını hatırlatırım” dedi.

Yazılı açıklamasında “Geçmişin inkârına ses çıkarmamamız onu kabullenmemiz anlamına gelir” diyen Kardeş, Bayburt’un sürekli göç verdiğini de belirterek, “2000 yılında 92 bin olan il nüfusumuz maalesef 75 binlere düşmüştür. Kalkınmışlık göstergelerinin başında nüfus artışı gelir. Bayburt’u göçe zorlayan anlayış Bayburt’un kalkınmasından gelişmesinden bahsedemez” dedi.

Geçmişte yapılan icraatlara yönelik yapılan açıklamada sonradan AK Parti'ye katılan vekilleri de kapsayan eleştirilere yer verildiğini ve 3.5 yıllık kendi döneminde 11 yıllık Ak Parti iktidarı döneminden daha önemli hizmetler geldiğini belirten Kardeş, “12 yıldır iktidarsınız ve Bayburt’ta elle tutulur gözle görülür ciddi yatırım diyebileceğimiz üniversite var. Üniversite de bütün illere verilmese kesinlikle Bayburt’a verilmezdi. Yine de emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Şunu da görmenizde fayda var. Yarı üniversite denebilecek eğitim fakültesi bizim dönemimizde gelmiştir. Yine Bayburt’a yatırımların gelebilmesi noktasında alt yapının oluşturulabilmesi için Organize Sanayi yine o dönemde gelmiştir” ifadelerini kullandı.

Kardeş, ülke genelinde yapılan AK Parti politikalarını da eleştirdiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Yapılan hizmetleri inkar etmeyiz”

“Bayburt’a yapılan hizmet ve yatırımları her zaman takdir etmişimdir bundan sonra da takdir etmeye devam edeceğim, yapılan hizmetleri inkar etmek gibi bir özelliği bizden hiç kimse beklemesin. Geçmiş dönemlerde az veya çok hizmeti geçen milletvekili arkadaşlarıma, belediye başkanlarımıza, sivil toplum örgütlerimize, bürokratlarımıza, teknokratlarımıza bizleri eleştiri tenkit ve övgüleriyle hizmete teşvik eden medya mensuplarımıza ve Bayburt’ta kar - kış demeden hem yatırım yapan hem de mücadeleyi bırakmayan iş adamlarımıza teşekkür ediyorum.”

“Bir şeyi yapmamalısınız: ‘geçmişi inkar”


“Şu inkar politikalarına bir türlü akıl erdiremiyorum. Türkiye Cumhuriyeti 11 yıl önce yokmuş gibi bir algı oluşturmaya çalışanlar, Bayburt şehri 11 yıl önce harabeydi gibi ifadeleri kullananlar var. Bu zatı muhteremler ya uzaydan geldiler, ya da yerden mantar gibi bittiler ve de bütün yatırımları gerçekleştirdiler. Bu zihniyetin hedefinin, gayesinin ne olduğunu anlamakta zorlanıyoruz. TBMM kürsüsünden geçmişi karalama, yok sayma gayretlerinizin o mekâna yakışmadığını hatırlatırım. İcraatlarınızı anlatabilirsiniz, Bayburt’la ilgili her konuyu konuşabilirsiniz, Türkiye’de yaşanan hukuksuzluğu, adam kayırmayı, usulsüzlük yapanları, Türkiye’yi soyma girişiminde bulunanları, çözüm süreci adı altında yaşanan ihaneti ve diğer bir çok konuyu gündeme taşıyabilirsiniz ama bir şeyi yapmamalısınız, geçmişi inkar. Hani inkar demişken bunların en okumuş yazmışlarından birisi sözüm ona isminin önünde de Prof. yazıyor, öz be öz TÜRK şehri olan Bayburt’ta Türk Milletini inkar etme cüretini göstermedi mi? Pes doğrusu”

“11 yıl güçlü iktidarınızdan daha önemli hizmetler”

“Geçmişe dönük veya güncel konularda değerlendirmeler yaparken biraz daha dikkatli olmak gerekir diye düşünüyorum. Geçmiş dönemleri bir inceleyin seçilen milletvekilleri ya sizin bu günkü partinizden seçilmiş ya da önceki partilerinizden seçilmiş yada geçmişte başka partiden seçilmiş fakat sonrası sizin partinize iltihak olmuş ve tekrar sizin partinizden milletvekili seçilmiş. Eğer sizin eleştiriniz 3,5 yıl milletvekilliği yapmış Şaban Kardeş’e ise sizin 11 yıl güçlü tek başına iktidarınızdan daha önemli hizmetler getirmiştir.”

“Bu şekildeki anlayış husumetleri doğurur”

“Genel politikaları da maalesef Türk Milletini yok sayma ve yeni yeni etnik grupları ortaya çıkarıp harekete geçirme çerçevesindedir. Geçmişi tamamen yok sayma ve inkar anlayışı çürük bir anlayıştır. Kendilerinin dışındakilere tahammül edecekler, muhalefetten eleştiriden rahatsız olmayacaklar. Bu ülkede kendilerine verilen iktidar anlayışının demokrasi çerçevesi içerisinde uygulanacağını ve onlara başkalarına zulmetme kılıç çekme hakkını vermez. Bu şekildeki anlayış husumetleri doğurur ve toplumu gerer, bunun sonucunda da millet zarar görür. Tabi yükünü tutanlar açısından sıkıntı yok işleri bozulduğunda istedikleri ülkeye gidebilirler.”

“Göçe zorlayan anlayış, kalkınmadan bahsedemez”

“Siyaseti aktif siyasetin içerisinde olanların yapmasını hep tercih etmişimdir. Yazılıp çizilenleri takip ettiğim halde müdahil olmuyorum fakat baş tarafta da belirttiğim gibi geçmişin inkarına ses çıkarmamamız onu kabullenmemiz anlamına gelir. 11 yıl önce kendi kaderine terk edilmiş Bayburt, son yıllarda fabrikalar kurulmuş, yeni sanayi kolları oluşturulmuş, esnafın, işçinin, çiftçinin bütün sıkıntıları giderilmiş gibi hatta 14 yıl önce yapılan Organize Sanayi’nin elektrik-su problemi hiç yaşanmamış, bunun neticesinde Bayburtlu o kadar mutlu ki yerinde duramaz olmuş ve sürekli hareket halinde göç eder hale gelmiş. 2000 yılında 92 bin olan il nüfusumuz maalesef 75 binlere düşmüştür. Kalkınmışlık göstergelerinin başında nüfus artışı gelir. Bayburt’u göçe zorlayan anlayış Bayburt’un kalkınmasından gelişmesinden bahsedemez.”

“İhmal edilen illerin başında Bayburt gelmektedir”

“İktidarın görevi ülkenin her tarafına eşit şekilde hizmet götürmektir ve kalkındırmaktır. İhmal edilen illerin başında maalesef Bayburt gelmektedir. Partinin adını adalet koymakla adaletli olunmadığını, kalkınma koymakla da kalkınılmadığını gördü. 12 yıldır iktidarsınız ve Bayburt’ta elle tutulur gözle görülür ciddi yatırım diyebileceğimiz üniversite var. Üniversite de bütün illere verilmese kesinlikle Bayburt’a verilmezdi. Yine de emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Şunu da görmenizde fayda var. Yarı üniversite denebilecek eğitim fakültesi bizim dönemimizde gelmiştir. Yine Bayburt’a yatırımların gelebilmesi noktasında alt yapının oluşturulabilmesi için Organize Sanayi yine o dönemde gelmiştir. Burada yaptığımız işleri sıralamak istemem ama geçmişin anlaşılması bakımından bir iki örnekleme de yapmam gerekiyordu. Bütün imkan ve yetkiler elinizde iken ekmeğini yiyip, suyunu içtiğiniz, doğup büyüdüğünüz memlekete laf üretmek yerine hizmet üretmenizin daha doğru ve de mantıklı olacağı kanaatindeyim.”

“Hemşerilerimin bayramını tebrik ediyorum”  

“Bu vesileyle Bayburt’umuzun düşman işgalinden kurtuluş yıldönümü münasebetiyle milletimizin ve hemşehrilerimizin bayramını tebrik ediyor, yüce Allah’tan milletimize bu tür sıkıntıları bir daha yaşatmasın diye niyazda bulunuyorum.”


Bayburt'un düşman işgalinden kurtuluşunun 96. Yıldönümü münasebetiyle Bayburt Milletvekili Bünyamin Özbek TBMM'de gündem dışı konuşma yaptı.
(Özbek'in konuşmasına, bu linkten ulaşabilirsiniz. İlgili konuşma, videonun 03.50 ve 09.15 süreleri arasındadır.) 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.