Bakan Ağbal, Kurban Bayramı için Bayburt'ta

Maliye Bakanı Naci Ağbal, AK Parti Demirözü İlçe Başkanlığını ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, İslam aleminin Kurban Bayramı'nı tebrik ederek, Allah'tan kesilecek kurbanları kabul etmesini diledi.

Bakan Ağbal, Kurban Bayramı için Bayburt'ta
Bayburt Postası - Maliye Bakanı Naci Ağbal, "2017 yılına girerken, 'Türkiye ekonomisi büyüse büyüse yüzde 2 ila 3 aralığında büyür.' diyenler bile artık büyüme tahminlerini değiştirdiler ve Türkiye'nin artık 2017 yılında yüzde 5'in üzerinde inşallah büyümeyi gerçekleştireceğini görüyoruz ve bununla da iftihar ediyoruz." dedi.

Ağbal, AK Parti Demirözü İlçe Başkanlığını ziyareti sırasında yaptığı konuşmada, İslam aleminin Kurban Bayramı'nı tebrik ederek, Allah'tan kesilecek kurbanları kabul etmesini diledi.

Kurban Bayramı'na girerken mutlu oldukları konuların yanı sıra üzüldükleri konular da olduğunu belirten Ağbal, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İftihar ettiğimiz şeyler neler? Geçen sene 15 Temmuz alçak darbe girişimi sonrası oluşan bir karamsarlık havası vardı. Bir taraftan darbe girişiminin oluşturduğu hasarları ortadan kaldırmak için sayın Cumhurbaşkanı'mızın direktifleri dahilinde hükümet olarak arka arkaya önemli kararlar aldık, düzenlemeler yaptık. Bir taraftan FETÖ terör örgütüyle mücadele ederken diğer taraftan da ülkemizin birliğine, beraberliğine, bütünlüğüne kasteden içeride ve dışarıdaki tüm terör örgütlerine karşı da amansız mücadeleyi verdiğimiz bir dönem oldu. O dönemde özellikle içeride ve dışarıda birtakım güç odakları 15 Temmuz alçak darbe girişiminden sonra, 'Türkiye bir daha kendisini toparlayamaz.' derken, gerek güvenlik alanında arka arkaya yaptığımız operasyonlar gerek Fırat Kalkanı operasyonu, hepsini üst üste koyduğumuz zaman bakıyoruz bugün güvenlik noktasında ülkemiz bir yıl öncesine göre çok önemli noktalarda, çok ciddi mesafeler kaydetti."

Ağbal, bugün içeride başta PKK terör örgütü olmak üzere tüm terör örgütlerine karşılık güvenlik güçlerinin büyük bir gayretle canları pahasına ülkenin birliği ve beraberliği için şehit ve gazi olduklarını ifade ederek, bu sayede bayrama büyük bir sevinçle girdiklerini söyledi.

Terörle mücadelede ve 15 Temmuz alçak darbe girişimi sırasında şehit olanlara Allah'tan rahmet dileyen Ağbal, onların sayesinde bir Kurban Bayramı'na daha güvenle ve huzur içinde girildiğini belirtti.

Ağbal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 30 Ağustos Zafer Bayramı'nın 95'inci yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen resepsiyondaki konuşmasına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Sayın Cumhurbaşkanı'mız, dün 30 Ağustos resepsiyonunda da işaret ettiler, bu bölgede kimse Türkiye'nin gücünü sınamaya kalkmasın gerek içeride gerek dışarıda. Bölgenin istikrarı, huzuru, barışı için ve bölgede oynanmak istenen bütün oyunları bozmak için Türkiye üzerine düşen ne varsa sonuna kadar yapacak. Bundan önce dışarıda Türkiye'yi tehdit eden güç odaklarına karşı Türkiye nasıl çekinmeden bütün tedbirleri aldıysa ve bölgede en önemli aktif güç olduğunu gösterdiyse bugün de Allah'ın izniyle bu bölgede oynanmak istenen bütün oyunlara karşı Türkiye Cumhuriyeti olarak, Türkiye devleti olarak gücümüzü göstereceğiz ve ne gerekiyorsa da bütün gücümüzle onu yapacağız. Bu açıdan özellikle savunma, güvenlik alanında ülke olarak son yıllarda başlattığımız önemli projeler, önemli çabalar var. Bunları bir yandan artırarak devam ettireceğiz, bir taraftan da sahip olduğumuz bu gücü kullanmak suretiyle Türkiye'nin birliğine, beraberliğine, bütünlüğüne kasteden bütün alçaklara içeride ve dışarıda gereken cevabı vereceğiz. Herkes emin olsun ki gerek Suriye'de gerek Irak'ta herhangi bir şekilde organize bir oyun oynanmak istiyorsa da Türkiye buna asla müsaade etmeyecek. Bunun da özellikle bilinmesi gerekiyor."

"Ekonomi ile ilgili özellikle kamu maliyesi üzerinden ciddi destekler sağladık"

Geçen sene bu zamanlar özellikle 15 Temmuz alçak darbe girişimi sonrasında ekonomide ister istemez bir yavaşlama olduğunu dile getiren Ağbal, "Gerek ihracatta gerek üretimde gerek yatırımda gerek talepte bir yavaşlamayı hep beraber yaşadık. Hükümet olarak ekonomide gördüğümüz bu yavaşlamadan sonra almış olduğumuz kararlar, özellikle ocak ayından itibaren etkisini hızlı bir şekilde göstermeye başladı. 2017 yılına girerken, 'Türkiye ekonomisi büyüse büyüse yüzde 2 ila 3 aralığında büyür.' diyenler bile artık büyüme tahminlerini değiştirdiler ve Türkiye'nin artık 2017 yılında yüzde 5'in üzerinde inşallah büyümeyi gerçekleştireceğini görüyoruz ve bununla da iftihar ediyoruz." ifadesini kullandı.

Ağbal, hükümet olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatları çerçevesinde gerek ekonomide gerekse yapısal reformlar noktasında arka arkaya önemli kararlar aldıklarını anlatarak, şöyle devam etti:

"Ekonomi ile ilgili özellikle kamu maliyesi üzerinden ciddi destekler sağladık ve şu anda görüyoruz ki ekonominin gerek üretim tarafında gerek yatırım tarafında gerek iç talep gerek dış talep tarafında çok güçlü bir toparlanmayı yakaladık. En son bir, iki gün önce güven endeksi açıklandı. Güven endeksi ekonomi için önemli bir barometredir, ekonominin geleceğine ilişkin, bugününe dair çok önemli bir göstergedir. Son 5 yılın en yüksek güven endeksini ağustos ayında yakaladık. Bu, şunu gösteriyor ekonomide, reel sektörde, tüketim tarafında insanlar, hane halkları, piyasa ekonominin geleceğine güven duyuyor. Ekonominin istikrarına güven duyuyor ve geleceğe ilişkin beklentileri de olumlu. Bu bizim geleceğe ilişkin beklentilerimizi de olumlu yönde etkiliyor. 2017, 2018 ve 2019 yılları da dahil olmak üzere Türkiye kanaatimce yeni bir büyüme ivmesini yakaladı."

Bakan Ağbal, konuşmasında şu noktalara dikkati çekti:

"Allah'ın yardımıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayetli duruşuyla güçlü direktifleriyle hükümet olarak da bizlerin aldığı kararlarla ve millet olarak da gösterdiğimiz birlik ve beraberlik içerisinde inşallah yepyeni bir büyüme evresine girdik. Türkiye ekonomide önümüzdeki yıllarda her bakımdan güçlü bir büyümeyi ortaya koyacak ve bu sayede de 2002 yılında başlattığımız büyüme hikayesi inşallah önümüzdeki yıllarda, özellikle 2023'e giden süreçte de bize güçlü bir destek verecek. Ekonominin daha da gelişmesi için hükümet olarak bugüne kadar aldığımız tedbirleri önemsedik, bu kararları aldık, uygulamada da sonuçlarını gördük ama hükümet olarak burada ileriye dönük olarak ekonominin yapısal tarafında alacağımız başka tedbirler de olacak, başka düzenlemeler de olacak. Ekonomiyi daha da büyütecek, ekonominin üretim, yatırım, istihdam ve ihracat potansiyelini daha da yukarıya çekecek arka arkaya yasal düzenlemeleri de yapacağımız bir döneme giriyoruz."

Bakanlığın yasal düzenlemeler noktasındaki çalışmaları

Maliye Bakanlığının yasal düzenlemeler noktasında yaptığı çalışmaları ise Ağbal, şöyle sıraladı:

"Bakanlığımız açısından söylemem gerekirse özellikle şu anda masada yoğun bir şekilde çalıştığımız Gelir Vergisi Kanunu var, Katma Değer Vergisi Kanunu var. Her iki kanun da en başta ekonomide üretimi, yatırımı, istihdamı ve ihracatı artırmaya yönelmiş, üretimde yerli üretimi destekleyen, ihracatı destekleyen bir perspektifte çalışmaları yürütülen kanunlar. İnşallah bunları birkaç ay içerisinde hızlı bir şekilde toparlayacağız ve Bakanlar Kurulunda görüşüldükten sonra hızlı bir şekilde de Meclise getireceğiz. Sadece Maliye Bakanlığı olarak değil, bütün bakanlıklarımız ardı ardına kendi alanlarıyla ilgili çalışmaları yapıyorlar ve bu sayede inşallah özellikle büyüme noktasında uzun vadeli Türkiye'nin büyüme oranlarını yukarıya çekecek düzenlemeleri de arka arkaya Meclise getirmeyi istiyoruz."

Ağbal, bayramların insanları birleştiren, bütünleştiren müstesna günler olduğunu belirterek, "Bugünlerde milletçe, ülke olarak bütün bu yaşadıklarımızla iftihar ediyoruz. Yaşadıklarımızdan dolayı kendimizle ne kadar gurur duysak azdır, bunu da söyleyeyim. Ülkede 15 Temmuz 2016'da alçak bir darbe girişimi olmuş, aradan bir yıl geçmeden ülke kendini olağanüstü bir şekilde toparlamış, bu sürecin içerisine 16 Nisan referandumunu koymuş ve Türkiye'yi çok daha ileriye götürecek reform niteliğinde bir anayasa değişikliğini de yapmış. Böyle bir ülke dünyada herhalde yok. O açıdan millet olarak kendimizle iftihar ediyoruz." diye konuştu.

"Arakan'da Müslümanlara karşı yapılan zulmü şiddetle lanetliyoruz"

Üzüldükleri konular da olduğunu dile getiren Ağbal, "Millet olarak gerek bölgemizde gerekse dünyada huzuru bozan, dünya barışını bozan ve mazlumlara zulme işaret eden bütün olaylar karşısında da hem üzülüyoruz hem de bununla mücadele ediyoruz. Arakan'da Müslümanlara karşı yapılan zulmü şiddetle lanetliyoruz. Bu zulmü yapanları şiddetle kınıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı'mız zaten gereken girişimleri başlattı, bütün dünyayı da bu zulüm karşısında, bu zalimler karşısında, bu zulmü önleme noktasında harekete geçmeye çağırıyoruz." dedi.

Ağbal, yaşananlar karşısında yüreğinin adeta kan ağladığını anlatarak, "Televizyonlarda görüntüleri izliyoruz, milletçe üzülüyoruz. Dünyanın bugün birçok coğrafyasında Müslümanlar zulüm altında. Müslümanlara Gazze'de, Arakan'da bugün yapılan zulümleri hepimiz izliyoruz, büyük bir üzüntüyle de ellerimizi semaya açıp Rabbimize dua ediyoruz, 'bu zulümleri yapanları kahru perişan eyle.' diye." ifadelerini kullandı.

Kurban Bayramı'na girerken bir taraftan içerideki birliğe, beraberliğe işaret eden bütün gelişmelerden dolayı mutlu ve huzurlu ancak dışarıda yaşananlardan dolayı da üzüntülü olduklarını vurgulayan Ağbal, sözlerini şöyle tamamladı:

"O açıdan millet olarak bu bölgede bize düşen büyük sorumluluklar var. İslam coğrafyası içerisinde bugün bütün ümitler ülkemizde. Bütün ümitler, beklentiler bu millet üzerinde. İnşallah biz de bu beklentileri boşa çıkarmayacağız, canla başla gayret edeceğiz ve içeride ve dışarıda milletimizin birliğine, beraberliğine kasteden her türlü alçaklara, alçak terör örgütlerine karşı da mücadele edeceğiz."

Ağbal ayrıca, dün Çoruh Nehri'nde yüzerken boğulma tehlikesi geçiren 10 yaşındaki Sefa Karademir'i kurtaran Bayburt Sıla gazetesi muhabiri Beşir Kelleci'yi tebrik etti.

Anahtar Kelimeler:
Naci Ağbal
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bayburt'tan biri 5 yıl önce

Rabbim razı olsun sizden sayın bakanım mütevazi kişiliğiniz birçok yöneticiye ders niteliğinde Allah'a emanet.