Bugün Mevlit Kandili

İslam âlemi bu gece Mevlid Kandili'ni idrak edecek. Bu vesileyle tüm okurlarımızın coşkusunu paylaşıyor, kandilin hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

Bugün Mevlit Kandili
Bayburt Postası - İslam âlemi bu gece Mevlid Kandili'ni idrak edecek. Bu gece, müslümanlar arasında yüzyılllardan beri büyük bir coşku ile kutlanmakta, Sevgili Peygamberimiz derin bir saygı ile anılmaktadır. Bu vesileyle tüm okurlarımızın coşkusunu paylaşıyor, kandilin hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

***
 
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Mevlit Kandili insanlığa hakkı, hakikati, adaleti, merhameti anlatan; hukuku, hikmeti ve güzel ahlakı gösteren bu nebevi silsilenin son peygamberi Hz. Muhammed'in (s.a.v.) dünyayı teşrif ettiği gecedir" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Erbaş, Mevlit Kandili dolayısıyla yayımladığı mesajda, "Yüce Allah, insanın dünya ve ahiret saadeti için peygamberler göndermiştir. Mevlit Kandili insanlığa hakkı, hakikati, adaleti, merhameti anlatan; hukuku, hikmeti ve güzel ahlakı gösteren bu nebevi silsilenin son peygamberi Hz. Muhammed'in (s.a.v.) dünyaya teşrif ettiği gecedir. Allah Resulü'nün gelişiyle bireysel, toplumsal ve evrensel düzeyde zihin, fikir ve ahlak planında tarihin en büyük inkişafı ve inkılabı yaşanmıştır. Nitekim cehaletin, zulmün hakim olduğu, merhametin, erdemin, hikmetin kaybolduğu, güçlünün zayıfı ezdiği bir toplum ve dünya ilmin, adaletin ve merhametin aydınlığında asr-ı saadete dönüşmüş, cahiliye anlayışının girdabında yolunu ve değerlerini kaybeden insanlar kardeşliğin, erdemin, ahde vefanın ve bütün iyi davranışların en güzel örnekleri olmuştur" ifadesini kullandı.

Bugün yine savaşların, işgallerin, kavgaların, bunalımların, ümitsizliklerin, güvensizlik girdabında hukuku, huzuru ve yolunu arayan dünyanın Hz. Muhammed'in getirdiği hakikat ilkelerine, onun ahlakına, rehberlik ve örnekliğine her zamankinden daha fazla muhtaç olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Erbaş şunları dedi:

"Zira başta İslam alemi olmak üzere dünyanın yaşadığı sorunların temelinde Kur'an'ın bilgiyi, hikmeti ve hakikati gösteren yolundan, alemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimizin sünnet-i seniyyesinden uzaklaşmanın olduğunu görmekteyiz. Dolayısıyla günümüz insanının ve dünyanın özlediği değerler, huzur ve güven ancak bilgi, bilinç, ahlak ve sistem düzeyinde Hz. Peygamberin insanlığa tebliğ ettiği hakikatler ile mümkün olacaktır. Bu sebeple hayatı ve üstün ahlak ilkeleriyle çağlara rehberlik eden Hz. Peygamber ile anlam bulan hakikat ve değerleri, yani sünnet-i seniyyeyi, yine onun vahyin evrensel mesajlarını insanlığa öğretirken takip ettiği ilim, hikmet, güzel öğüt merkezli metot ve ilkelerle bugüne taşımak biz müminlerin Allah'a, Resulüne ve insanlığa karşı en büyük vazifesidir. Bu bağlamda öncelikle Peygamber Efendimizi hayatı, gayesi, mücadelesi gibi birçok yönüyle sahih kaynaklardan iyi bir okuma yaparak en güzel şekilde tanımak ve anlamak, onun tebliğ ettiği vahyi, miras bıraktığı ilim, hikmet, ahlak ve Kur'ani hükümleri hayatımızda yaşanır kılarak en uygun yöntemle topluma ve yeryüzüne taşımak, onu sevmenin gereği ve göstergesidir. Bu duygu ve düşüncelerle 'Mevlid-i Nebi'nin kardeşliğimizin güçlenmesine ve insanlığın huzuruna vesile olması dileğiyle milletimizin ve İslam aleminin Mevlit gecesini tebrik ediyor, Rabbimizden bizleri kulluk ve iyilik üzere daim kılmasını niyaz ediyorum."

Anahtar Kelimeler:
Mevlid KandiliAli Erbaş
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.