Bir huzurum vardı, meğer o da kalmamış!

Aile içi şiddet olaylarının en az yaşandığı illerin başında gelen ve Türkiye’nin en “huzurlu ili” kimliğine sahip olan Bayburt, son zamanlarda il genelinde artış gösteren şiddet olaylarıyla bu kimliğinden uzaklaşıyor mu! Konuyla ilgili bir açıklama yapan Bayburt İl Emniyet Müdürü Mesut İnce, Türkiye genelinde, nüfusunun az olmasına rağmen şiddet olaylarının oransal olarak Bayburt’ta daha fazla yaşandığını ifade etti. 

Bir huzurum vardı, meğer o da kalmamış!

Aile içi şiddet olaylarının en az yaşandığı illerin başında gelen ve Türkiye’nin en “huzurlu ili” kimliğine sahip olan Bayburt, son zamanlarda il genelinde artış gösteren şiddet olaylarıyla bu kimliğinden uzaklaşıyor mu! Konuyla ilgili bir açıklama yapan Bayburt İl Emniyet Müdürü Mesut İnce, Türkiye genelinde, nüfusunun az olmasına rağmen şiddet olaylarının oransal olarak Bayburt’ta daha fazla yaşandığını ifade etti. 


Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında Bayburt İl Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından kabul edilen, ''Kadına ve Çocuğa Karşı Şiddetin önlenmesi için Daha Çok İletişim Projesi'' ve ''Maddeye Değil, Hayata Bağlan'' adlı projelerin tanıtım toplantısında bir konuşma yapan Bayburt İl Emniyet Müdürü Mesut İnce, Bayburt’ta son zamanlarda artan şiddet olaylarına dikkat çekerek, ''Bayburt İl Merkezinde son 3 yıl içerisinde 80 adet kadına karşı şiddet olayı, 75 adet çocuğa karşı şiddet olayı, 122 adet intihar veya intihara teşebbüs olayı meydana gelmiştir.” dedi.

Türkiye geneline göre nüfusun az olmasına rağmen bu tür olayların oransal olarak Bayburt’ta daha fazla olduğunu söyleyen İnce, “Verilen rakamlar sadece ilgili birimlere intikal eden olaydır. En az bu kadar da intikal etmeyen aile içi şiddet olayı olduğu bilinen bir gerçektir.” dedi.

Emniyet, SODES projelerini tanıttı…

Kadına ve çocuğa yönelik şiddet sonrası meydana gelen intihar vakalarının sürdürülebilir bir şekilde azaltılmasını sağlamak ve madde kullanımı ile madde bağımlılığına karşı mücadele vermek amacıyla İl Emniyet Müdürlüğü tarafından hazırlanan ''Kadına ve Çocuğa Karşı Şiddetin önlenmesi için Daha Çok İletişim Projesi'' ve '' Maddeye Değil, Hayata Bağlan'' adlı projelerin tanıtım toplantısı yapıldı. Polisevi Salonunda gerçekleştirilen tanıtım toplantısı, İl Emniyet Müdürü Mesut İnce, Proje Koordinatörleri Uzman Eğitimci Mutlu Adak, Kaçakçılık Şube Müdürü Selim Öztürk, proje paydaşları, mahalle muhtarları, Okul müdürleri ile Okul Aile Birliği başkanları ve Emniyet Müdürlüğü personelinin katılımıyla yapıldı.

İl Emniyet Müdürü Mesut İnce, yaptığı konuşmada, ilde uygulaması 2010 yılında başlayan SODES programlarının, DPT tarafından finanse, Bayburt Valiliği tarafından ise koordine edildiğini söyledi. Bu kapsamda İl Emniyet Müdürlüğü’nün de iki farklı proje ile programda yer aldığını belirten İnce, “İlimizde kadına ve çocuğa yönelik şiddetin ve şiddet sonrası meydana gelen intihar vakalarının sürdürülebilir bir şekilde azaltılmasını sağlamaktır. ‘Kadına ve Çocuğa Karşı Şiddetin önlenmesi için Daha Çok İletişim’ adlı projemiz bu amaca ulaşmak için; Bayburt il merkezinde yaşayan ailelerin mahalle odalarında ziyaret edilerek aile bilincinin geliştirilmesi, aile içi iletişimin artmasına katkıda bulunulması, özellikle genç anne adaylarının ‘bilinçli annelik’ ve ‘yapabileceği kadar değil bakabileceği kadar çocuk yapmak’ konularında bilinçlendirilmesi, amaçlanmaktadır.

Kadına ve çocuğa daha fazla değer verilmesini sağlamak için ailelerin bilinçlendirilmesi gerektiğini ifade eden İnce, "Proje kapsamında, ailede kocanın veya babanın sevgi ve huzur ortamı sağlaması için planlamaya alınan ailelerin bilinçlendirilmesi, tespit edilen sorunlu ailelerimizin sorunlarına ve intihar olaylarına sürüklenmelerini engellemek amacıyla çözüm yolları göstermek, psikolojik desteğe ihtiyacı olan ailelerimize ve özellikle çocuklarımıza gerekli profesyonel desteği sağlamak, bir web sayfası hazırlayarak şiddete maruz kalacak kadınlarımızın ve çocuklarımızın takibini ve bilinçlendirilmesini internet yoluyla da sağlanması amaçlanmaktadır.” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

"Maddeye Değil, Hayata Bağlan" projesi hakkında da bilgi veren İl Müdürü İnce, “Hayat'ta herkesin madde bağımlısı olabileceği gerçeğinden yola çıkarak, yarın bizim de çocuğumuz olabilir mantığıyla tüm ilköğretim okullarındaki öğrenciler, veliler ve okul aile birliği yöneticileri ile ortaklaşa yapacağımız çalışmalarla, ilköğretim çağından itibaren tüm öğrencilerimizi zararlı maddelerden korunma ve etkili çalışma ortamı sağlamayı amaç edindik” dedi.

Proje Koordinatörleri Mutlu Adak ve Selim Öztürk’ün uygulamaya konulan projeler hakkındaki slayt sunumundan sonra toplantı sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.