Üstad Necip Fazıl anıldı

Bayburt Üniversitesi Fikir ve Aksiyon Kulübü tarafından Üstad Necip Fazıl Kısakürek'i anma programı düzenlendi.

Üstad Necip Fazıl anıldı
Bayburt Postası - Bayburt Üniversitesi Fikir ve Aksiyon Kulübü tarafından Üstad Necip Fazıl Kısakürek'i anma programı düzenlendi.

Programa konuşmacı olarak katılan Dr. İhsan Şenocak,  Necip Fazıl'ın Allah ve Resulünün buyruğunu en yüksek perdeden seslendiren bir mütefekkir olduğunu söyedi.

Şenocak, Necip Fazıl'ın yaşama mücadelesinden örnekler verdiği konuşmasında şunları söyledi:

"Necip Fazıl, Anadolu'da acıların mahşerinde ins ve cins uykuda iken kaldırımlarda dolaşıp gaipten gelen o sesi arayan, o sese göre milletin evlatlarını ayağa kalkmaya davet eden bir mütefekkir. Millet evlatlarına dönüyor ve 'Bu cadde çıkmaz sokak' diyor. Sonra küfür yobazlarına, tamimle okullarda 'Allah ve Resulünden bahsetmek yasaktır' diyenlere dönüyor ve diyor ki; 'Her ne kadar bu milletin evlatları dokuz köyün sahibi olduğu halde dokuz köyden kovulsa da, 'Bekleyin, görecektir, duranlar yürüyeni! / Sabredin, gelecektir, solmaz, pörsümez yeni! / Karayel, bir kıvılcım; simsiyah oldu ocak! / Gün doğmakta, anneler ne zaman doğuracak?' Onlara, milletin evlatlarına döndüler, onlara yöneldiler. Büyük hesaplaşma başlayacak dediler. Ama yine de birileri hastalığından dolayı ölüm meleği geldiğinde kelepçeyi eline vuramadıkları Büyük Doğuculara, Üstad'ın yolundan gidenlere, kelepçe vurmak için meydanlara inse de Üstad o zaman sözünü söylemiş: 'Geçenler geçti seni, uçtu pabucun dama,/Çatla Sodom-Gomore, patla Bizans ve Roma!' Anadolu Abdulhamit'indir, Ulu Hakanlarındır. O yolda gidenlerindir. Anadolu şu kadar yıl sonra acıların, ızdırapların, ağıtların mahşerinde, ağlamanın bile suç olduğu günlerde Büyük Doğu mimarını dinledi, onunla kendine geldi."

Necip Fazıl'ın her türlü bedele karşı teslimiyet içinde olduğunu belirten Şenocak, "Hakikat bizde önce imanla başlar, sonra tefekküre, sonra dava şuuruna, sonra hayata, sonra aksiyona gider. Peygamber aleyhissalatu vesselamda da bu meratibi, bu yapıyı görürsünüz. Önce Kur'an 'ikra' diye başlar, okumayı emreder. Bu buyruk şunu söylüyor. Ne zaman bu sancak yere düşerse mütefekkirler gelecek, alimler gelecek, onlar ümmetin önünde duracaklar. İmam-ı Rabbani gibi azamet Allah'a ait diyecekler. Yıkılma diyecekler. Necip Fazıl, Anadolu'da medreselerin kapatıldığı, anaların gözyaşı döktüğü, bu milletlerin evlatlarının Hz. Muhammed'den (sav) habersiz yetiştirilmesi için sabahlara kadar gözyaşı döktüğü bir zamanda meydan yerine bütün bedelleri ödeyebilme ruhuyla çıkmıştı "diye konuştu.

Program, Şenocak'a plaket vermesinin ardından sona erdi. Şair Zihni Kültür Merkezi'nde gerçekleşen programa; Vali Yardımcısı Abdülhamit Karaca, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Bayburt Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nasrullah Hacımüftüoğlu, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
Anahtar Kelimeler:
İhsan ŞenocakNecip Fazıl
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.