TÜRKSAV 19. Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri açıklandı

Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı (TÜRKSAV), "19. Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri"nin sahiplerini açıkladı...

TÜRKSAV 19. Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri açıklandı
Bayburt Postası - Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı (TÜRKSAV), "19. Uluslararası Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri"nin sahiplerini açıkladı.

Merkezi Ankara'da bulunan TÜRKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Akengin, vakfın genel merkezinde düzenlenen toplantıda, amaçlarının Türk dünyasıyla ilgili hizmette bulunanlara dikkat çekmek ve vefa duygusunu hatırlatmak olduğunu söyledi. Akengin, düzenlediği basın toplantısında; bu yıl 9 ülkeden 16 kişi, kurum ve kuruluşa ödül verilmesinin kararlaştırıldığını açıkladı. 

Türkiye, Azerbaycan, Gagauz Yeri (Moldova), Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, KKTC, Macaristan, Özbekistan'dan Türk dünyasına hizmette bulunan kişi ve kurumları açıklayan Akengin, Türkiye'den de sanatçı Cüneyt Arkın ve SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz'un da aralarında bulunduğu 5 kişiye ödül verileceğini söyledi. Yavuz, Türkiye-Azerbaycan enerji politikası ve ekonomi ortaklığına hizmetleri nedeniyle TÜRKSAV tarafından ödüle layık görüldü.


Ödül töreni Nisan ayında gerçekleşecek

Türk dünyasıyla ilişkilerin geliştirilmesinin önemine dikkat çeken Akengin, bu kapsamda gerçekleştirdikleri çalışmalara da değindi.

Ermeni diasporasının "soykırımı" iddiasıyla yürüttüğü Türkiye aleyhine kampanyalara da işaret eden Akengin, Türkiye'nin buna karşı Ermenistan'ın ilk başbakanı Ovanes Kaçaznuni'nin itiraflarını içeren "Taşnak Partisi'nin Yapacağı Bir Şey Yok" kitabı ile ABD'li Prof. Dr. Justin McCarthy'nin "Türkler ve Ermeniler" eserlerini dünya dillerine çevirerek kamuoyu başlatabileceğinin altını çizdi.

Akengin, bu yıl ödül töreninin nisan ayı başında Türkiye'de gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.TÜRKSAV tarafından ödüle değer bulunanlar ise şöyle:

AZERBAYCAN
AZ TV - Azerbaycan Televizyonu (Azerbaycan’da Türk dünyası kamuoyunun oluşması doğrultusundaki yayınları)

GAGAUZ YERİ (MOLDOVA)
Todur ZANET - Gagauz şair, yazar, yayıncı. (Türkçe yayınını aksatmadan sürdüren Ana Söz gazetesinin hizmetleri)

KAZAKİSTAN
Türk Akademisi - Başkan Darhan Kıdırali, Prof. Dr. (Türk Keneşinin Türk dünyasının bilimdeki ortaklığı hedefi yönündeki çalışmaları)

KIRGIZİSTAN
İbrahim CUNUSOV - Kırgızistan’ın Türkiye Büyükelçisi (Türkiye Kırgızistan ilişkilerinde sanata yönelik çalışmaları)

KOSOVA
Mahir YAĞCILAR - Kosova Kalkınma Bakanı (Kosova Türklerinin haklarını korumadaki başarıları)

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ
Hüseyin GÖKÇEKUŞ, Prof. Dr. - Yükseköğretim Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) Başkanı (Türk dünyası yüksek öğretim gençliğine gösterdiği ilgi)

MACARİSTAN
Macar Turan Vakfı (Turan kavramı etrafında kadim Türk kültürüne hizmetleri)

ÖZBEKİSTAN
Lekim İBRAGİMOV - Ressam (Resim sanatındaki başarıları)

TÜRKİYE

- Aygün ATTAR, Prof. Dr. - Giresun Üniversitesi Rektörü (Türk dünyasında birlik idealine getirdiği tarih tezleri)

- Bizim Külliye Edebiyat Dergisi – (Güncel edebiyat ürünlerinin oluşmasına hizmet)

- Cüneyt ARKIN - (Türk kahramanlığı ve Türk kültürünün işlendiği birçok filminde Türklük duygusu ve bilincinin gelişmesine katkıda bulunması)

- Hazar Strateji Enstitüsü (Strateji çalışmalarında Ermeni diyasporasına karşı yürüttüğü çalışmalar)

- Kenan YAVUZ - Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Türkiye Başkanı (Türkiye Azerbaycan enerji politikası ve ekonomi ortaklığına hizmetleri)

- Mehmet Cahit TURHAN, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Başkanı – (Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliğinin Türk dünyası ile ilgili faaliyetlerine öncülük etmesi)

- TRT AVAZ Televizyonu – (Türk dünyasına yönelik geniş yelpazeli yayınları)

- Yılmaz BATIBAY, Çevirmen - (Ermenilerin Türkiye’yi karalama propagandalarını boşa çıkaran çevirileriyle)TÜRKSAV kurulduğu yıldan itibaren “Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri” verilmesini kararlaştırmış, bu faaliyetlerini kesintisiz sürdürmüştür.

Ödüllerin amacı, kültür, sanat, ekonomi, bilim ve siyaset alanında Türk Dünyası gençliğine hizmet veren, katkı sunan çalışmaların hatırlanması ve hatırlatılmasıdır. Ödül için kişi, kurum ve kuruluşların bilgilerini içeren dosyalar ilgili kurullarca değerlendirilip Yönetim Kuruluna sunulmaktadır. Yönetim Kurulu bu değerlendirmeleri de dikkate alarak teklifleri müzakere edip karara bağlamaktadır.

Süleyman Demirel’in Cumhurbaşkanlığı döneminde her yıl Çankaya Köşkü’nde yapılan ödül törenleri, daha sonra farklı mekânlarda gerçekleştirilmiştir.

2010 yılında KKTC’de, 2011 yılında Azerbaycan’da yapılan törenlere, Lefkoşa’da Dış Basın Birliği, Bakü’de ise Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçiliği ev sahipliği yapmıştır. 

Bugüne kadar verilmiş olan Türk Dünyasına Hizmet Ödülleri’nde büyük ölçüde isabet kaydedilmiş olduğu, ödüllerin uyandırdığı yankılardan anlaşılmış, bazı istisnai yanılgılara düşüldüğü de görülmüştür.

Bugüne kadar verilmiş olan Türk Dünyası Hizmet Ödülleri sahiplerinden bazıları

Türkiye Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ünlü Kırgız Türk yazar Cengiz Aytmatov, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev, Bahtiyar Vahapzade, Muzaffer Özdağ, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Saparmurat Türkmenbaşı, Alparslan Türkeş, Kazak şair yazar Olcas Süleyman, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, Sanatçı Barış Manço, Makedonya’dan Fahri Kaya, Esat Bayram, Namık Kemal Zeybek, Vali Ali Haydar Öner, yazar Ahmet Kabaklı, Azerbaycan Haydar Aliyev Vakfı, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Manas Üniversitesi, Kazakistan Ahmet Yesevi Üniversitesi, Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Anar Rızayev, Türksoy Başkanı Düsen Kaseinov, sanatçı Esat Kabaklı, Murat Çobanoğlu, Şeref Taşlıova, Sıtkı Fırat, Vali Lütfullah Bilgin.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
turan 10 yıl önce

Allah razı olsun üstad. Tek başına valla hükümetten daha çok Türtkiyenin haklarını savunuyorsun ve tanıtımına katkı veriyorsun. Sağlık ve esenlik dileklerimle saygılar sunarız.

Avatar
a.mehdi öz-almanya 10 yıl önce

sn cüneyt arkına ödül verilmesi sevindirici,zira battal gazinin filmlerinde rol alması ve dünyaya tanıtması büyük bir emek ve değer,akenginede ve socar bşk tebrikler.
not:abdülvehhab gazinin halifi"battal gazininde makamı duduzarda.Bayburtta,saygı ile

Avatar
a.mehdi öz-almanya 10 yıl önce

rapor-2-battal gazinin makamı bayburt,la ilgili belge ve kaynak:
*25.10.1955.tarihli korunması gerekli kültür varlığı.tapu .parsel,615,pafta,11 türbe,12 mt 2
*t.diyanet vakfı ansiklopedisi,c.5.sayf.206 battalname......saygı ile

Avatar
a.mehdi öz-almanya 10 yıl önce

battal gazinin bir bölüm filminin,sanatçı sn cüneyt arkının...35 yıl önce Bayburt ve kalede
çekimi olsa idi,çok güzel olurdu,ve Bayburt hak ettiği noktaya gelirdi,zira Bayburt üç hisarlı kale m.17 asır önce " kral fisyagoz" tarafından yapıldığı muhtemeldir,geniş bilgi
yakında basına verilecektir,abdülvehhab gazi ile battal gazinin "peçenek türklerinden olduğu sanılmaktadır.saygı ile.

Avatar
Adnan Bayram 10 yıl önce

yahya bey çalışmalarınız bizleri gururlandırmakla birlikte ,ödüle layik bir hemşehrimizin de olması ayrıca övünç kaynağımız olmuştur

Avatar
Adnan Bayram 10 yıl önce

yahya bey çalışmalarınız bizleri gururlandırmakla birlikte ,ödüle layik bir hemşehrimizin de olması ayrıca övünç kaynağımız olmuştur