Dede Korkut Kültür Sanat Şöleni 22 yaşında

Bu yıl 22.’si düzenlenen Uluslar arası Bayburt Dede Korkut Kültür ve Sanat Şöleni açılış töreni Hükümet Meydanı'nda gerçekleşti.

Dede Korkut Kültür Sanat Şöleni 22 yaşında
Bayburt Postası - Bu yıl 22.’si düzenlenen Uluslar arası Bayburt Dede Korkut Kültür ve Sanat Şöleni açılış töreni Hükümet Meydanı'nda gerçekleşti. Yurtdışı ve yurtiçinden folklor ekiplerinin gösterisi ile renklenen açılış programı öncesi Dede Korkut Heykeli'ne çelenk bırakıldı.Kortej yürüyüşüne; Bayburt Valisi İsmail Ustaoğlu, Belediye Başkanı Mete Memiş, Garnizon Komutanı Jan. Alb. İbrahim Ayhan Vural, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, İl Genel Meclisi Başkanı Yusuf Elçi, Kelkit Belediye Başkanı Ünal Yılmaz, Köse Belediye Başkanı Şerif Aygün ile Samsun’un Canik İlçesi Belediye Başkanı Osman Genç, Bayburt Kültür ve Yardım Derneği Başkanı Faruk Kılıçaslan, Bayburt Eğitim Kültür ve Hizmet Vakfı Başkanı Nusret Parıldar, Samsun Bayburt Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hakan Tali, Bursa Bayburt Dernekleri Federasyonu üyeleri, kurum müdürleri, misafir halk oyunları ekipleri ve vatandaşların katıldı.

Hükümet Meydanı’nda gerçekleştirilecek program öncesinde Bayburt Valisi İsmail Ustaoğlu ve Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş birer konuşma yaptı.

Vali Ustaoğlu: "Dede Korkut sıla ile gurbet arasında bir köprü kurmaktadır"

Vali Ustaoğlu konuşmasında Bayburt’a hizmet etmekten onur duyduğunu ifade etti. Dede Korkut’un tüm Türk dünyası tarafından bilinen önemli bir tarihi kişilik olduğunu dile getirdi. Bayburt’un bu kültürel mirasa bu yolla sahip çıkmasından son derece memnun olduğunu söyleyen Vali Ustaoğlu, “Şölenler gurbet ile sılanın buluşmasına vesile olurlar. Ortak bir geçmişi yaşayan ve ortak bir gelecek ideali taşıyan insanların kaynaşmasını sağlarlar. Onun için Dede Korkut Uluslararası Kültür ve Sanat Şölenleri sadece Bayburt’un kültür ve sanat hayatına katkı sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda sıla ile gurbet arasında bir köprü kurmaktadır. Bu köprünün temellerini daha da sağlamlaştırmak ve bu köprünün üzerinde selamlaşmalara vesile olabilmek için daha fazla çaba göstermek hepimizin görevi olmalıdır” diye konuştu.

Dede Korkut Şölenleri’nin geçmişten ilham alan ve bu geçmiş üzerinden Türk dünyasını birleştirme potansiyeli olduğuna dikkat çeken Vali Ustaoğlu konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“Huzurun, kardeşliğin, vatana ve millete sadakatin en güzel örneklerini vermiş olan Bayburt, bu kadim geleneğiyle Vatan için gerektiğinde harç olmuş birleştirmiş, gerektiğinde tuğla olmuş inşa etmiştir. Dede Korkut’un “boy boylayıp soy soyladığı” bu topraklar, Celali, Hicrani, Zihni gibi toplumsal hafızamıza nakşeden nice değerler yetiştirmiştir. Mutlulukla ifade etmeliyim ki; Bayburt bu geleneğini de devam ettirmektedir. Başta Maliye Bakanımız Sayın Naci Ağbal olmak üzere Devlet yönetiminde, ilim, kültür ve sanat hayatında pek çok Bayburtlu hemşerimiz önemli hizmetler veriyorlar. Dolayısıyla Bayburt'un yarını İnşallah çok daha güzel olacak.”

Memiş: "Dede Korkut Dünya Türklüğünün vazgeçilmezidir"

Belediye Başkanı Mete Memiş ise konuşmasında Dede Korkut’un Türk Kültür Tarihi’nin vazgeçilmez bir şahsiyeti olduğuna vurgu yaptı. 

Belediye çalışmalarına da değinen Memiş, şunları kaydetti:

“Dede Korkut Türk kültür tarihinin vazgeçilmez şahsiyetidir. Fuat Köprülü’nün ifadesiyle Türk edebiyatının bütün eserleri terazinin bir kefesine bırakılsa, Dede Korkut hikayeleri diğer kefeye bırakılsa Dede Korkut ağır gelir. Bundan dolayıdırki biz Bayburtlular olarak,  bu kadim şehrin evlatları olarak, bu kıymetli şahsiyeti, bu Dünya Türklüğünün vazgeçilmezi,  dünya Türk kültür ve edebiyatına yön veren Dede Korkut’u hem bizlere hem bugünki nesillere tanıtmak, hemde geleceğe aktarmak adına yapılması gereken ne varsa onların yapılması gerekir.”

"Geçmişimizi doğru öğrenmeliyiz"

“Şunu unutmayalım ki, geçmişini tanımayan, geçmişini doğru öğrenememiş olan nesiller geleceğe doğru istikametlerini iyi ve kararlı bir şekilde devam ettiremezler. Geleceğimizi doğru inşa etmek adına bu şehri, bu aziz Bayburt’tu gönlümüzdeki yere taşımak adına en önemli değerlerimiz olan kültür değerimizi Dede Korkut’umuzu da geleceğe aktarmak zorundayız. Bunun için 22.sini tertip ettiğimiz Uluslararası Dede Korkut Şölenimizin hem şehrimize, hem Türk Dünyasına hayırlar getirmesini yüce rabbimden niyaz ediyorum.” 

"Üstyapı çalışmaları başlıyor"

“Değerli kardeşlerim. Kadim Şehr-i Bayburt’umuzu kendisine yakışır bir hüviyete kavuşturmak adına, modern bir şehir olması adına başlattığımız alt yapı çalışmalarını tamamladık. Çok ufak tefek aksaklıklar olabilir onlarda hemen tamir ediliyor. İçme suyu hattı, kanalizasyon hattı, yağmur suyu tahliye hattı ve arıtma sistemleri tamamlanmış olan Bayburt’umuz da inşallah kıymetli Maliye Bakanımızın hem maddi hem manevi destekleri ile üst yapı çalışmalarının hazırlıkları tamamlanmış olup ihale süreci başlatılmıştır.”

"Kalıcı asfalt çalışmaları ağustos ayında başlayacak"

“Ağustos ayıyla birlikte üst yapı dediğimiz kalıcı asfalt ve kaldırımlarla bu şehri buluşturacağız. Bu arada şehrimizin yeşillendirilmesi adına, ağaçlandırılması adına, park ve bahçeleri ile buluşması adına gerekli olan çalışmaları başlatmış bulunuyoruz. Bu çalışmaları inşallah daha da artan bir hızla devam ettireceğiz.  Kaleardı Mahallemizde sözünü verdiğimiz 50.000 m alandaki şehir parkımızın ihalesi dün yapılmış olup ihale sürecinin sonlandırılması beklenmektedir. Yani Kaleardına verdiğimiz söz yerine getirilmiş oldu. 6 milyon TL maliyetle Kaleardı Parkı önümüzde günlerde Kaleardılı kardeşlerimin ve bütün Bayburtlu hemşehrilerimzin inşallah hizmetine girecektir.”

"Belediyemize ait Güneş Enerjisi Santrali"

“Yine bugün ihalesi yapılmaya başlanmış bulunan 4.4 megawatlık güneş enerjisi santralinin Bayburt için anlamı şudur; yaklaşık 14-15 milyon TL maliyetle inşallah 120 gün içerisinde tamamlanacak ve Bayburt Belediyesine yıllık sağlayacağı net gelir 730 bin dolar olarak hesaplanmıştır.”
 
"Tarım Yerleşkesi 3 yıl içinde tamamlanacak"

“Yine Bayburt Belediyesi olarak sözünü verdiğimiz projelerin devamı mahiyetinde tarım yerleşkesinin proje çalışmaları dün itibariyle tamamlandı. Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın yapılacak ilk yönetim kurulu toplantısında yapımına başlanması kararı alınacak ve ihale süreci başlayacak. 100 dönümlük bir alanda 3 etaplı olarak yapılmasını düşündüğümüz proje 3 yıl içinde tamamlanacak.”

Kent Meydanı ve Kapalı Otopark

“Bayburt Belediyesi olarak yapma taahhüdünde bulunduğumuz projelerin içinde olan şuanda içinde bulunduğumuz Hükümet Meydanı altı kapalı otopark, üstü ise peyzajıyla, mimarisiyle değiştirilip ağaçlandırılarak şehir meydanı olarak düzenlenecektir. Bununda projesi bugün itibariyle tamamlanmış olup ihale sürecini de pazartesi günü başlatmış olacağız. Yine Veli Şaban Mahallesinde bulunan belediyemize ait arsa üzerinde bir başka çok katlı otopark çalışmamızda önümüzdeki ay başlayacak. Pazar esnafımızın umutla beklediği onları sıkıntıdan kurtaracak altında otoparkta bulunacak Kapalı Pazar yerinin proje çalışmaları temmuz ayı sonu itibariyle tamamlanmış olacak. Özetle şunu da ifade etmek istiyorum; şehrimizde artık kanalizasyon suları Çoruh Nehrimize akmıyor. Atık Su Arıtma tesisimizin çalışmaya başlamasıyla birlikte Çoruh Nehri ter temiz. Çaylarımızı musluklardan demleyeceğiz, suyumuzu çeşmelerden içeceğiz dediğimizde bazıları inanmamıştı. Burada herkese teşekkür ediyorum, sabrettiniz, çalışmalarımıza katlandınız, eksikliklerimizi hoş gördünüz. Allah’a hamdolsun ki, sularımızı artık çeşmelerimizden içiyoruz, çaylarımızı musluklarımızdan demliyoruz. Bütün bu hizmetlerin Bayburt’umuza kazandırılmasında başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Başbakanımıza, Maliye Bakanımıza ve milletvekilimiz Şahap Bey’e şahsım ve şehrim adına teşekkür ediyorum. Bayburt siyasi tarihinin en şanslı dönemini yaşıyor. Biz de hep birlikte el ele vererek Bayburt’umuzu gönlümüzdeki yere taşımak zorundayız. Bayburt çalışma olarak bir ahengi yakalamış durumdadır. Sayın Bakanımız Naci Ağbal Bey ve milletvekilimiz Şahap Bey’in katkılarıyla siyasi parti temsilcilerimizle, sivil toplum örgütü temsilcilerimizle, atanmış bürokratlarımızla, bir araya gelerek çalışmalar başlattık.” 

İkramiyeli şölen balonları, mehteran ve folklor gösterileri

Protokol konuşmalarının ardından ikramiyeli şölen balonlarının uçurulmasından sonra Erzincan Belediyesi Mehter Takımının verdiği konserle katlanan şölen coşkusu, halkoyunları ekiplerinin gösterileriyle devam etti. Bursa Orhangazi Belediyesi Halk Oyunları ekibi sergilediği hareketli folklor gösterisi ilgiyle izlenirken, Bayburt Bar ekibi ile Azerbaycan ve Gürcistan ekiplerinin gösterileri ise büyük beğeni topladı. Açılış töreni Isparta Halk oyunları ekibinin gösterisi ile sona erdi.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
seko69 5 yıl önce

Sayın Mete Memiş'in açılış konuşması Dede Korkut Şenlikleri açılış konuşması değil sanki Bayburt belediyesi İcraat Şenlikleri açılışı idi. koskoca bir şenlik düzenliyorsun, Allah aşkına şu meydanın hali ne öyle? insan orayı bir yıkatır, çukur yerleri düzeltir. çukura halifleks sermeyle mi çukurlar kapatılır? Bayburt öyle rezil bir durumda ki Sayın Mete Memiş Dede Korkuttan ziyade Belediye çalışmalarını anlatmakla kendini kurtarmanın derdine girdi.. Öyle sıktı ki Mehteran Takımı bile isyan edip protokolden çekilmek zorunda kaldı..

Avatar
Safak Güngör 5 yıl önce

Birilerinin Sayın Belediye başkanına yaptıklarının anlatamasının doğru olmadığını bunları yapmanın kendisinin asıl görevi olduğunu, bunları yapmak zorunda olduğunu anlatması gerek.