Baksı Müzesi “Avrupa Konseyi Müze Ödülü”nü kutladı

Raffles İstanbul’un ev sahipliğinde gerçekleşen davette, müzeye katkıda bulunanlara teşekkür heykelcikleri sunuldu...

Baksı Müzesi “Avrupa Konseyi Müze Ödülü”nü kutladı
Bayburt Postası – Baksı Kültür Sanat Vakfı; sanatçılar, hamiler, sponsorlar ve Baksı Dostları ile bir arada Avrupa Konseyi 2014 Müze Ödülü’nü kutladı. Raffles İstanbul’un ev sahipliğinde gerçekleşen davette, müzeye katkıda bulunanlara teşekkür heykelcikleri sunuldu.

Zorlu Center’de yer alan Raffles İstanbul’da gerçekleşen geceye; İstanbul Valisi Vasip Şahin, Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, Oya Koçan, SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, Baksı hamisi olan işadamları Ali Akkanat, Ali Güreli, Erol Tabanca, Faruk Malhan, İskender Atakan, Metin Kaşo, Mehmet Kurukahveci, Mustafa Taviloğlu, Oya Eczacıbaşı, Turgay Artam, Vuslat Doğan Sabancı, yazar Doğan Hızlan, Sabancı Müze Müdürü Dr. Nazan Ölçer, Baksı Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri, hamileri ve çok sayıda sanatçı, akademisyen ve de davetli katıldı. 

İstanbul’da yaşayan ve Baksı Dostu olan Bayburtluların da yoğun ilgi gösterdiği geceye Bayburt’tan ise Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yumak ve Genel Sekreter Önder Karaoğlu katıldı. Ayrıca, SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz’un özel daveti ile Bayburt yerel basın temsilcileri de geceyi takip eden isimler arasındaydı. 

Melis Aygen’in sunduğu “teşekkür ve kutlama gecesi” Baksı Müzesi’nin kısa tanıtım filmi ile başladı. Prof. Dr. Hüsamettin Koçan, gecede yaptığı konuşmada özellikle Baksı’ya katkı sunan sanatçılara teşekkür etti ve şunları söyledi:

“Bu ödülün bize veriliş gerekçelerinden biri sanatçıların Baksı Müzesi’ni koşulsuz desteklemeleri, diğeri ise merkez ve periferi arasında sanat ve tasarım aracılığıyla bir bağlantı kurma uğraşısı idi. Ancak, bütün bu niyetlerin gerçekleşmesi hiç kuşkusuz organizasyon ve finansman gerektiriyor. Baksı gibi risk alan projeler karşısında sanatçı ve sanatseverlerin katılımı bu yüzden paha biçilmez bir anlam ifade ediyor.

Çağımız artık insanların kimlikleri üstünden okunabilir bir çağ olmanın ötesine geçti. Her şey çok birbirinin içerisinde eridi ve kayboldu. Onun için bizim Baksı Müzesi, benim bir sanatçı ve akademisyen olarak tüm bu yok oluşa, erimeye karşı, bütün bu kopmalara karşı üretebileceğim bir çözümdü. Bu çözüm şuydu: Doğduğu toprağa gidip, oradaki öykülerden bu çağa doğru bir metin oluşturmak. Baskı Müzesi bir yanıyla geçmişe dayalı bir yanıyla geleceğe uzanan bir metindir, bir öyküdür. Ben bu öykünün bir parçasıyım. Bu öykünün bütünü ben değilim. Bu öykünün bütünü bugüne kadar da Baksı’ya destek veren dostlarımındır. Yani sizlerindir."

Bugün çok gururluyum. İçinde mücadele ettiğim projenin uluslararası bir boyutta onay görmesi nedeniyle çok gururluyum. Doğduğum toprağa selam götürdüğüm çok mutluyum. Doğduğum topraktaki insanların geleceklerinin daha mutlu olmaları için sanatın, tasarımın bir ilaç, bir çare olabileceğini düşündüğümve bu konuda belli bir yürüyüş yaptığım için çok mutluyum.

Bayburt ve Baksı, benim doğduğum topraklar. O nedenle bana her türlü desteği verdiler. Zamanla gördüm ki, insanlık için iyi şeyler yapmak isteyen herkese bu dünyada destek verecek iyi kalpli insanlar var. Baksı, iyi kalpli insanların projesidir. O nedenle burada sevgili dostlarımı selamlamak istiyorum. Sanatçı dostlarım her zaman bu projenin sahibi oldular. Bu projeye en başından itibaren heyecan duyanlar sanatçılardı. Bizim köyün çocuklarıydı, kadınlarıydı. Sonra gurbetçiler çok sevdi, ardından da sizler, sanata ve kültüre inanan iyi yürekli insanlar, bu projeyi çok sevdiniz ve desteklediniz. 

Avrupa Parlamentosu Baksı’yı müzecilik açısından ufuk açıcı olarak değerlendiriyor. Baksı Müzesi’ne destek verenler, çağımız açısından son derece onurlu bir işe destek verdiler diye düşünüyorum. Çok teşekkür ediyorum.” 


İstanbul Valisi Vasip Şahin, SOCAR Türkiye Başkanı Kenan Yavuz, Baksı Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Rana Erkan Tabanca, Polimeks Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca, Mudo Onursal Başkanı Mustafa Taviloğlu, yazar Doğan Hızlan, heykel sanatçısı Seyhun Topuz, Sabancı Müze Müdürü Dr. Nazan Ölçer’in de birer konuşma yaptığı gecede, daha sonra Baksı hamileri ve destekçilerine teşekkür heykelcikleri takdim edildi. 

Baksı platin üyeleri olan Ali Akkanat, Ali Güreli, Mehmet Kurukahveci, Mustafa Taviloğlu, Kenan Yavuz, Oya Eczacıbaşı, Vuslat Doğan Sabancı ve Faruk Malhan’a ödüllerini İstanbul Valisi Vasip Şahin takdim etti. 

Yine altın hamiler İskender Atakan, Oktay Duran ve Metin Kaşo’ya, bronz hamiler Turgay Artam ve Prof. Dr. Esra Ekmekçi’ye ödüllerini ise Prof. Dr. Hüsamettin Koçan takdim etti. 

Polimeks Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Sipahi, Yıldız Holding Kurumsal İletişim Genel Müdürü Zuhal Şeker, Öz Sigorta’dan Ali Raik Erüstün, EAE Elektirk’ten Elif Kaya Ok, Asimetrik Ses ve Işık Görüntü Sistemleri’nden Metin Çelikbilek, Enel Enerji Elektron’dan Zülfidan Yaner, Cimtav Elektrik’ten Mehmet Çinsar, The Sofa Otel’dan Ali Güreli, Grup 7 İletişim’den Anna Turay, tasarımcı Savaş Çekiç, Ersa Taşımacılık’tan Kamil Aktaş, Brand Travel’den Metin Süerkan, fotoğrafçı Kerim Ayhan Yanık, Özlem Süer Moda’dan Özlem Süer, Raffles İstanbul Genel Müdürü Tarek Mourad, dDF Dream Design Factory’den Esra Ekmekçi Çalıcıoğlu ve fotoğrafçı Ozan Çakmak, gecede teşekkür ödülü alan diğer isimler oldu. 

Gece; Oya Koçan, Rana Erkan Tabanca, Anna Turay, Emine Tusavul, Esra Ekmekçi, Feride Çelik, Özlem Süer, Tuğba Jabban, Tuğçe Çanakçı ve Zeynep Çiftçioğlu’dan oluşan Baksı Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu üyelerinin tüm katılımcıları selamlaması ve toplu fotoğraf çekimi ile son buldu. 

Fotoğraflar: Murat Okutmuş, Peyami Sefa Karabacak, Burhanettin Okumuş, İlker Aslan, Baki MeralİLGİLİ HABERLER: 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Safak Güngör 6 yıl önce

Baksı müzesine giriş 1 TL olsun bir kuruş verip girmezler katkı olsun diye. Amma Sayın Koçanla resim çekilmeye gelince birbirlerini ezerek en yakınında durmak isterler.

Avatar
veli aydın viyana/avusturya 6 yıl önce

baksı müzesi dünya tanıtımına girdi...4 bin yıllık Bayburt"üçhisarlı kale"yıllardır tanıtılmı-
yor,sıkıntı,sorun nerede!!,ilgililer ne yapıyor,yazık,ama çok yazık...baksı müzesi yönetici
lerini tebrik ederiz.