Emir, üniversite öğrencilerine KOSGEB desteklerini anlattı

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Bayburt Müdürlüğü ile Bayburt Üniversitesi Kariyer Hizmetleri Merkezi tarafından düzenlenen seminerle yenilenen KOSGEB destekleri hakkında öğrencilere ve akademisyenlere bilgi verildi.

Emir, üniversite öğrencilerine KOSGEB desteklerini anlattı
Bayburt Postası - Yoğun bir katılımla gerçekleşen seminerde sunum yapan KOSGEB Müdürü Mete Emir, çağımızda girişimciliğin son derece büyük bir öneme sahip olduğunu belirterek, “Ülkemizde genç işsizliğin azaltılmasında en önemli hususlardan biri de yeterli ve nitelikli girişimciyi üretim ekosistemine dâhil etmektir. Bu nedenle devletimiz fikri olan, fikrini projeye dönüştürebilen tüm girişimcilerimize hiç olmadığı kadar büyük destekler sağlıyor. KOSGEB tarafından 2019 yılında uygulamaya konulan Girişimciliği Geliştirme Destek Programı; projesi olan fakat projesine kaynak bulamayan pek çok gencimiz için büyük fırsat… Gelin bu fırsatı kendiniz için, iliniz için, ülkeniz için bir değere dönüştürün. Sakın başarabilir miyim diye düşünmeyin. KOSGEB son derece yalınlaştırılmış bürokratik süreçleriyle, tüm taleplerinize çok kısa sürede cevap verebilecek bir organizasyondur” dedi.

Bayburt Üniversitesi Gökhan Budak Konferans salonunda gerçekleştirilen seminer; katılımcıların KOSGEB destekleriyle ilgili sorularının cevaplandırılmasıyla sona erdi.GİRİŞİMCİLİĞİ GELİŞTİRME DESTEK PROGRAMININ GENEL DESTEKLERİYSE ŞÖYLE

Geleneksel Girişimci Programı

Geleneksel Girişimci Programı kapsamında başvuru tarihi itibariyle son bir yıl içinde kurulmuş olan işletmelere destek sağlanacak. Kuruluş desteği kapsamında gerçek kişi statüsünde kurulmuş olan işletmeler için hibe olarak 5.000TL, sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmeler için hibe olarak 10.000 TL destek sağlanacak.

Geleneksel Girişimci Programı Performans Desteği kapsamında ise işletmelerin çalıştırdıkları personel için Sosyal Güvenlik Kurumu'na ödedikleri prim gün sayıları için hedeflenen asgari rakamlarına ulaşmaları durumunda hibe olarak destek sağlanacak. Desteğin ilk yılında toplam 180-539 prim günü sağlayan işletmelere hibe olarak 5.000 TL, 540-1079 prim günü sağlayan işletmelere hibe olarak 10.000 TL, 1080 ve üstü prim günü sağlayan işletmelere hibe olarak 20.000 TL destek ödemesi yapılacak.

Desteğin ikinci yılında toplam 360-1079 prim günü sağlayan işletmelere hibe olarak 5.000 TL, 1080-1439 prim günü sağlayan işletmelere hibe olarak 10.000 TL, 1440 ve üstü prim günü sağlayan işletmelere hibe olarak 20.000 TL destek ödemesi yapılacak.

Asgari prim gün sayısına ulaşan işletme için girişimcinin; genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda her bir performans döneminde belirlenen tutarlara 5.000 TL eklenecek.

İleri Girişimci Programı

İleri Girişimci Programı kapsamında başvuru tarihi itibariyle son bir yıl içinde kurulmuş olan ‘’İleri Girişimci Programı Kapsamındaki Faaliyet Konuları Tablosu’’nda yer alan konularda faaliyet gösteren işletmelere destek sağlanacak. Kuruluş desteği kapsamında gerçek kişi statüsünde kurulmuş olan işletmeler için hibe olarak 5.000 TL, sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olan işletmeler için hibe olarak 10.000 TL destek sağlanacak.

İleri Girişimci Programı'nda %75 destek oranı ile Makine Teçhizat ve Yazılım Desteği sağlanacak. Bu kapsamda işletmelere geri ödemesiz olarak 100.000 TL’ye kadar hibe verilecek. Ancak, işletmenin orta yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet göstermesi durumunda geri ödemesiz olarak sağlanacak desteğin üst limiti 200.000 TL, yüksek teknoloji seviyesinde faaliyet göstermesi durumunda geri ödemesiz olarak sağlanacak desteğin üst limiti 300.000 TL’dir.

Ayrıca destekleme kararı verilen makine, teçhizat ve yazılımın; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın 13/09/2014 tarih ve 29118 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan SGM 2014/35 sayılı Yerli Malı Tebliği’ne uygun olarak alınmış ve fatura tarihi itibariyle güncel yerli malı belgesi ile tefrik edilmesi durumunda, destek oranına %15 ilave edilerek %90 oranında destek sağlanacak.

İleri Girişimci Programı Performans desteği kapsamında ise işletmelerin çalıştırdıkları personel için Sosyal Güvenlik Kurumu'na ödedikleri prim gün sayıları için hedeflenen asgari rakamlarına ulaşmaları durumunda hibe olarak destek sağlanacak.

Desteğin ilk yılında toplam 180-539 prim günü sağlayan işletmelere hibe olarak 5.000 TL, 540-1079 prim günü sağlayan işletmelere hibe olarak 10.000 TL, 1080 ve üstü prim günü sağlayan işletmelere hibe olarak 20.000 TL destek ödemesi yapılacak.

Desteğin ikinci yılında toplam 360-1079 prim günü sağlayan işletmelere hibe olarak 5.000 TL, 1080-1439 prim günü sağlayan işletmelere hibe olarak 10.000 TL, 1440 ve üstü prim günü sağlayan işletmelere hibe olarak 20.000 TL destek ödemesi yapılacak.

Asgari prim gün sayısına ulaşan işletme için girişimcinin; genç, kadın, engelli, gazi veya birinci derecede şehit yakını olması durumunda her bir performans döneminde belirlenen tutarlara 5.000 TL eklenecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.