Ağustos 2019 Asgari Geçim Endeksi açıklandı

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2019 Ağustos ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.

Ağustos 2019 Asgari Geçim Endeksi açıklandı
Bayburt Postası - Çalışmayı yazılı bir açıklamayla duyuran Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen İl Başkanı Ahmet Çalışkan şunları kaydetti:

“Yapılan araştırmada çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 3.284,43 olarak hesaplanmıştır. Dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi ise 6.718,59 Lira olarak belirlenmiştir. Sonuçlar, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddinin bir önceki aya göre %0,11 oranında azaldığını göstermektedir.

Çalışan tek kişinin açlık sınırı ise bir önceki aya göre %1,16 oranında artmış ve 2.540,73 Lira olarak hesaplanmıştır. Türkiye’de 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 2019 yılı haziran ayında 2.499,58 Lira olarak tahmin edilmiştir.

Yapılan araştırmada, 4 kişilik bir ailenin sağlık kuruluşlarının belirlediği gibi sağlıklı bir biçimde beslenebilmesi için gerekli harcamanın Haziran 2019 verilerine göre günlük 50,818 Lira olduğu belirlenmiştir. Ailenin aylık gıda harcaması toplamı ise 1.524,54 TL olmuştur.
Ağustos 2019 itibari ile ortalama 4.014,14 TL ücret alan bir memurun ailesi için yaptığı gıda harcaması, maaşının %37,98’ini oluşturmuştur. Türkiye İstatistik Kurumu verilerinde 975,04 olarak belirlenen kira gideri ise Ağustos 2019 ortalama maaşının %24,29’una denk gelmiştir. Buna göre bir memur, ortalama maaşının %62,27’sini yalnızca gıda ve barınma harcamalarına ayırmak zorunda kalmıştır. Diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ise maaşının %37,73’ü kalmıştır.

Ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık, eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için Ağustos 2019 maaşından geriye yalnızca 1.514,54 TL kalmıştır.

Zorunlu harcama kalemlerinde yaşanan artış sonucunda  kamu çalışanları ve emekliler dahil tüm dar ve sabit gelirliler  ekonomik dar boğazdadır.

Yetkili sendikalar seyirci konumunda...

Bir memurun ortalama geliri 4.014 lira iken ailesinin aylık ortalama en düşük harcama tutarının 6725 lira olarak hesaplandığı bir ortamda yüzde 3 ve 4’lük zamlarla kamu çalışanlarının bütçe açığını kapatmak mümkün değildir. Yaşanan toplu sözleşme rezaletinden sonra ümitlerini 2 sene daha öteleyen kamu çalışanlarının maaşları gittikçe erimektedir. 2020 yılı için %4+4, 2021 için de %3+3 zammı reva görenler yaşanan bu ekonomik gelişmeler karşısında kamu çalışanlarını bir kez daha kaybetmeye mahkum etmişlerdir. Kamu çalışanları okul masraflarını ve yaklaşan kış aylarıyla birlikte artacak giderlerin nasıl karşılayacağını kara kara düşünmektedir. Ulaşım masraflarından, barınmaya zorunlu kalemlerde üst üste yapılan zamlar, eriyen maaşlarla nasıl karşılanacaktır?

Yetkili sendikalar bu tablo karşısında seyirci konumuna düşmüştür. Bir ay boyunca masada hiçbir gayret sarf etmeyenleri kamu çalışanları da görmektedir." 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ozan 2 yıl önce

Yeniçağ gazetesi yazarı Ahmet Takan ın 30 MART 2019 tarihli yazısı "
AKP'li sendika Türkiye'yi eyaletlere böldü!.. " başlıklı yazısı hala internet ortamında olup Memursen e bağlı eğitim bir sen in yayınladığı kitap ile ülke eyaletlere bölünmüş.
Bu güne kadar ne bu kitap toplatıldı ne de açıklama yapıldı.

Sendikanın kafasında bu eyaletlere bölünme var mı? Yoksa kazaen bu kitap çıktı mı diyende yok.

Avatar
ALOŞ 2 yıl önce

Memursen ne yaparsa yapsa memur alkışlıyor. Sıfır zam bile istese üye sayısı ikiye katlıyor. u yıl ne istedi ne aldı ortada. Ses yok seda yok. Kaç dönemdir tek yetkili olarak işe başlayan memursen istediğini alamıyor hatta geçen dönemlerde ses çıkarmadan başkanı imzayı atıp vekil oldu. Ama ne hikmetse hiç bu sendikadan ayrılan memur yok. Memurlar size zam çok bile. Hükümet size sıfırın altında maaşlarınızdan kesinti yapmalı.

Misafir Avatar
sadettin 2 yıl önce @ALOŞ

yıl 2002 memur sen üye sayısı 39.000 yıl 2019 memursen üye sayısı 1.000ç000 u aştı ancak çoğu insan zannederki sendikanın başarısı.asla öyle değil üyelerin büyük bölümü şantaj ve tehdit ile fişlenme korkusuyla üye yapılmıştır.bir kısmı siyasi.bir kısmıda ikballerinin burada olduğunu varsayarak canla başla çalışmaktadır.bu gün mevcut iktidar gitsin bunlar yine eski üye sayısına düşer

Beğenmedim! (0)