Gümüşhane'nin de en büyük derdi kampüs

Tıpkı Bayburt gibi, Gümüşhane de üniversite heyecanı içinde. Fakat, dertler ve sorunlar neredeyse aynı. Bayburt Üniversitesi’nin yaşadığı kampüs alanı sorununu Gümüşhane Üniversitesi de yaşıyor. Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Günaydın, 2009-2010 eğitim öğretim döneminde yeni bölümler açılacağı söyledi. Üniversitelerin toplumların gelişmesinde, kalkınmasında ve dünyada saygınlığının artmasında öncülük ettiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. İhsan Günaydın, "Gümüşhane Üniversitesi'nin kurulmuş olması il için tarihi öneme haiz bir gelişmedir. Üniversitemizin eksiklikleri bulunuyor ancak kısa zaman içinde üniversite Gümüşhane'nin kalkınmasında her alanda öncülük yapabilecek bir potansiyele ulaşacaktır. Üniversite, ilin gelişmesinde lokomotif görevi görecektir." dedi.

Gümüşhane'nin de en büyük derdi kampüs

Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan GünaydınTıpkı Bayburt gibi, Gümüşhane de üniversite heyecanı içinde. Fakat, dertler ve sorunlar neredeyse aynı. Bayburt Üniversitesi’nin yaşadığı kampüs alanı sorununu Gümüşhane Üniversitesi de yaşıyor. Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İhsan Günaydın, 2009-2010 eğitim öğretim döneminde yeni bölümler açılacağı söyledi. Üniversitelerin toplumların gelişmesinde, kalkınmasında ve dünyada saygınlığının artmasında öncülük ettiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. İhsan Günaydın, "Gümüşhane Üniversitesi'nin kurulmuş olması il için tarihi öneme haiz bir gelişmedir. Üniversitemizin eksiklikleri bulunuyor ancak kısa zaman içinde üniversite Gümüşhane'nin kalkınmasında her alanda öncülük yapabilecek bir potansiyele ulaşacaktır. Üniversite, ilin gelişmesinde lokomotif görevi görecektir." dedi.


Gümüşhane Üniversitesi'nin yaptığı projelerle, akademik faaliyetleriyle kendini tanıtacağının altını çizen Rektör Günaydın, "Zaman içinde yapacağımız bilimsel toplantı, konferans, panel, sempozyum gibi etkinliklerle yerel ve ulusal düzeyde üniversitemizin tanınması sağlanacaktır. Bunun yanında bu çalışmalar Gümüşhane'nin tanıtımına da önemli katkıda bulunacaktır." diye konuştu.

Üniversite bünyesinde birçok bölüm açıldığını ve 2009-2010 eğitim öğretim döneminde yeni açılacak bölümler bulunduğunu vurgulayan Rektör Prof. Dr. Günaydın, "Şiran Meslek Yüksek Okulu'nda 6 bölüm açıldı. Kelkit Sağlık Hizmetleri Yüksek Okulu'na 5 bölüm açılması kararı ve Gümüşhane Sağlık Yüksek Okulu'na ilave 6, Gümüşhane Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu'na ilave 3, Mühendislik Fakültesi'ne ilave 1, Gümüşhane Meslek Yüksek Okulu'na ilave 1, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'ne ilave 2 bölüm açılması kararı alınmıştır." şeklinde konuştu.

Meslek yüksekokulu bulunmayan ilçelerde yeni meslek yüksekokulları açmayı da planladıklarını açıklayan Rektör Günaydın, Kürtün, Torul ve Köse ilçelerine Meslek Yüksekokulu açılması için senato kararı alınarak YÖK'e gönderildiğinin altını çizdi.
Akademik kadro eksikliklerinin ise büyük çoğunluğunun tamamlandığını dile getiren Rektör Günaydın, şunları söyledi: "Hiç kuşkusuz en son kurulan üniversitelerden biri olan Gümüşhane Üniversitesi'nde akademik kadronun yeterli olduğu söylenemez. Ancak üniversitelerde akademik kadro olmazsa olmazdır. Bunun bilincinde olarak göreve gelir gelmez üniversitemize nitelikli öğretim üyesi alma yoluna gittik. Mevcut ve yeni kurulan fakülte ve yüksek okullarımıza eğitim-öğretimin yürütülmesi için gerekli sayıda öğretim üyesi alınmıştır."

Akademik kadronun bir takım beklentileri olduğunu ifade eden Rektör Günaydın, "Gümüşhane'de fen lisesi ve bir özel okul bulunmaktadır. Öğretim üyeleri için çocuklarının iyi eğitim alacakları okullar büyük önem taşımaktadır. Ayrıca sosyal yaşamda ve eğitim konusunda beklentileri buluyor. Gerek belediye gerekse özel sektör yapacağı yatırımlarla hem öğretim üyeleri hem de öğrencilerin boş zamanlarında Gümüşhane'de kalmasını sağlayacaktır." açıklamasını yaptı.

Mevcut kampüs alanının yeterli olmadığını belirten Günaydın, "İl merkezinde yapılaşmaya uygun geniş arazileri bulmak çok zor. Yapılaşmaya elverişli alanların kazandırılması ile bir rahatlama sağlanabilir." dedi.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.